Známe hlavní ocenění festivalu Designblok 2022

Cena Grand Prix (Cena za mimořádný počin): Lada Semecká / Foto  Johanka Pošová
Cena Grand Prix (Cena za mimořádný počin): Lada Semecká / Foto Johanka Pošová

Výjimečné projekty a instalace v osmi kategoriích – nejlepší školní prezentace, nejlepší nábytek, svítidla, bytové doplňky, instalace designéra a výrobce, udržitelný design i Grand Prix (Cena za mimořádný počin) – zvolila poprvé nezávislá porota porota složená pouze ze zahraničních odborníků. Grand Prix získala sklářská výtvarnice Lada Semecká, cenu Veolia za udržitelný design obdrželo nové studio NOVA VITA.

Ceny Designbloku (dříve Ceny šéfredaktorů) prošly za svou historii několika proměnami a v rámci letošního festivalu debutovaly se zcela novým konceptem – porotou složenou čistě ze zahraničních redaktorů, kurátorů a profesionálů z oblasti designu a architektury v čele s prezidentkou Anne-France Berthelon, zodpovědnou za složení poroty a průběh hlasování. Cílem ocenění je každoročně vyzdvihnout ze stovek vystavujících ty nejzdařilejší počiny v předem stanovených kategoriích napříč celým festivalem. Součástí Cen Designbloku je od roku 2021 také speciální Cena Veolia za udržitelný design se samostatnou odbornou porotou.

Mezi cenami nechybí ocenění studentských prací – letos nejvíce zaujala školní expozice studentů ČVUT FA ateliéru Jaroš/Bednář, která je součástí rozsáhlého projektu Bohemian Perfection. Cílem projektu Bohemian Perfection je zviditelňovat, oživovat a rozvíjet tradiční lidová řemesla a jejich produkty s přímou návazností na lokality, kde vznikají. Ve značné konkurenci v kategorii nejlepší nábytek zabodovalo polské designérské duo Chmara.Rosinke s kolekcí OFIS (zkratka pro Office For Important Stuff, tedy Kancelář pro důležité věci). Tu definuje jasná geometrie předmětů určená proporcemi a prostorovou redukcí na archetypální tvary. Cenu za nejlepší svítidlo si odnesl nizozemský designér Richard Hutten s kolekcí svítidel Wheel a Tray pro firmu Japth. Za nejlepší bytový doplněk považovala porota novinku v portfoliu Clap Design – magnetický set smetáčku a lopatky, který pro českou značku navrhla etablované české studio Herrmann & Coufal. Titul nejlepší instalace designéra si odnesl Jiří Krejčiřík, který v tajuplné výstavě v Gabriel Loci ukázal sběratelskou kolekci komod, kabinetů, skříní, policových regálů a sochařsky pojatý kabinetní oltář pro značku FUTURO. Z prezentací výrobců mezi porotou obzvlášť rezonovala interaktivní instalace Espirit, kterou pro značku RAVAK navrhlo duo Vrtiška & Žák.

Cenu za mimořádný počin – Grand Prix získala sklářská výtvarnice Lada Semecká. „Lada Semecká je multiprostorovou básnířkou, což dokázala ve svých deskách ze spékaného skla i selekci skleněných objektů vystavených za okny v Gabriel Loci, ale především ve způsobu balancování mezi kontrolovaným procesem tvorby a elementem náhody. Na počátku jejich objektů stojí jasně definované parametry, následný proces vypalování je však ponechán náhodě. Toto intimní překrývání skleněných desek paradoxně může připomínat slučování vrstev ve Photoshopu. Na obyčejných zelených sklenicích vedle toho přinesla na svět objekty obdivuhodné nejen pro svůj vysoký podíl ruční práce, ale také vzory transponované na sklo pomocí vysoce kvalifikované a kontrolované techniky ručního rytí. Její niterně zpracované kousky se nacházejí na hranici umění a designu, jsou oslavou nedokonalosti a vykazují známky formální zdrženlivosti a čistoty, kterou porota považovala za velmi přesvědčivou. Ačkoli jsou techniky Semecké ancestrální, nepůsobí zastarale. Rukopis autorky se vyznačuje poetickým zkoumáním materiálu a pečlivým, až japonským zacházením s proporcemi a je důkazem, že umění, design a řemesla mezi sebou nemusí soupeřit, ale naopak mohou přirozeně splývat,“ dodala ředitelka letošní odborné poroty Cen Designbloku Anne-France Berthelon.

Cenu Veolia za nejlepší projekt udržitelného designu obdrželo mladé studio NOVA VITA. Projekt designérek Ivany Linderové a Dagmar Zvoníčkové Fredholm se věnuje rozvoji nových textur a materiálů tvořených z recyklovaných zdrojů, jako jsou použitý plast, tetrapak, piliny nebo rozličné recyklované plnivo do betonu. Konkrétní produktové kolekce jsou vytvářeny na míru jednotlivým klientům, čímž se autorky chtějí vyvarovat nadbytečné výrobě. Vítězky získávají finanční odměnu ve výši 50 000 Kč a účast na Designbloku 2023 zdarma.

SEZNAM VÍTĚZNÝCH PROJEKTŮ:

  • Nejlepší školní prezentace: ČVUT FA – Ústav designu
  • Nejlepší nábytek: Chmara.Rosinke – kolekce OFIS
  • Nejlepší svítidla: Richard Hutten – svítidla Wheel a Tray pro Japth
  • Nejlepší bytové doplňky: Clap Design – smetáček a lopatka / design Herrmann & Coufal
  • Nejlepší instalace designéra: Jiří Krejčiřík pro FUTURO
  • Nejlepší instalace výrobce: RAVAK / design Vrtiška & Žák
  • Cena Veolia za nejlepší projekt udržitelného designu: NOVA VITA
  • Grand Prix (Cena za mimořádný počin): Lada Semecká 

Napsali jsme o Designbloku 2022:

 

Comments

comments

Vyhledat