Příští stanice Finsko. Plav v Brně představí finskou přistěhovaleckou literaturu

Ilustrace: Anežka Hájková: Postavení slunce
Ilustrace: Anežka Hájková: Postavení slunce

Kolik sisu potřebujete, abyste mohli ve Finsku psát? A co to sisu vůbec je a mají ho jen rodilí Finové? A může člověk odjinud ovládnout finštinu natolik, aby v ní dokázal napsat oceněnou knihu Zveme na představení únorového čísla časopisu Plav věnovaného finské přistěhovalecké literatuře.

Během večera, pořádáného 5. dubna od 19 hodin v Café Institutu Paměti národa v Brně, otevřeme příběhy spisovatelů, kteří z různých příčin opustili zemi, v níž se narodili, a odstěhovali se na chladný Sever, probádáme jejich vztah k vlastní identitě i k nové vlasti a prozradíme, bez čeho se nemůže obejít kovaný metalista.

Večerem provedou a číslo představí odpovědná redaktorka Silvie Mitlenerová, autor koncepce Jan-Marek Šík a dva zástupci překladatelského týmu: Julie Minaříková a Martin Mokrý. Ti společně zinscenují povídku Alexandry Salmela „Hoříš, má panenko“ (přel. Andrea Papugová a Martin Mokrý).

Vstup volný. Podrobnosti najdete na https://www.facebook.com/events/330213422896398/

Alexandra Salmela: Hoříš, má panenko (z finštiny přeložili Andrea Papugová a Martin Mokrý)

(…) Hipík! Juhovo srdce metalisty se sevřelo. Posměch se mu jako ostré šrapnely zavrtával přes spánky do hlavy a v mozkovně bzučel jako roj sršňů. Nenávistné výbuchy světa plného omezenců jej chtěly srazit tváří k zemi, ale sisu!, sisu ho zvedlo zpátky na všechny čtyři. Válčí proti přesile stejně jako malé chrabré Finsko, bojuje jako finský lev, bije se jako ono majestátní zvíře z loga supermarketu, kde pracuje. Z toho loga, které si nechal vytetovat do kůže mezi železný kříž a pentagram.
Protože Juha miloval svou práci ve skladu místního obchodu. Zatraceně těžkou a tvrdou práci. Tvrdou jako metal! A Juha se mohl pyšnit mnohonásobnou čestnou profesurou Vysoké školy metalu. V realitě maloměšťáckého světa sice vychodil pouze základní školu, pročež v profesním životě oplýval kvalifikací maximálně pro jednoduché manuální práce, ale pořádný chlap, co poslouchá tvrdou muziku, musí dřít s chutí krve v ústech, aby pocítil to správné mužské sebevědomí.

 

Ilustrace: Anežka Hájková

Akci pořádají Skandinávský dům a časopis Plav ve spolupráci s Café Paměti národa a za finanční podpory Státního fondu kultury ČR, Ministerstva kultury ČR a Magistrátu města Brna.

Comments

comments

Vyhledat