Knižní tip: Simon Garfield, Ten můj font

foto: akropolis.cz
foto: akropolis.cz

Po staletí používají lidé písmo, které je provází v jejich každodenním životě. Kniha Ten můj font britského novináře a spisovatele Simona Garfielda, představitele současné non-fiction, nás zavede na poutavou a mnohdy i dobrodružnou cestu dějinami tisku a odkryje nám tajemství vzniku různorodých druhů písma a jejich využití.

Simon Garfield je brilantní vypravěč a svými knihami zve k výpravám za poznáním. Jeho právě vycházející dějiny typografie v esejích nás okouzlí jednak tím, jak je autor vzdělaný a sečtělý, a zadruhé tím, jak srozumitelně a záživně dokáže o tématu psát. Hned v úvodu nám autor sděluje: „ Na světě je více než 100 000 fontů. Proč nám jich nestačí jen pár, například Times New Roman, Helvetica, Calibri, Gill Sans, Frutiger či Palatino? Anebo klasický Garamond, pojmenovaný po tvůrci Claudu Garamondovi, který působil v Paříži v první polovině šestnáctého století a jehož nádherně čitelná latinka nahradila ztěžklou zatuchlost jeho německých předchůdců. Toto písmo poté v Anglii upravil William Caslon a později posloužilo ve Spojených státech pro text Deklarace nezávislosti.“ A věděli jste, že „tiskařská písma jsou dnes 560 let stará?“

Autor nás v jednotlivých kapitolách seznamuje se vznikem a historií nejčastěji používaných písem, nazývaných v dnešní době fonty. Počínaje příběhem Johannese Gutenberga, který to vše začal, a konče dnešními vývojáři, z nichž jednou z vůdčích osobností je nizozemský designer Luc(as) de Groot (ano, psáno se závorkou), který udává dnešní tón písma. Vytvořil loga pro VW a Audi, ale především je autorem fontu Calibri pro Microsoft, nejužívanějšího fontu v západním světě.  Kniha je doplněna mnoha fotografiemi a obrázky.

Simon Garfield je rovněž autorem knihy Prstem po mapě, kde sleduje historii kartografie od prvních map až po nejmodernější postupy neurovědců mapujících lidský mozek či sociální sítě. Vydalo nakladatelství Akropolis (2017).

Simon Garfield: Ten můj font (anotace)
Čteme všichni. Když ne zrovna poezii, ruský román nebo filozofický traktát, určitě směrovky na silnicích, nápisy na obalech sušenek nebo esemesky. Písmena v jakékoli podobě provázejí člověka již po staletí, ale nepřišla k nám sama od sebe: někdo je vymyslel, nakreslil a v dřívějších dobách navíc ještě na ně odlil formu a vyrazil, aby jimi mohl tiskař pokrýt papír. Dnes si už neumíme představit svobodnější prostředí než rozbalovací menu s písmem v textovém editoru. Z každého fontu tryská historie, za každou kličkou nebo dříkem vykukuje Johannes Gutenberg. Jsou tu názvy, které známe: Helvetica, Times New Roman, Palatino nebo Gill Sans. Jsou tu fonty z fólií a otrhaných rukopisů: Bembo, Baskerville a Caslon. Jsou tu možnosti pro různý vkus: Bodoni, Didot a Book Antiqua. Ale taky riziko posměchu: Brush Script, Herculanum, Braggadocio a Comic Sans. Ještě před pětadvaceti lety jsme o nich neslyšeli a ve věku psacího stroje jsme je nemohli ani předvídat, dnes se bez nich neobejdeme.

Kniha Ten můj font Vás provede dobrodružným světem písmen, raznic, písmolijen, grafiků, dávné, ale vůbec ne zaprášené historie stejně jako nejžhavější současností vzniku fontů. Zastaví se u nejvýznamnějších tvůrců typů písem, na něž narazíte takřka na každém kroku a ani by vás nenapadlo, že zrovna za tímhle obloučkem nebo touhle patkou stojí mnohdy příběh hodný filmového plátna. Jak se stalo, že Helvetica a Comic Sans ovládly svět? A Calibri operační systém Windows? Proč je písmeno T v logu BEATLES větší než ostatní? Každé písmo odráží určitý názor, jedinečné chápání světa. Ale také estetické hodnoty. Některý font se hodí pouze pro velké městské nápisy, jiný pro tisícistránkový román. Jak je to možné, vám Simon Garfield ve své nové knize vysvětlí formou čtivou tak, že nebudete chtít přestat. A hlavně budete všechna ta písmena potřebovat vidět.

Z anglického originálu Just my type přeložili Tomáš Jajtner, Kateřina Bártová, Tereza Filipová a Hana Dittrichová
Odpovědný redaktor Dominik Melichar
Grafická úprava a zlom Filip Blažek
Počet stran 296, doporučená cena vč. DPH 339 Kč

Simon Garfield (1960) je britský žurnalista a spisovatel, jeden z významných představitelů současné britské non-fiction. V minulosti pracoval jako scenárista pro rozhlasovou stanici BBC, byl redaktorem časopisu Time Out a přispíval do novin The Independent a The Observer. Je autorem řady knih na nejrůznější témata, mj. The End of Innocence: Britain in The Time of AIDS (1994), za niž mu bylo uděleno ocenění Somerset Maugham Award. Velkého ohlasu se dočkala jeho kniha o fontech Just My Type (2010, č. Ten můj font) či mapách On the Map (2012, č. Prstem po mapě, 2017). Simon Garfield žije střídavě v Londýně a St Ives. – Více informací na autorových webových stránkách www.simongarfield.com (en).

Comments

comments

Vyhledat