Kapelník Jamese Browna Fred Wesley v Praze

Fred Wesley
Fred Wesley

Do Prahy přijede mistrovský trombonista, aranžér a neuvěřitelný talent Fred Wesley. Funkový genius, jehož si vybral James Brown, Funkadelic i Van Morrison.  Mistrovský trombonista a aranžér, který byl vždy na správném místě, ale až donedávna se držel v pozadí.

Začínal s Ikem a Tinou Turnerovými, ve vrcholných letech Jamese Browna byl jeho skladatelem i kapelníkem. Později aranžoval a hrál se superkapelami funkové éry Parliament-Funkadelic a Bootsy’s Rubber Band. Wesley se objevil v dokumentu Soul Power, stejně jako v oscarovém filmu Muhammad Ali: Na vrcholu (1996). Dnes je spolu s Jamesem Brownem a Georgem Clintonem jedním z nejvíce samplovaných hudebníků na světě, především na nahrávkách současného hip-hopu. Spolupracoval ale i s legendárními osobnostmi dalších žánrů – včetně Ray Charlese i Van Morrisona. V posledních letech života jazzového veterána Count Basieho hrál v jeho orchestru.

Fred Wesley sehrál klíčovou roli na stěžejních nahrávkách Jamese Browna, včetně slavné Say it Loud – I’m Black and I’m Proud, jako autor se podílel na hitu Hot Pants. Se skupinou JB’s natočil roku 1973 skladbu Doing It to Death, které se prodalo přes milion kopií a získala zlatou desku. Později přednášel jako mimořádný profesor na katedře jazzových studií na University of North Carolina, jako hostující umělec učí na Berklee College a dalších školách.

Do Prahy přijíždí se svojí skupinou New JBs, která navazuje na původní Brownovu kapelu a na současném turné slaví 50 let existence.

Fred Wesley & The New JB’s

Palác Akropolis,

St 17. 5. 2023 19:30

Comments

comments

Vyhledat