Institut dokumentárního filmu a kino Atlas uvádějí nový cyklus Dokumentární horizont

Ze snímku Olympijský mezičas
Ze snímku Olympijský mezičas

Institut dokumentárního filmu a kino Atlas ve středu 17. dubna zahájí nový filmový cyklus Dokumentární horizont. V jeho rámci bude kino uvádět dokumentární filmy, které mimo jiné prošly některým z projektů institutu. 

“Máme velkou radost, že díky spolupráci s kinem Atlas můžeme představit českému diváctvu to nejlepší z dokumentární tvorby střední a východní Evropy. Diváci se mohou těšit na kreativní dokumenty, které se věnují nejrůznějším příběhům, názorům a tématům, a které bezpochyby osloví široké publikum,” říká Zdeněk Blaha, Programový ředitel Institutu dokumentárního filmu.

“Atlas má výhodu, že má dva kinosály a v poslední době začínáme promítat i v Galerii Karla Vachka, takže výchozí záměr dávat větší akcent na dokumentární film se dá do toho prostoru dobře usadit. Aktivity IDF směřují spíš k filmovým profesionálům a mezinárodního prostředí, jsme moc rádi, že se to v tomto projektu podaří obrátit a řadu podstatných filmů, na kterých IDF spolupracuje, budou moci vidět i diváci v Praze,” říká spoluprovozovatel kina Atlas Vít Janeček.

V rámci cyklu Dokumentární horizont se diváci mohou těšit na minimálně dva dokumentární filmy měsíčně s úvodem nebo následnou debatou. Bude se jednat převážně o filmy, které prošly některým z projektů Institutu dokumentárního filmu. Ale nejen ty, půjde také o společnou dramaturgii lidí a organizací, které se dlouhodobě věnují dokumentárnímu filmu.

Zahájení Dokumentárního horizontu proběhlo ve středu 17. dubna v 19:30 v kině Atlas (www.kinoatlaspraha.cz) s filmem Vlada Petriho Mezi revolucemi, režisér film i na dálku uvede. Snímek vypráví příběh Marie a Zahry, které se setkaly v roce 1970 při studiu medicíny na univerzitě v Bukurešti. Zahra, původem z Íránu, se následně vrací za rodinou do země na pokraji politické revoluce. S Marií zůstává v kontaktu pomocí dopisů několik následujících let. Snímek paralelně zachycuje osudy dvou zemí postižených turbulentními politickými změnami, stejně jako příběhy dvou žen, které usilují o své místo v mužském světě.

Hranice Evropy. Tentokrát se novinářka Saša Uhlová stává levnou pracovní silou v Západní Evropě.

Další plánované projekce v rámci cyklu Dokumentární horizonty:

19. dubna v 17:00 Olympijský mezičas (režie: Haruna Honcoop) s úvodem
Předpremiéra filmu, který půjde do kinodistribuce dva měsíce před pařížskou Olympiádou, natočeného v Tokiu, Pekingu, Athénách, Paříži i v Praze, který mj. klade otázku, jestli není čas vrátit se i k té části olympijského odkazu, kdy se tato událost konala vždy na jednom místě.

1.května v 18:00 Hranice Evropy (režie: Apolena Rychlíková) s debatou
Volné pokračování filmu Hranice práce. Tentokrát se novinářka Saša Uhlová stává levnou pracovní silou v Západní Evropě. V Německu na farmě, v irském hotelu nebo jako pečovatelka ve Francii. Všude tam zakouší na vlastní kůži osudy těch, jejichž práci na každodenní bázi potřebujeme a vytěžujeme.

8. května od 20:00 Útěk z utopie (režie: Madeleine Gavin) s debatou
Snímek, který obdržel řadu ocenění a nominací včetně užšího výběru na Oscary 2024. Věnuje se příběhu pastora Kima, který zasvětil svůj život bohu a pomoci uprchlíkům. Jednotlivcům i celým rodinám pomáhá utéct přes divokou řeku, nehostinné čínské hory i vietnamský prales ze Severní Koreje.

9. května od 19:30 Chybění (režie: Štěpán Pech) s debatou
Poetický dokumentární film staví intimní pomník vizuálnímu umělci Jánu Mančuškovi. Přestože doma není příliš známý dokázal před svou předčasnou smrtí stvořit celou řadu pozoruhodných děl, z nichž mnohá byla vystavena v renomovaných galeriích po celém světě – včetně pařížského Centre Pompidou nebo newyorského MoMA.

22. května od 19:00 Věčné jaro (režie: Jason Loftus) s debatou
Animovaný dokumentární film vychází ze skutečných událostí, během nichž se v březnu 2002 několika členům v Číně zakázané duchovní skupiny Falun Gong podaří nabourat do signálu čínské státní televize. Jejich cíl je pokusit se zvrátit propagandistickou kampaň místní komunistické strany. Snímek byl kanadským kandidátem na nejlepší mezinárodní film roku 2023.

29.května More Miko (režie: Robin Kvapil) s debatou
Observační dokument je portrétem výjimečného člověka, řidiče kamionu a zakladatele organizace Češi pomáhají, Jaroslava Mika.

Film Vlada Petriho Mezi revolucemi,

Comments

comments

Vyhledat