Každý kuřák musí odvykat jiným způsobem. Zkusili jste specializovanou telefonní linku?
Každý kuřák musí odvykat jiným způsobem
Jeden z ideálních momentů pro odvykání kouření nastává právě teď – během letních prázdnin. Období dovolených přispívá ke změně každodenního režimu, což hraje do karet těm, kteří chtějí s kouřením skoncovat. Překážkou úspěšného odvykání může být nedostatečný odvykací plán. Národní linka pro odvykání kouření jej pomáhá kuřákům sestavit a poradí, jak překonat nával chuti na cigaretu.
Životním rozhodnutím často nahrává narušení zaběhnutého rytmu. Během letních prázdnin každodenní rutinu rozbíjí dovolená a člověk tak získává příležitost udělat změnu, na kterou během roku neměl sílu. „Závislost na kouření má dvě složky. První, fyzickou, vám pomohou zvládnout pomůcky s náhradním nikotinem či jiné medikamenty. Druhou, psychosociální, si musí člověk odpracovat. V životě každého kuřáka totiž existují určitá místa nebo situace, které v něm vyvolávají chuť na cigaretu. Tyto návyky je třeba změnit nebo odstranit.“ říká prezident České koalice proti tabáku Mgr. Lukáš Kohoutek.
Jaké podmínky si zajistit?
- Změna režimu. Kouření je u mnoha lidí spojeno s určitým denním stereotypem. Cigareta po probuzení, cigareta k ranní kávě, cigareta v autě na cestě do práce, cigareta o „kuřácké pauze“, cigareta po obědě, cigareta po návratu z práce, cigareta před spaním. Dovolená tento řetěz roztrhne a člověk tak má možnost uspořádat si jiný průběh dne. Třeba začít den místo cigarety během po pláži, pokračovat vydatnou snídaní, sluněním a končit tanečním večerem.
- Neznámé věci a místa. Kouření je kromě denního rytmu spojeno také s konkrétními místy a předměty. Mnoho kuřáků má svůj oblíbený popelník, půllitr či hrníček, bez kterých jejich rituál s cigaretou není úplný. Jiní si zase rádi zapálí na své terase či balkónu. Tím, že se člověk nedostává do obvyklých míst a k věcem, které má s kouřením spojené, omezuje počet příležitostí pro vznik chuti na cigaretu. Ne nadarmo se totiž říká, že „příležitost dělá zloděje“.
- Pohoda. Mnoho kuřáků si zapálí ve vypjatých situacích, kdy potřebují „uklidnit nervy“. Pokud se Vám podaří konfliktní a jiné stresové situace snížit, vaše šance na úspěšný start odvykání vzroste. Tomu přispívá třeba uklidňující šumění moře nebo výhled do krajiny z vrcholků hor.
- Plán. Stejně jako na jiné významné životní okamžiky, také na odvykání kouření je nutné se předem připravit. Jen 3 % lidí zvládnou odvykat bez pomoci, a to zpravidla stejně až na 7. či 8. pokus. Svou šanci zvýšíte, pokud si sestavíte odvykací plán. S tím vám pomohou konzultanti Národní linky pro odvykání kouření 800 350 000. Kontaktujte je nejlépe v týdenním předstihu, abyste společně připravili všechny kroky. Kdo přípravu podcení, často je nemile zaskočen, že něco při odvykání nefunguje, jak si představoval.
Během odvykání se mohou objevit komplikace, kterým lze však s dobrou přípravou úspěšně předejít. Konzultanti Národní linky pro odvykání kouření vybrali ty nejčastější, se kterými se u svých klientů setkávají. Načerpejte inspiraci, aby vaše odvykání nejen dobře začalo, ale také dlouho vydrželo.
Největší rizika při odvykání:
- Rozhodnutí „jen tak napůl“. Během rozhodování byste měli důsledně zvážit všechny důvody, proč kouříte, a co vám přinese, když přestanete. Pokud tuto fázi podceníte a řeknete si, že to jen tak zkusíte, zpravidla se nedočkáte úspěchu. Když kuřák není pevně rozhodnutý přestat, má větší tendenci se nechat ovlivnit „lákadly“ z okolí.
- Zlehčování. Řada kuřáků podlehne po chvíli iluzi, že když pár dnů nebo týdnů vydrželi nekouřit, mohou si dovolit dát jednu cigaretu. Opak je pravdou. Jedna cigareta stačí k tomu, aby se závislost opět nastartovala. Člověk pak musí začít odvykat opět od píky.
- Strach z abstinenčních příznaků. Jedná se o nejčastější důvod, který kuřáci udávají. Obava z negativních fyzických projevů často zastaví odvykajícího již ve stádiu rozhodování. Kuřák se tak vůbec nedostane k akci. Je potřeba si uvědomit, že abstinenční příznaky jsou známkou fyzické závislosti na nikotinu a řeší se náhradním nikotinem (žvýkačky, náplasti atd.) nebo jinými medikamenty. S volbou správných prostředků i vhodným dávkováním Vám poradí specialisti na Národní lince pro odvykání kouření 800 350 000. Vyhnete se tak neúčinnému postupu, který mnoho kuřáků frustruje.
- Podcenění změny návyků. Samotné medikamenty ani pevná vůle nestačí. Zvládnutí psychosociální závislosti je práce, na kterou je potřeba se dobře připravit. Jak změnit své zaběhnuté zvyky a vytrvat u nových vám opět pomohou vyřešit odborní konzultanti na lince.
Na internetových stránkách www.bezcigaret.cz, provozované Českou koalicí proti tabáku, může každý zájemce najít Desatero „první pomoci“ při chuti na cigaretu. „Je pravděpodobné, že se bude odvykající kuřák velice často dostávat do situací, kde je vystaven kontaktu s ostatními kuřáky, anebo ho chuť na cigaretu přepadne jen tak. Přesně pro tyto situace jsme připravili naše Desatero, které má pomoci každému chuť na cigaretu překonat. Stěžejní je zvládnout prvních 10 minut,“ popisuje Lukáš Kohoutek.
Desatero zvládání chuti na cigaretu:
- Odejděte z místa, kde se kouří.
- Několikrát se zhluboka nadechněte.
- Napijte se vody.
- Zabavte ústa a změňte si chuť. Třeba žvýkačkou.
- Zabavte ruce. Mějte připravený antistresový míček či jinou hračku do ruky.
- Zabavte mysl. Začtěte se do novin, luštěte sudoku či cokoli jiného.
- Sdílejte své pocity chuti na cigaretu s někým, kdo vás podporuje v odvykání.
- Překonejte nejtěžších 10 minut. Trénujte pevnou vůli.
- Pokud užíváte, dejte si dávku náhradního nikotinu.
- Zavolejte na Linku.
Pokud váháte, jakou podporu při odvykání potřebujete, vyzkoušejte si krátký online test na stránkách www.bezcigaret.cz. Ten vám orientačně prozradí, jak na tom s kouřením vlastně jste.
Národní linka pro odvykání kouření je specializovaná odborná poradenská služba, zřízená Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky, provozovaná Českou koalicí proti tabáku. Může se na ni bezplatně obrátit každý občan ČR starší 15 let. Funguje zdarma na telefonním čísle 800 350 000 v pracovní dny od 10 do 18 hodin. Na lince pracují odborně vyškolení konzultanti z adiktologie a psychologie.