Hudební program AFO54 překonává vysoko nastavenou laťku minulých ročníků

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Předchozí ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc nabídl zdaleka nejsilnější hudební line-up v historii festivalu a letošní ročník tuto úroveň posouvá ještě dál. Návštěvníky čeká 5 dní nabitých domácími i zahraničními interprety a hudebními projekty, z nichž některé se již v minulosti těšily na festivalu velkému úspěchu. Music is Science, jak se hudební program nazývá, letos připravují redaktoři webmagazínu Swine Daily.

V úterý 23. 4. odstartuje program slovenský label experimentální elektronické hudby MAPPA, skrytý klenot scény našich sousedů. Doplní jej svým vystoupením i Jonáš Gruska (SK), významná postava světové elektronické produkce, který je mimo jiné známý tvorbou vlastních hudebních nástrojů. O afterparty se postarají DJ’s rádia UP AIR z Univerzity Palackého.

Středeční večer bude ve znamení pražského labelu GENOT CENTRE, pod kterým vydávají producenti z celého světa. Znát jej můžete také díky sérii eventů Silent Night. Na AFO přivezou hned několik speciálních projektů.  Zbytek večera bude v režii MARIE PRAVDA (CZ). Čtvrteční večer se stane začátkem pomyslného vrcholu doprovodného programu. V kapli Božího těla svoji show předvede producentka Awali (CZ). Po ní kapli rozezní severským folkem nor Einar Selvik, který je známý z kapely Gorgoroth nebo pro hudební doprovod seriálu Vikingové. Geodome stage bude zasvěcena kytarám, těšit se můžete na sludge metalové Möbius (SK) a post-hardcore kapelu Drom (CZ). Čtrvteční after-party se přesune do atria Uměleckého centra UP, kde zahrají DJ ALYAZ (CZ), TUCO (UK/CZ) a mladý slovenský producent Elýščítat.

V pátek pak v kapli proběhne magií a mytologií ovlivněný koncert v podání slovenských producentek a zpěvaček Kataríny Málikové a projektu Leto s Monikou. Páteční party v Geodom stage bude hostit kultovního slovenského rappera Čavalenkyho (Románo Rat). Po něm se mixážního pultu ujme techno DJka a producentku NENE H z Berlína (DE), kterou doporučuje i legenda Detroitského techna DJ STRINGRAY. Pokud jste spíše na jižanské latino, nenechte si ujít vystoupení Chico Sonido. Ovšem nečekejte salsa party, tenhle mexický producent roubuje hip hop s odkazem reggaetonu a vlivem pouliční kultury střední a jižní Ameriky.  Na AFO odstartuje své evropské turné. O afterpary se poté postarají Ninja Priest z uskupení BABYPOOL a Mashapes (CZ), která do Prahy přijela před léty z Kazachstánu a v současnosti je jedna z nejoblíběnějších DJek z progresivního tanečního klubového kolektivu Whiskas a Adrift.

Sobotní večer se bude vyznačovat unikátním prostorem olomouckého Krytu civilní obrany, kde zahraje DJka Vutru (CZ), která je známá zejména svoji sérií brněnských party s názvem MEDICINE. Mezinárodní sestava bude pak doplněna o Yinnu z dua A C I D W I T C H, jejichž temné techno zažilo AFO dva roky zpět. Atmosféru budapešťské klubové scény doplní Djka Nyxa a závěrečný set si připraví v Berlíně žijící Nina Pixel (SK). Poté bude následovat afterparty v atriu, kde zahraje legenda z Ostravy Moskalus a Testosterina (SK) z modelingové agentury New Aliens.

Tento rok AFO poprvé naváže spolupráci také s jedinečným Jazz Tibet Clubem. Ve středu 24.4. tady díky vzájemné spolupráci představíme polskou jazzovou kapelu LOTTO. Čtvrteční společný koncert zátím ještě zůstává překvapením.

Během pestrého doprovodného programu AFO máme tu čest poprvé v Česku uvítat i výstavu v New Yorku žijící fotografky Marie Tomanové s názvem „Young American“. Výstava pojednává o mladých američanech, které spojuje jedno – krása a síla mladosti. Kdo je ve skutečnosti američan? První sólová výstava Tomanové se dostala i mezi nejzásadnější fotografie roku 2018 podle magazínu Dazed. Výstava fotografií mladých američanů bude ke shlédnutí během AFO v prostorách Konviktu, který je festivalovým centrem.

Comments

comments

Vyhledat