Jedenáct umělců oslní ve SmetanaQ Gallery hrou s tvary, materiály, světlem, pohybem, náhodou, geometrií a krásou

Konkrétní Smetana ©Anežka Bernardová
Konkrétní Smetana ©Anežka Bernardová

Je umění univerzální? Podle Klubu konkretistů ano. Konkretismus je charakteristický hravostí a geometrií. Teoretik Arsén Pohribný popsal Konkrét jako nově stvořený předmět estetické fascinace, který návštěvníci mohou pocítit na vlastní kůži ve SmetanaQ Gallery od 24. června do 18. září. Výstava Konkrétní Smetana vnímá člověka ztraceného uvnitř širokého kosmu a ptá se, jestli je vůbec ztracen. Jedinečná kolektivní výstava jedenácti autorů, pro které jsou charakteristické především matematické principy, seriálnost a symetrie, se otevírá ve čtvrtek 23. června v 18. hodin. Kromě výstavy ve SmetanaQ Gallery se konkretisté ujali také outdoorové galerie Fasáda, kde bude do 23. listopadu k vidění instalace předsedy klubu Štěpána Málka nazvaná Geometrické příhody. Konkretisté těmito výstavami oslaví 55 leté výročí založení svého klubu.

Výstavu Konkrétní Smetana pořádá Klub konkretistů, který vznikl na pražské Kampě v roce 1967 před ateliérem Miroslava Vystrčila. Zakládající členové byli malíři Tomáš Rajlich a Jiří Hilmar, sochař Radoslav Kratina a teoretik Arsén Pohribný. Představitelé českého a slovenského konkrétního a kinetického umění vyčnívají znalostí matematických principů a láskou k symetrii. Na počátku 70. let byl klub povinně rozpuštěn a po roce 1989 znovu ustaven. Dnes má svá centra v mnoha městech v České republice i na Slovensku.

Ve SmetanaQ Gallery se představí jedenáct umělců, kteří pokračují ve hře s tvary, světlem a materiály, a přenesou návštěvníky do neobjeveného geometrického universa. Umělec Pavel Hayek rozvlnil textilní detaily, jako kdyby pracoval s kosmickým prostoročasem, v němž uvízly deformy Jana Kováříka, podivné tvary mezi stvořeným a artificiálním světem. Minimalistické horizontální linie Ladislava Jezbery zase návštěvníkům asociují průlet červí dírou. Zážitek z tohoto pomyslného letu doplní rudí obři a planetární kotouče Milana Housera.

Aleš Svoboda ve svém díle přenese do umělého světa kybernetických algoritmů a multimediální umělkyně Markéta Váradiová připravila konkrétním univerzem blikají zrcadla dalších dimenzí. Nebude chybět ani kontrapunkt mezi krystalickým chaosem a přepečlivým řádem Vladany Hajnové, oslnivá světelná instalace intermediálního umělce Richarda Loskota, nebo procházka máchovskými krajinami slov skrze akvamarely konceptuálního umělce Dalibora Chatrnýho. Výstavu doprovázejí také nebeské kruhy Jaroslava Jebavého, které k jeho práci neodmyslitelně patří. Výstava bude v druhém patře multikulturního domu k vidění od 24. června do 18. září.

Nejen SmetanaQ Gallery, ale také galerie Fasáda hostí výstavu konkretistů. Autorem Geometrických příhod je předseda Klubu konkretistů Štěpán Málek. Galerie Fasáda svůj program obměňuje dvakrát ročně a hlavním cílem je podpora diverzity a různorodost uměleckých technik, které pro tentokrát zajistí minimalistická instalace na deskách, která symbolizuje tvorbu umělců tvořících v intencích neobrazového, konkrétního umění. Geometrické příhody budou k vidění od 24. června do 23. listopadu.

SmetanaQ Gallery a galerie Fasáda jsou součástí pestré mozaiky aktivit multimediálního domu SmetanaQ. Ten zastřešuje také SmetanaQ Showroom pro prezentaci tvorby mladých designérů, kteří mohou zároveň využívat ateliéry přímo v budově. To nejlepší z českého módního a interiérového designu vyberou zájemci v Deelive Design Store. Kavárna v přízemí domu je příjemným místem setkání nejen pro milovníky umění a designu.

 

Více informací o  multikulturním prostoru najdete na:

webových stránkách SmetanaQ – www.smetanaq.cz

webových stránkách galerie Fasáda – www.galeriefasada.cz

 

Comments

comments

Vyhledat