Jindřichův Hradec hostil piloty bez zábran

foto: Karolína Deerkerol Jedličková
foto: Karolína Deerkerol Jedličková

O víkendu proběhlo v Jindřichově Hradci finále 21. Mistrovství Evropy v letecké akrobacii. My jsme si nemohli nechat ujít tu nejšťavnatější disciplínu, rozumějte sobotní freestyle. Dočkali jsme se vítězství českého pilota Martina Šonky! Druhý český letec byl diskvalifikován.

Freestyle je takový šarmantní frajer celého mistrovství. K vidění jsou naprosto neuvěřitelné akrobatické prvky: letadlo ve vývrtce, kabinou dolů nebo ve volném pádu.
I přestože se jedná o freestyle, je nutné dodržovat několik pravidel. Letci nesmějí překročit výškovou hladinu a letový prostor, aby neohrozili diváky. Kromě preciznosti prvků porotci hodnotí i výběr hudby a časový limit. Tyto podmínky se podařilo splnit osmi z deseti soutěžících. Mezi těmito dvěma letci ‘s černým petrem’ byl vedle Španěla Castora Fantoby i náš Marek Hyka.

Po slavnostním ceremoniálu je zvykem, že vítězní letci předvedou improvizované lety.
Tentokrát byla letecká show vítěze, Martina Šonky, naprosto strhující. Ten kluk je zkrátka ‘blázen’. Diváci se dočkali několikaminutové komentované show přímo z pilotní kabiny! Na Šonkovi nebylo znát sebemenší fyzické nebo psychické napětí a to ani ve chvíli, kdy prolétal hlavou dolů kolem diváků a při všech těch nebeských parádičkách ještě házel fórky. Těžko říct, jestli je to jeho výjimečným talentem, zkušenostem ze stíhacího letounu, Red Bullem nebo tvrdou dřinou. Možná vším dohromady. Gratulujeme!

Výsledky:
1. Martin Šonka (CZE) letadlo: Extra 300SR
2. Alexandre Orlowski (FRA) letadlo: Extra 300SC
3. Louis Vanel (FRA) letadlo: Extra 330SC

Comments

comments

Vyhledat