Jak si v letních měsících zachovat zdravé oči?
V letních měsících je důležité pečovat o zdraví očí, ať už při sportování, koupání v přírodních vodách nebo během pobytu v klimatizovaných prostorách. Jak se vyhnout rizikům?
Sportování venku? Jedině s ochrannými brýlemi
Pokud běháte, jezdíte na kole, bruslíte na in-linech či skateboardu, nebo třeba jezdíte na koni, může vám při rychlém pohybu snadno vniknout do očí odražený kamínek, kousek listí, jehličí, hmyz či jiné nečistoty. Proto jsou ochranné brýle nezbytné. „Rámeček brýlí by měl těsně přiléhat k obličeji, aby zabránil silnému proudění vzduchu a následnému vysušování. To je obzvlášť důležité, pokud nosíte kontaktní čočky,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.
Pozor na kvalitu vody v rybníku
Nebezpečí může očím hrozit i v přírodních nádržích, kde jsou přemnožené sinice. „Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Ten se projevuje jednak svěděním a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí,“ upozorňuje Valešová.
Ochlazujete vzduch v interiéru? Může vám vysychat slzný film
V letních parnech stoupá rtuť na teploměru vzhůru i v interiéru, proto často vezmeme za vděk klimatizaci nebo větráku. Jenže naše oči mohou trpět, jelikož se tím vysušuje slzný film. „Mnozí vidí jako bezpečnější větráky, které pouze rozhánějí vzduch. Snížením pocitu horka pomocí větráků ovšem neodstraníme projevy sucha v očích. Naopak proud teplého vzduchu často vede k ještě výraznějšímu osychání povrchu oka a tím ke zhoršení potíží,“ podotýká MUDr. Valešová. S klimatizací to nepřehánějte a nastavte ji tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou byl maximálně 5 °C. Pokud budou oči podrážděné, nakapejte do nich umělé slzy.
Nezapomeňte na dovolenou přibalit do lékárničky…
Chystáte-li se na dovolenou, nezapomeňte si s sebou vzít také lékárničku. Chybět by v ní mimo jiné neměly oční kapky nebo borová voda. Jedná se o první pomoc při podráždění oka nebo vniknutí drobných nečistot. Dále přibalte sterilní gázový polštářek či obvaz, kterým přikryjete oko například v případě zapíchnutí jehličí – pak ale co nejrychleji vyhledejte lékaře. Alergici by si měli sbalit také kapky s antihistaminiky pro případ, že by došlo ke kontaktu s alergenem a podráždění očí.
Komplikace pro nositele kontaktních čoček
Při stanování v přírodě, anebo několikadenních trecích dávejte pozor, abyste si do očí nezanesli infekci. Zvláště obezřetní buďte, pokud nosíte kontaktní čočky. „Při nošení kontaktních čoček je nutné přísně dodržovat hygienická pravidla, aby se vaše dovolená neproměnila v trápení s vracejícími se očními záněty. Na cestách, zejména v přírodě, bývá ale komplikované dodržovat patřičnou hygienu, mít dostatečnou zásobu čoček, a navíc ještě pouzdro i roztok při sobě,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová. S kontaktními čočkami se také nesmíte koupat. „Obecně jsou pro čočky naprosto nevhodné nejen přírodní vody, ale dokonce i ty chemicky ošetřené. Ve vodách totiž přežívají bakterie, viry, chlamydie nebo plísně, přičemž například chlamydiové oční záněty vznikají i týdny až měsíce po pobytu ve vodě. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s velkými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením očí. V kritických případech může způsobit i oslepnutí!“ varuje lékařka.
Sluneční brýle nejsou jen na parádu!
V létě nezapomínejte ani na sluneční brýle, které chrání zrak před ostrými slunečními paprsky. Poradíme vám, jaké brýle si vybrat…
Nekupujte sluneční brýle na trhu
Nejdůležitější je u výběru slunečních brýlí kvalitní UV filtr, který zamezí pronikání škodlivého záření do očí. Pokud chcete mít 100% jistotu, že je ochrana dostatečná, pořiďte si sluneční brýle v optice. U nákupu na trhu není kvalita filtru zaručena a může dojít k paradoxní situaci, kdy kvůli zatmavení skel se zornička rozšíří a propustí do oka ještě více UV záření. Rozhodně tedy neplatí, že čím tmavší brýle pořídíte, tím lépe vás ochrání.
Vždy si brýle vyzkoušejte
Každý člověk má jiný tvar obličeje, proporce, velikost uší, nosu a podobně. Neplatí tedy, že když se vám určitý typ brýlí líbí na kamarádce nebo kolegyni, je stejně vhodný i pro vás. Proto také není vhodné nakupovat brýle po internetu, anebo kupovat brýle někomu jinému, aniž by je vyzkoušel. Musejí dobře padnout za ušima, a hlavně na kořeni nosu, aby nepadaly, ale ani netlačily. Řasy by se ani při mrkání neměly dotýkat brýlových čoček.
Stylový módní doplněk
Sluneční brýle nejsou žádným „nutným zlem“, ale stávají se v létě stylovým módním doplňkem. Výrobci nabízejí pestrou škálu barev, tvarů i materiálů obroučků, takže si určitě vyberete ty, které budou nejlépe ladit k vašemu stylu i šatníku. A nemusí samozřejmě zůstat jen u jednoho exempláře! Nosí se jak plastové, tak kovové, prim hraje klasika a vrací se zpět moderní velké kulaté brýle, které poskytují větší zorné pole. To je zároveň praktické, protože díky velkým sklům bude váš zrak dobře ochráněn před účinky ostrého slunečního svitu i před odrazy z různých stran. Pokud toužíte po elegantním kousku, vyzkoušejte postranice zdobené kamínky. A máte-li ráda originalitu, můžete vsadit také na různě zbarvená tónovaná skla v odstínech od hnědé přes šedou, zelenou, modrou až po růžovou.
Jak řešit ochranu před sluníčkem, když máte dioptrie
Pokud trpíte krátkozrakostí, dalekozrakostí či astigmatismem, je výběr slunečních brýlí komplikovanější. Určitou ochranu před UV zářením poskytují i dioptrické brýle, vždy se ale ujistěte, že skla vašich brýlí UV filtr obsahují. Vedle možnosti nosit kontaktní čočky a na ně sluneční brýle existuje také řešení v podobě brýlí se slunečními klipy. Lidé s dioptrickou vadou si mohou také nechat vytvořit speciální sluneční brýle s dioptriemi. Nabídka je však v takovém případě limitovanější. U klasických slunečních obroučků, které jsou rovné, to jde obvykle bez problému. Pokud je to ovšem sportovní typ s projmutím do strany, jsou již potřeba speciální brýlové čočky s křivkou. Toto řešení je samozřejmě dražší než klasické sluneční brýle. „Ideální možností je oční operace, která zbaví dioptrií, a je pak možné používat klasické sluneční brýle bez omezení,“ radí MUDr. Lucie Valešová.
Nezapomínejte ani na děti
Také děti potřebují před sluníčkem chránit zrak. Do dvou let by ideálně neměly na přímé slunce v době od 11 do 15 hodin chodit vůbec, a pokud ano, je vhodná pokrývka hlavy s chráněním očí, jako je kšiltovka nebo klobouček s širokou krempou. Starší děti je pak vhodné postupně zvykat na nošení slunečních brýlí. Dětské brýle by měly být lehké a bezpečné, stupeň ochrany se doporučuje 2–3.