Hranice odvahy: dětský film roku o odvaze, přátelství a loajalitě

Hranice odvahy
Hranice odvahy

Druhá světová válka, prosinec 1942 a čtyři děti na útěku. Hranice odvahy, napínavý film oslovující celou rodinu, se stal vítězem diváckého hlasování na Letní filmové škole Uherské Hradiště 2021, získal Cenu mladého diváka na Evropských filmových cenách 2021 a Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti na Zlín Film Festivalu 2020. Předpremiéra filmu proběhne v rámci festivalu Scandi 18. ledna v pražském Edison Filmhubu. Debutový celovečerní film norské režisérky Johanne Helgelandové, který vychází z knihy spisovatelky Maji Lundeové, uvede Asociace českých filmových klubů (AČFK) do kin od 20. ledna 2022 v dabované verzi i v původním znění s titulky.

 

Okupované Norsko strádá. Desetiletá Gerda a její bratr Otto se těší na (jakkoli skromné) Vánoce. Pro jejich rodiče si ale nečekaně přijde policie a opuštěná dvojice zjišťuje, že ve sklepě jejich domu se ukrývají malí židovští sourozenci Daniel a Sarah. Mají je ponechat osudu, opustit je a odejít k tetě do bezpečí, nebo naplnit záměr svých rodičů a pomoci je zachránit? Rázná Gerda má jasno hned a váhavému Ottovi nezbývá než se přidat. Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí. Na cestě musí překonat nástrahy zimní přírody, vzájemné rozpory a nedůvěru a přitom rozeznat, kdo z dospělých jim chce pomoci a kdo je zradí.

 

„Naší ambicí bylo natočit film, který by oslovil celou rodinu. Když se bude mladé publikum po zhlédnutí ptát své rodiny na jejich vlastní prožívání války, budeme rádi. Druhá světová válka je stále relevantní a poutavé téma. Národy a jednotliví lidé v té době bývali nuceni vybrat si tu či onu stranu. Ve scénáři tak zhoubném, že je téměř nemožné jej pochopit, a to za cenu obrovských lidských obětí,” říká režisérka filmu Johanne Helgelandová.

 

AČFK uvádí film Hranice odvahy (2020) do distribuce coby výherce diváckého hlasování na Filmovce. „Nevinná samozřejmost, s níž sourozenci na norském venkově vyměňují své dětské hry a šarvátky za smrtelně nebezpečnou misi, zaujala jak nás, tak diváky LFŠ, kteří jej vybrali jako nejlepší ze tří soutěžních snímků. Těší nás to o to víc, že hraných filmů pro děti je v českých kinech velmi málo, navíc takových, které napínavou dobrodružnou formou dokáží (menším) divákům zprostředkovat důležité poselství odvahy, přátelství a humanity,” říká programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková.

Rozhovor s režisérkou, videa, obrazové a další materiály zprostředkovává česká stránka filmu acfk.cz/film/hranice-odvahy.

 

Ohlasy

„Dojemný napínavý příběh židovských sourozenců prchajících před nacisty, zaměřený na děti, s děsivou scénou na způsob Jeníčka a Mařenky a s hrdinkou ve stylu Pipi Dlouhé punčochy.” – Nora Lee Mandel, Maven’s Nest

 

„Dětský film, o kterém si v současném Česku můžeme nechat jenom zdát.” – Jakub Kos, NaFilmu

 

„Nejoriginálnější spojení různých žánrů.” – Sára Ruth Kroulíková (12 let), porotkyně Young Film Fest

 

„Film o válce, který není depresivní.” – Valerie Kuběnová (12 let), porotkyně Young Film Fest

Základní informace

 

Režie – Johanne Helgelandová
Kamera – John-Erling Holmenes Fredriksen
Hudba – Stein Berge Svendsen

 

Účinkují – Anna Sofie Skarholtová, Bo Lindquist-Ellingsen, Samson Steine, Bianca Ghilardi-Hellstenová ad.

 

Ocenění – Evropské filmové ceny 2021: Cena mladého diváka, Norské národní filmové ceny Amanda 2020: Nejlepší dětský film, Zlín Film Festival 2020: Zlatý střevíček pro nejlepší celovečerní film pro děti

 

Comments

comments

Vyhledat