Knižní rozhovor o umírání je bestsellerem, pojdťe o tom besedovat

Knižní rozhovor o umírání NEBOJ SE VRÁTIT  DOMŮ se stal bestsellerem. První sedmitisícový náklad byl již rozebrán a na trhu se objevil pětitisícový dotisk.

14. 11. proběhne od 19 beseda s MUDr. Marií Svatošovou a Alešem Palánem v Knihovně Václava Havla. Vstup je volný!

Zkušený novinář a spisovatel Aleš Palán volí pro své knižní dialogy silné a výjimečné osobnosti, které se nebojí jít vlastní cestou. Jeho předchozí kniha rozhovorů Raději zešílet v divočině (vyd. Prostor), zachycující svérázný život šumavských poustevníků, se stala událostí letošního roku. Během půl roku se dočkala čtyř vydání a její náklad přesáhl 30 tisíc výtisků.

Podobný úspěch slibuje také Palánův knižní rozhovor se  zakladatelkou českého hospicového hnutí MUDr. Marií Svatošovou NEBOJ SE VRÁTIT DOMŮ. Autor citlivě kladenými otázkami prochází s lékařkou jejím dětstvím v rodině venkovského učitele, problematickou cestou za vzděláním, prvními zkušenostmi s hospicovými pacienty a mnohdy úmornou lékařskou praxí. Otevřeně spolu hovoří o tématech důležitých pro každého člověka. Mj. o syndromu vyhoření, víře v boha a strachu ze smrti.

Knihu vydalo 18. října 2018 v rámci Velkého knižního čtvrtka nakladatelství Kalich. 

 

Marie Svatošová, Aleš Palán: NEBOJ SE VRÁTIT DOMŮ (anotace)

Co se stane, pokud pacientovi o jeho zdravotním stavu dlouhodobě lžeme? Má vážná choroba nějaký smysl? A proč umírající nezabíjet, jak si přejí zastánci eutanázie, ale naopak respektovat jejich život až do přirozeného konce a být jim nablízku? Nejen o těchto věcech hovoří v knize rozhovorů Neboj se vrátit domů zakladatelka hospicového hnutí v ČR Marie Svatošová. Rozhovor s ní vede spisovatel a novinář Aleš Palán.

Právě Svatošová před lety přišla s myšlenkami hospicové paliativní péče. Byla to ona, kdo v Červeném Kostelci iniciovala první český hospic. A je to stále ona, kdo neúnavně jezdí po republice s hospicovými přednáškami a je rádkyní hospicům nově vznikajícím. Marie Svatošová v knize mluví také o své rodině, studiu medicíny, vlivu, jaký na ni měl P. Ladislav Kubíček či o svém trapistickém fan clubu.

V mnoha hospicích najdeme citát: „Našim cílem je naplnit dny životem, nikoliv život dny.“ Autorka tohoto výroku Marie Svatošová dokázala životem naplnit celý svůj život. A nejen životem, také smyslem a neokázalou službou.

„Nikdy bych nečekal, že by se o smrti dalo mluvit pozitivně. Paní doktorka Svatošová to dokáže. Nechci říct, že se po rozhovoru s ní budete na smrt těšit, ale nebudete se jí tolik bát,“ říká k obsahu knihy herec a moderátor Marek Eben. „Nicméně přeji všem pevné zdraví,“ dodává.

 

www.ekalich.cz

 

MUDr. Marie Svatošová (*1942 v Hlavňově), lékařka, spisovatelka, zakladatelka hospicového hnutí v ČR, stála v roce 1995 u zrodu prvního českého hospice v Červeném Kostelci. Pomocí a radou se podílela na zprovoznění řady dalších českých a moravských hospiců. Se svými přednáškami neúnavně objíždí republiku a dál propaguje hospicové myšlenky. Její knihy Až k prolití krve, Náhody a náhodičky či Hospice a umění doprovázet se staly bestsellery. Marie Svatošová je držitelkou několika státních vyznamenání.

 

Aleš Palán (*1965 v Jihlavě), spisovatel, novinář a ředitel nakladatelství Kalich, je autorem více než čtyřiceti titulů, z toho poloviny knižních rozhovorů (s Bohumilem Vítem Tajovským, bratry Reynkovými, bratry Florianovými, Ludvíkem Armbrusterem, Kateřinou Šedou, Miloněm Čepelkou, se šumavskými samotáři…). Držitel ceny Českého literárního fondu a ocenění Magnesia Litera.

Comments

comments

Vyhledat