Jan Mocek uvádí inscenaci Wandervogel, inspirovanou příběhem Heinze Ruthy
Pozoruhodný životní příběh významného sudetoněmeckého politika Heinze Ruthy inspiroval nejnovější projekt divadelního režiséra Jana Mocka. Autorská inscenace kombinuje v duchu dokumentárního divadla dobové materiály s osobními příběhy vystupujících performerů. Představení čerpá inspiraci z knihy Čertova zeď historika prof. Marka Cornwalla. Premiéra a první reprízy se uskuteční v divadle Alfred ve dvoře ve dnech 28., 29., 30. listopadu a 1. prosince 2024. V rámci doprovodného programu proběhne 30. listopadu diskuse s autorem knihy Markem Cornwallem.
Píše se rok 1918. Sudetští Němci se ocitají ve státě, ve kterém nechtějí být. Heinz Rutha je vycházející hvězdou sudetoněmeckého hnutí v meziválečném Československu, charismatický vůdce mládeže, budující cestu k emancipaci skrze výchovu elitní skupiny mladých chlapců, která se má stát budoucí vládnoucí vrstvou sudetoněmeckého státu. V roce 1937 se Rutha stane nedobrovolným aktérem největšího homosexuálního skandálu první republiky. Je obviněn ze svádění mladíků, což vede k jeho uvěznění, veřejnému zostuzení a sebevraždě.
„Heinz Rutha sloužil v první světové válce a díky československé policii se dochoval jeho válečný deník. V intimní zpovědi vystupuje jako člověk plný rozporuplných pocitů, který se obtížně vyrovnává se svou homosexualitou, kterou nikdy veřejně, a pravděpodobně ani sám sobě, nepřiznal. Ačkoliv sám sebe považoval za mírového štváče, za odpůrce války a násilí, jeho národovecký projekt výchovy mladých mužů měl za cíl vybudovat v Sudetech fašistický korporativistický stát, založený na učení vídeňského sociologa Othmara Spanna. V jeho životě je takových paradoxů více a tím je pro nás jako postava pro divadelní hru fascinující,” popisuje vznik projektu režisér Jan Mocek.
Autorská inscenace kombinuje v duchu dokumentárního divadla dobové materiály s osobními příběhy vystupujících performerů. „Paralelně k historickému námětu pracujeme s vlastními intimními zkušenostmi a hledáme současné významy pojmů, na kterých Rutha budoval své představy o ideálním společenství. Zamýšlíme se nad tím, co dnes znamená sexualita, tělo, stát, fašismus, příroda, krása,” přibližuje způsob práce jeden z vystupujících performerů Philipp Schenker.
Výchozím zdrojem pro vznik projektu byla kniha britského historika Marka Cornwalla Čertova zeď, která vyšla v roce 2021 v nakladatelství Academia ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR. Blok čtyř repríz nabídne také doprovodný program. První repríza 29.11. je uvedena v rámci programu Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Po skončení představení 30.11. následuje diskuse s autorem knihy historikem prof. Markem Cornwallem. Třetí repríza 1.12. od 18:00 proběhne v rámci programu Parent-Friendly Culture, kdy nabízí Alfred ve dvoře a Studio Alta hlídání dětí v průběhu představení, aby jej mohli navštívit i rodiče s dětmi.
WANDERVOGEL | Jan Mocek
Premiéra: 28. listopadu 2024, divadlo Alfred ve dvoře, Praha
Reprízy: 29., 30. listopadu a 1. prosince 2024
Koncept, režie, scénografie: Jan Mocek
Hrají: Tomáš Janypka, Philipp Schenker, Matěj Šumbera, Arseniy Mikhaylov, Václav Němec
Hudba: Matouš Hekela
Zvuk, světlo: Ondřej Růžička
Produkce: Táňa Švehlová, SixHouses z.s.
Foto: Adéla Vosičková
Poděkování: Mark Cornwall