Karlovarský festival ocení herce Benicia Del Tora

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary převezme na slavnostním zakončení 56. ročníku karlovarského festivalu herec a producent, držitel Oscara Benicio Del Toro.

Benicio Del Toro patří od počátku 90. let minulého století k nejobsazovanějším hollywoodským hercům. Po studiích u významné herecké pedagožky Stelly Adler získal první příležitost v televizním seriálu Miami Vice a brzy také větší filmovou roli v bondovce Povolení zabíjet (1989, Licence to Kill), kdy se stal nejmladším hercem, který ztvárnil protivníka agenta 007. Klíčovým titulem pro jeho další hereckou kariéru se pak stala role ve filmu Bryana Singera Obvyklí podezřelí (1995, The Usual Suspects), za níž byl oceněn Film Independent Spirit Award. Následující rok zaujal ve filmu Basquiat, který režíroval Julian Schnabel a který diváci měli možnost vidět také v programu MFF Karlovy Vary. Role v tomto filmu mu vynesla druhou Film Independent Spirit Award. Další výraznou hereckou příležitost mu nabídla svérázná adaptace románu Huntera S. Thompsona Strach a hnus v Las Vegas (1998, Fear and Loathing in Las Vegas), kterou natočil režisér Terry Gilliam.

V následujících letech pak spolupracuje s progresívními režisérskými osobnostmi a získává další herecké ceny. Za úlohu zkorumpovaného policisty ve filmu Stevena Soderbergha Traffic – Nadvláda gangů (2000, Traffic) je oceněn Oscarem za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, Zlatým Globem, cenou BAFTA, Stříbrným medvědem na Berlinale a řadou dalších cen. S Guyem Ritchiem natáčí gangsterkou komedii Podfu©k (2000, Snatch), s Seanem Pennem mysteriózní thriller Přísaha (2001, The Pledge), za snímek Alejandra Gonzáleze Iñárritua 21 gramů (2003, 21 Grams) je podruhé nominován na Oscara a obdrží Cenu diváků na filmovém festivalu v Benátkách.

Spolupráci se Stevenem Soderberghem si zopakuje v titulní úloze dvou filmů věnovaných osobnosti revolucionáře Che Guevary (2008, Che: Part One, Part Two). Za jeho ztvárnění je oceněn jako nejlepší herec na MFF v Cannes 2008. Na těchto filmech se zároveň podílí jako producent. Jako producent a herec je rovněž podepsán pod hororovým dramatem Vlkodlak (2010, The Wolfman), které získalo Oscara za nejlepší masky. Reálnou historickou postavu, tentokrát kontroverzního krále podsvětí, ztvárnil také ve filmu Escobar – Paradise Lost (2014). Do prostředí drogových kartelů se vrací v nekompromisním thrilleru Dennise Villeneuvea Sicario: Nájemný vrah (2015, Sicario). Nově pak svou roli tajemného Alejandra rozehrál v pokračování snímku Sicario 2: Soldado (2018, Sicario: Day of the Soldado) v režii Stefana Sollimy.

V roce 2021 se znovu pracovně setkává s režisérem Stevenem Soderberghem v retrokriminálce Žádné prudké pohyby (No Sudden Move), s Wesem Andersonem natáčí kritiky oceňovaný snímek Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021, The French Dispatch).

Přestože Benicio Del Toro je v první řadě mimořádnou hereckou osobností, která propůjčuje nezaměnitelné charisma postavám napříč filmovými žánry, v jeho filmografii najdeme také titul 7 dní v Havaně (7 Days in Havana), na němž se v roce 2012 podílel jako režisér jedné z povídek.

Nejnověji můžeme Benicia Del Tora vidět v kriminálním thrilleru Reptile (2022) z produkce Netlix, v němž si zahrál společně s Justinem Timberlakem. Karlovarský festival jako poctu Beniciu Del Toro uvede filmy Traffic – Nadvláda gangů, Obvyklí podezřelí.

Festival se letos koná 1.-9.7.2022.

Comments

comments

Vyhledat