Tipy na týden 12. – 18. února: Floex, Cirkopolis a Nothing But Thieves

Veronika Psotková: Plavkyně, rabicová síť, 2021, 2022 / Foto Dominik Herr
Veronika Psotková: Plavkyně, rabicová síť, 2021, 2022 / Foto Dominik Herr

Co nám cinklo o nos tento týden.

Jednou větou. Maximálně dvěma.

Galerie Václava Špály vystavuje díla Michala Gabriela na výstavě Tváří v tvar • V pražské SmetanaQ Gallery se od 16. února do 17. března veřejnosti představí výstavní projekt Art Grand Slam •  Botanická zahrada zahájila cyklus cestovatelských přednášek  Radio 1 odvysílalo 40. díl pořadu Sleepclubbing a zveřejnilo novou dávku hudby s komentáři Zdeňka Lichnovského Michal Cimala přetvořil závodní vůz v kontrabas Jan Švankmajer oslaví 90 let výstavou v GASK  • V humpolecké 8smičce skončila výstava Volt-age . Na Beats for Love přijede držitel dvou cen Grammy David Guetta.

 

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

11. 2. 15:00 Skylight | NT Live / Světozor

Po skoro deseti letech se na plátna kin vrací jeden z hitů NT Live, revival romantického dramatu Davida Harea (NT Live: Straight Line Crazy, scénář Předčítač, Hodiny) v režii Stephena Daldryho (Koruna, Hodiny, NT Live: Audience).

13. 2. 20:00 Muž v pralese / Česká televize

Televizní inscenace. Do příběhu na motivy biografie Che Guevary je vloženo jiné drama, drama vojáka, cvičeného k zabíjení revolucionářů. (1971)

V rámci cyklu: Od února do dubna 2024 se na televizní obrazovky zcela poprvé od roku 1989 vrátí vybrané televizní filmy České televize s předními herci, které nebyly vysílány z důvodu zatížení ideologií a tématem normalizace.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

13. 2. Son Mieux (NL) / Bike Jesus

14. 2. Koncert Floex + přednáška / Villa Pellé

Koncert projektu projektu Floex (v rámci doprovodného programu k výstavě Lachland)  za kterým stojí skladatel, elektronický producent a klarinetista Tomáš Dvořák, který vytvořil soundtracky k počítačovým hrám Samorost a Machinárium, jehož výtvarné stránky je autorem Adolf Lachman. Koncertu bude předcházet přednáška o robotu Josefovi, který na koncertě „vystoupí“.

15. 2. 20:00 Milli Janatková + Ira Mimosa / Čítárna Unijazz

Autentická multimediální umělkyně Milli Janatková tvoří projekty podporující zdraví a úctu k předkům. Energické rytmy a uklidňující vícehlasy jsou základem jejích autorských písní a improvizace. Ira Mimosa je pražská zpěvačka a kytaristka, jejíž hudba, uvitá z tiché melancholie, světla, něhy, větru a hlavně lásky, je průzračná a velmi ženská.

16. 2. Nothing But Thieves (UK) / Forum Karlín, Praha

11. 2. – 17.2. Cirkopolis / Palác Akropolis

Jedenáctý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu je tu! Inovativní žonglování, precizní akrobatické umění, vyčerpávající a magické výkony i absurdní a vtipné momenty.

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

KAFKA!

 

14. 2. 17:00 komentovaná prohlídka výstavy Matyáš Chochola | Reversed Altars of Postmodernity / Jiri Svestka Gallery

19. 1. – 22. 5. Veronika Psotková: Beze Strachu / kulturní prostor KKCG na Bořislavce (Artium)

Z průmyslového materiálu vytváří Veronika Psotková jemné sochy vznášející se v prostoru. Dráty pod jejíma rukama ožívají, dostávají tvary a stávají se bytostmi. Sochařčinu jedinečnou tvorbu představuje nová výstava Beze strachu na Bořislavce v kulturním prostoru KKCG, které dostává jméno Artium.

 

1. 2.  – 11. 4. Hynek Čermák: U—pře—rodu / KC Beseda Klánovice

Expozice fotografií ve výstavních prostorách klánovické Besedy představuje výběr z volné fotografické řady aktů.

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

 

24. 1. – 24. 3. Adolf Lachman: Lachland / Villa Pellé

Hyperrealistický malíř, kreslíř digitálních obrazů a počítačových her, tvůrce objektů a člen české herní vývojářské společnosti Amanita Design Adolf Lachman představuje od 24. ledna v pražské galerii Villa Pellé zemi Lachland: „svět post-apokalyptického romantika obydlený roboty, paroboty, alfadaňky a novými živočišně strojovými druhy“.

 

26. 10. – 3. 3. 2024  Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One /  DOX

Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


13. 2. Praha zítra? Vltavská filharmonie / CAMP Praha

Budova Vltavské filharmonie je jedním z nejočekávanějších projektů, které v Praze vzniknou v příštích desetiletích. V listopadu 2021 oznámila mezinárodní porota vybrané finalisty, kteří odevzdali 19 soutěžních návrhů. V květnu 2022 z nich vzešel vítěz – dánské studio Bjarke Ingels Group. To následně rozpracovalo soutěžní návrh do podrobné architektonické studie, která zohledňuje také participaci s veřejností, obyvateli Prahy 7, místními komunitními aktéry, stejně jako diskuze s odborníky na akustiku, dopravu či zeleň. Jak návrh nyní vypadá? A jaké jsou další kroky? Přijďte na komentovanou prohlídku výstavy věnované této nové dominantě! Provede vás manažerský tým Vltavské filharmonie, náměstek pro rozvoj Petr Hlaváček a zástupci IPR Praha.

13. 2. Masopustní průvod s Lučinkou / KD Mlejn

Průvod masek vedený tanečníky z Folklorního souboru Lučinka, chůdaři a muzikanty přiblíží staročeské tradice.

13. 2.  19:00  Argo: K Helmovskému jezu – křest básnické sbírky / Čítárna Unijazz

Opožděná básnická prvotina Aleše Berného nabízí působivé epické pásmo z pražského Podskalí: rozhovor (lhostejno, zda imaginární či skutečný) s někdejší láskou se v něm mísí s obrazy z dětství, líčením nevratné proměny celé čtvrti a tragickým příběhem jedné podskalské rodiny. O hudební doprovod se postará uskupení Šílený Fridrich, pro které Aleš Berný skládá písničky a píše texty.

13. 2. In Conversation With… Matt Field / Knihovna Václava Havla

14. 2. HYB4 Čítárna: Pijí nakladatelé šampaňské z lebek svých autorů? / Kampus Hybernská

Na co nakladatelé potřebují peníze? Je knižní trh skutečně oborem založeným na dluzích? Má být autorstvo vděčné za každou vydanou knihu? Debata s nakladateli o ceně knižního provozu. Pozvání do diskuze přijali: Aleš Lederer z nakladatelství Prostor, Jakub Sedláček z nakladatelství Paseka, Petr Januš z nakladatelství Rubato a kolegové ze slovenského nakladatelství Absynt Filip Ostrowski a Juraj Koudela. Debatu moderuje Olga Pavlova. Vstup zdarma.

14. 2. 8:00 Unijazz Open / ŠACHY / Čítárna Unijazz

Pravidelný otevřený šachový turnaj pro hráče a hráčky všech úrovní.

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat