Jak krmit a jak nekrmit ptáky?!

Sanjiv Nayak / unsplash
Sanjiv Nayak / unsplash

Začal podzim, blíží se zima a to znamená i krmení ptactva. Co dělat, abychom našim pěvcům spíše neublížili, a co jim naopak prospívá?

Viktor Talashuk / unsplash

Lesy Hl. m. Prahy připravily užitečnou infografiku a návod, se kterými se nespletete. V zásadě platí, že skvělé je slunečnicové semínko, ale i mák nebo ořechy, hodí se i lůj. Pozor, nedávejte ptákům nic slaného! Ani rohlíky, ani solené oříšy do krmítka nepatří.

Lesy radí

Tuhá zima je pro drobné pěvce neúprosná. Každá mrazivá noc je stojí až 20 procent jejich tělesné váhy – tolik energie musí vydat, aby se udrželi v teple. Nezapomeňte jim naplnit krmítko, aby ráno měli kde své síly doplnit. Víte, co do něj patří a co ptákům rozhodně nedávat?

Chcete-li pohostit více ptačích druhů, připravte směs semen, z níž si každý může vybrat to, co má nejraději. Většina drobných ptáků si nejvíce pochutná na výživných slunečnicových semínkách, přidat ale můžete také lněná či konopná semínka, řepku, mák, proso, ječmen, oves nebo pšenici. Velkou lahůdkou jsou pro ptáky drcená jádra vlašských a lískových ořechů nebo různé bobule, například sušené bezinky, jeřabiny či plody hlohu. Kosi či drozdi ocení rozkrojené jablko, sýkorky nebo brhlíci zase hovězí lůj.

Adam Muise / unsplash

Do krmítka v žádném případě nepatří pečivo. Sůl, kterou obsahuje, je i v malém množství pro drobné ptactvo smrtelně nebezpečná. Krmítko není ani odpadkový koš, nepatří do něj žádné zbytky z kuchyně, sladkosti, uzeniny, kořeněná jídla ani přepálený tuk.

Sami si všímejte, co ptákům nejvíce chutná, a to jim dopřejte. Nezapomeňte krmítko pravidelně čistit a odstraňovat zbytky potravy.

Joel Herzog / unsplash

Comments

comments

Vyhledat