Jubilejní Svět knihy Praha 2019 představí Latinskou Ameriku

 

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje jubilejní ročník. Od 9. do 12. května 2019 opět přivítá příznivce literatury na výstavišti v Holešovicích, kde je už popětadvacáté seznámí s literární tvorbou řady zemí, nezapomíná ani na české autory. Hlavní letošní téma se věnuje Paměti a vzpomínkám. Jako čestného hosta Svět knihy Praha představí Latinskou Ameriku, pestrost této části amerického kontinentu se promítla i do vizuálu 25. ročníku.

Po čtvrtstoletí existence se má i samotný Svět knihy Praha za čím ohlížet, hlavní téma Paměti a vzpomínek chce ale pojmout v co nejširším záběru. „Memoárová literatura, orální historie, náš vztah k dějinám obecně, jejich zapomínání a znovu rozvzpomínání se…,“ vyjmenoval ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer, v čem všem se paměť a vzpomínky otiskují. Inspirací k letošnímu hlavnímu tématu byla i Latinská Amerika, které je jako čestnému hostovi 25. ročníku věnován výrazný prostor. „Autoři z této oblasti paměť a vzpomínky ve svých dílech hodně tematizují,“ vysvětluje Radovan Auer souvislost s latinskoamerickou literaturou.

Účast na veletrhu už přislíbily Argentina, Brazílie, Chile, Mexiko a Peru. Organizátoři jednají i s dalšími zeměmi Latinské Ameriky. Literaturu z tohoto zámořského regionu přiblíží tuzemským čtenářům opět mimo jiné besedy s tamními spisovateli a dalšími zástupci literárního světa. „Jsem si jistý, že v letošním roce nabídneme kromě pestrého programu s vysokou literární úrovní též plejádu výjimečných zahraničních hostů. Troufám si říci, že tak silná a reprezentativní sestava literátů se u nás ještě v jeden čas a na jednom místě nesešla,“ naznačuje dramaturg programu Guillaume Basset, že se návštěvníci mají v květnu opravdu na co těšit. „Jména hostů budeme odtajňovat postupně, nicméně máme radost, že se nám podaří přivézt několik držitelů prestižních literárních cen. Hudebně-literární událostí pak jistě bude česká koncertní premiéra nového alba Kafka Bandu Amerika, na dlouhou dobu to bude totiž první a poslední příležitost vidět tento unikátní projekt v Praze,dodává Basset.

Pestrost odráží i vizuál 25. ročníku. Vytvořil ho opět renomovaný grafik a ilustrátor Pavel Fuksa, jehož cílem bylo především zachytit škálu barev charakteristických pro Latinskou Ameriku. Národní barvy jednotlivých států lze najít také v lince, kterou na vizuálu „zanechává“ vyobrazené inkoustové pero. Tento motiv zachycuje vznik literárního díla.  

Vstupenky na 25. ročník mezinárodního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha bude možné zakoupit od března. Loni si cestu za literaturou našlo na 46 000 návštěvníků. „Pro zlepšení návštěvnického komfortu letos zavádíme systém rezervací na pořady, který jistě přijde vhod hlavně organizovaným skupinám či školám,“ doplňuje Auer.

svetknihy.cz

Comments

comments

Vyhledat