Stav hudebního trhu v ČR: Streaming na vzestupu

foto Gellinger via Pixabay
foto Gellinger via Pixabay

Začátkem dubna zveřejnila organizace ČNS IFPI údaje o hudebním trhu v ČR za rok 2018. Je z nich jasné, že digitalizace je přetrvávajícím trendem, že přivýbá stremu a ubývá downloadu a že vinyly trh nespasí.

Co přesně se ve zprávě píše? Dejme slovo autorům:

  • Zatímco v roce 2017 v meziročním srovnání vykazovaly fyzické prodeje nárůst o 4%, v roce 2018 prodeje fyzických nosičů poklesly o 11%.
  • Prodeje nosičů CD poklesly o 23%, poměrně velký nárůst (22%) zaznamenaly módní vinylové nosiče, což však v absolutních částkách nemůže zhojit propad prodeje tradičních CD.

Digitální šíření hudby je jednoznačným trendem, který ovládl hudební trh napříč žánry.

V roce 2018 představují příjmy z on-line šíření hudby již 61% veškerých prodejů, což je oproti 51% v roce 2017 značný nárůst.

Od downloadu ke streamingu

I tady dochází k vývoji, kdy se v posledních letech posunul zájem posluchačů od downloadu ke streamingu, a to i proto, že v České republice jsou již několik let dostupné všechny „velké“ streamingové služby (Spotify, Apple Music, Deezer, Google Play).

Příjmy z downloadu i nadále klesají a představují již jen 7% z celkového objemu digitálních prodejů, zatímco příjmy ze streamingu narostly o 44%.

Jiná distribuce

Celosvětový trend on-line prodeje hudby, jenž dorazil do České republiky s mírným zpožděním, změnil do značné míry distribuční model, který byl hudebnímu průmyslu vlastní od jeho prvopočátků. V průběhu desetiletí se vlastně měnil jen nosič. Černá deska byla nahrazena kazetou a ta následně ustoupila CD. Posluchači si vždy museli pořídit nový přijímač, ale stále tu byl fyzický nosič, který si zákazník odnesl z obchodu.

Současný posun směrem k šíření prostřednictvím internetu bez faktické potřeby vlastnictví fyzického nosiče je možné bez nadsázky nazvat revolucí v hudebním průmyslu, kdy se všichni jeho účastníci museli na nové podmínky adaptovat. 

 

Comments

comments

Vyhledat