Hvězda konference o umělé inteligenci a kreativitě, Boris Eldagsen, míří do Prahy

Boris Eldagsen / Foto Jan Sobottka
Boris Eldagsen / Foto Jan Sobottka

V pondělí 22. ledna 2024 v pražském CAMPu proběhne konference Creative Edge, jež bude místem setkání předních myslitelů, umělců a technologů se zájmem o AI. Hlavním lákadlem konference je Luba Elliott, britská kurátorka a výzkumnice specializující se na umělou inteligenci v kreativním průmyslu či německý umělec a světový fenomén Boris Eldagsen, autor mezinárodně oceněné fotografie Pseudomnesia: The Electrician, ve skutečnosti generované skrze umělou inteligenci.

Creative Edge přinese nejnovější poznatky současnosti ze světa umělé inteligence ve spojení s předními českými a zahraničními odborníky a hosty v jednodenním formátu. Cílem akce je pomoci návštěvníkům vytvořit si jasnější představu o vlivu AI na vizuální umění, architekturu, grafický design, ale také na autorská práva. Daria Hvizdalová, specialistka na umělou inteligenci, která s konceptem akce přišla, poznamenává: Kreativní odvětví zažívají řadu otřesů spojených s vlivem AI, a proto jsme se rozhodli spolu s týmem Fotograf.zone uspořádat konferenci, jejímž cílem je snaha demytizovat tuto oblast a objasnit potenciál umělé inteligence skrze zkušenosti lidí, kteří se jí dlouhodobě zabývají. Zároveň se pokusíme vysvětlit, že se nejedná tolik o revoluci, jako mnohem více o transformaci.

Vliv umělé inteligence na fotografii, jak ji známe dnes, zkoumá ve své sérii PSEUDOMNESIA Boris Eldagsen. Debatu rozvířil zejména na Sony World Photography Awards 2023, kde jedna z generovaných fotografií PSEUDOMNESIA získala hlavní cenu jako reálný snímek. Nejen o rozdílu mezi skutečně focenou a generovanou fotkou promluví Eldagsen na pražské konferenci Creative Edge. Mezi další řečníky patří odbornice na nejnovější trendy AI Luba Elliott, grafický designér Jan Brož, spoluzakladatel MAMA AI Jan Macek, spoluzakladatel Brainz Studio Štěpán Kleník, architekt Jakub Klaška, architektka Karin Grohmannová, architektka a umělkyně věnující se mimo jiné digitální malbě Markéta Gebrian nebo multimediální umělec Jakub Jansa. O své zkušenosti se podělí také expertky na nové technologie a kreativní využití umělé inteligence Lenka Hámošová, Anna Bohonek a Jana Horáková.

Přednášky, panelové diskuze a ukázky z praxe se zaměří na širokou škálu témat, včetně etických aspektů AI v umění. „Chceme ukázat, jak AI obohacuje a mění naše vnímání, práci i myšlenky a že je především dalším nástrojem naší vlastní kreativity,” dodává Markéta Kinterová z organizace Fotograf.zone, spolupořadatelka konference.

Akce nabízí tři typy vstupenek pro různé úrovně přístupu – Basic (základní vstupné), Premium (vstup na celodenní konferenci s exkluzivní možností networkingu s hosty a partnery konference) a Academia (zvýhodněné vstupné pro studenty a akademiky), přičemž kapacita akce je omezená na pouhých 100 míst. Creative Edge proběhne v angličtině se simultánním překladem do češtiny.

Creative Edge představuje jedinečnou příležitost nejen pro profesionály a profesionálky, ale také studenty a studentky a širokou veřejnost. Přijďte se seznámit s nejnovějšími trendy a diskutujte se špičkami v oboru. Více informací najdete na webu creativeedge.ai.

Comments

comments

Vyhledat