Jiří Lindovský zkoumá v Olomouci kuchyňská zákoutí
Jakými parametry disponuje svět, který obýváme? Jak velký vůbec je? Co ukrývá černá skříňka? A jak vzniká energie? To jsou jen některé z otázek, které nepřímo klade tvorba olomouckého grafika a kreslíře Jiřího Lindovského. V jejím jádru je technologie – na straně jedné jako zcela relevantní a vážně pojímané téma, na té druhé jako vědomě přijímaný a rozvíjený nástroj kritického myšlení. Lindovský je konstruktérem moderního života. Akceptuje jej a oslavuje.
Ze zátiší kuchyňského zákoutí se nadechuje k reflexi všehomíra, osciluje mezi mikro a makroskopickým měřítkem, mezi osobním a zevšeobecnělým projevem. Využívá přitom kresebných prostředků a z detailů buduje celek. Jeho projev je věcný, soustředěný, ve svém rukopise až minuciózní, přesto nepostrádá vášeň a vnitřní napětí. Je tomu vlastně naopak – při pozornějším čtení rozevírá vějíř prostoty způsobem, nad kterým se tají dech. A činí tak nejen jako autonomní tvůrce, ale také jako pedagog – monografickou přehlídku jeho díla doprovází kolektivní prezentace tří z jeho studentek, absolventek ateliéru grafiky I Akademie výtvarných umění v Praze, který vedl v letech 1992 až 2016, respektive pražského Art and Design Institutu, na němž působí od roku 2016, Ivany Jiráčkové.
Jiří Lindovský (1948 Mankovice)
Malíř, kreslíř, grafik, autor realizací v oblasti užitého umění absolvoval studia na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně (1963–1967) a na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Ladislava Čepeláka (1970–1975). V letech 1992 až 2016 byl profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze, kde vedl ateliér Grafika I, zaměřený na klasickou grafickou tvorbu a kresbu. V současné době působí na pražském Art Design Institutu. Samostatně vystavuje od roku 1970 (ČR, SR, Rakousko, Itálie), společně od roku 1969 (ČR, SR, Polsko, Španělsko, Francie, Mexiko, Japonsko, Brazílie, Německo, Kanada, Rakousko, Jugoslávie, USA, Venezuela). V zahraničním kontextu je známa hlavně jeho grafická a kreslířská tvorba, za kterou získal v roce 1983 v Barceloně Bronzovou plaketu Premi Internacional de Dibuix Joan Miró. Jeho práce se od začátku 80. let 20. století objevují na mezinárodních přehlídkách současné kresby a grafiky (Wroclaw, Kraków, Wien, Praha, Barcelona, Ljubljana, Toronto, São José dos Campos, Capinas, Caracas, Tokyo, Nagano ad.) a jsou zastoupeny ve významných domácích i zahraničních sbírkách (Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Muzeum umění Olomouc – Středoevropské fórum, Fundació Joan Miró, Barcelona, Kupferstich-Kabinett der Staatlichen Kunstsammlungen Dresden, Muzeum Narodowe Szczecin, Muzeum Narodove Warszawa, Space Gallery Nishinomia, Museo del Arte Contemporáneo Buenos Aires ad.). V roce 2011 získal za celoživotní přínos české grafice prestižní Cenu Vladimíra Boudníka.
Jiří Lindovský / Kuchyňská zákoutí
Galerie města Olomouce
https://www.galerie-mesta-olomouce.cz/
Dolní náměstí 194/7, 771 11 Olomouc
Vernisáž: 29. 9. 2022 v 18.00
Výstava trvá do 15. 10. 2022
kurátorka: Barbora Kundračíková