I přes uzavření areálu veřejnosti se život v trojské botanické zahradě nezastavil

Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy
Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Poprvé od chvíle, kdy byl v roce 1992 areál Botanické zahrady hl. m. Prahy natrvalo zpřístupněn návštěvníkům, zůstala zahrada dlouhodobě uzavřená. Nezvyklá situace se dotkla probíhající výstavy orchidejí, která musela být předčasně ukončena, i oblíbeného večerního provázení a pravděpodobně ovlivní též další chystaný program. Ačkoliv je areál zahrady v současnosti pro veřejnost nepřístupný, péče o cenné rostlinné sbírky se nezastavila. Dále probíhá potřebná údržba expozic, připravuje se nový informační systém a pokračují rovněž stavební práce na jednotlivých projektech. Probouzející se zahradu je po dobu jejího uzavření možné sledovat prostřednictvím mnoha fotografií a v krátkých videospotech zveřejňovaných na sociálních sítích zahrady.

Na základě rozhodnutí vlády České republiky a zavedení mimořádných opatření z důvodu prevence šíření onemocnění COVID-19 a zároveň na základě nařízení a doporučení Bezpečnostní rady hl. m. Prahy se dne 13. března 2020 celý areál Botanické zahrady hl. m. Prahy včetně venkovních expozic uzavřel až do odvolání pro veřejnost. „Zahrada ale samozřejmě funguje dál, ačkoliv v poněkud změněném provozu. Naše cenné sbírky nevyčíslitelné hodnoty potřebují neustálou péči a lásku našich zahradníků a kurátorů. Venkovní expozice je nutno udržovat a zvláště v těchto dnech bylo třeba některé stálezelené dřeviny a citlivější rostliny zakrýt a chránit před mrazivým počasím,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

Příchod jara do zahrady je možné sledovat online

Aby příznivci zahrady zcela nepřišli o dění v nyní nepřístupných expozicích, připravují zaměstnanci nejen řadu fotografií, ale i krátká videa, která jsou zveřejňována na sociálních sítích. Takto byla zaznamenána například výstava orchidejí, představeny byly i zajímavosti k jednotlivým vystaveným rostlinám. „Ve video- a fotoreportážích chceme samozřejmě pokračovat, jelikož s příchodem jara budou expozice čím dál krásnější a my nechceme zájemce o tuto krásu ochudit. Zároveň si uvědomujeme, že v období, které je pro mnohé velmi náročné, je třeba přinášet i něco pozitivního a relaxačního, což naše zahrada bezpochyby dokáže,“ říká Bohumil Černý.

 

Rozvoj zahrady se nezastavil

V mimořádné situaci se zahrada zaměřila na údržbové práce jak na sbírkách, tak na budovách. Pokračují také probíhající stavební práce v areálu Západ v blízkosti skleníku Fata Morgana. Vzniká zde nový vstupní areál zahrnující terasovitý přístup ke skleníku a také budovu restaurace a nové pokladny. Stavba by měla být dokončena koncem roku 2020. Dokončovací práce probíhají také na vinici sv. Kláry, nový vstupní prostor s pokladnami a toaletami zajistí pohodlný přístup do areálu zahrady přímo od zastávky MHD Kovárna. Nezastavilo se ani budování vodovodu, který v budoucnu zajistí dodávky závlahové vody z Vltavy.

„V současné době připravujeme pro veřejnost také zcela nové informační panely věnované jednotlivým expozičním celkům. Po znovuotevření zahrady se tak návštěvníci o jednotlivých částech zahrady dozvědí daleko více než doposud. Přibudou i informace u konkrétních rostlin. Vše bude přehledné a věřím, že to návštěvníkům obohatí zážitek z prohlídky zahrady,“ uvedl Vlastimil Rybka, náměstek odborného oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Obnovy se dočkají i panely projektu Kořeny osobností, k němuž se chystá nová mapa a informační materiál. „Samozřejmě i tento projekt chceme nadále rozvíjet a věříme, že i letos do něj přibudou nové zajímavé osobnosti i vzácné rostliny,“ dodává Bohumil Černý.

 

Zájemci o své oblíbené akce nepřijdou, většina z nich se uskuteční v náhradním termínu

Mimořádná opatření se dotkla rovněž programu pro veřejnost. „Výstava orchidejí, která se letos zaměřila na pestrobarevný Ekvádor, musela být předčasně ukončena. Všechny nás to samozřejmě velice mrzí. Víme, že řada zájemců si výstavu nemohla prohlédnout. Uvažujeme proto, že bychom téma výstavy v příštím roce v mírně pozměněné verzi zopakovali,“ vysvětluje současnou situaci Vlastimil Rybka.

Jakým způsobem mimořádná opatření ovlivní program chystaný v dalších měsících, není snadné odhadnout. Dá se bohužel předvídat, že jarní program zahrady bude restrikcemi velmi zasažen a řada akcí se neuskuteční v původně plánovaných termínech. „Již nyní je jasné, že odložena bude např. výstava tropických motýlů. Zájemci ale o tuto událost zcela nepřijdou. Máme v plánu výstavu uspořádat, jakmile dojde ke znovuotevření zahrady. Symbolicky by tak opět přivítala návštěvníky ve skleníku Fata Morgana, tak jako tomu bylo před šestnácti lety, kdy se skleník otevřel veřejnosti poprvé. Zájemci, kteří přišli o večerní prohlídky skleníku Fata Morgana, nemusejí být smutní. Do programu jsme je opět zařadili na závěr roku 2020 a začátek roku 2021,“ dodává Bohumil Černý. I pro další akce bude zahrada hledat možné náhradní termíny tak, aby o ně obdivovatelé rostlinných krás nepřišli. Změny v programu se zájemci dozvědí na webových stránkách zahrady i na jejím Facebooku.

 

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na
www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.

 

Comments

comments

Vyhledat