Knižní tip: Svobodná v Evropě

foto archiv Lídy Rakušanové
foto archiv Lídy Rakušanové

Vzpomínky novinářky a komentátorky Rádia Svobodná Evropa (Radio Free Europe, RFE) Lídy Rakušanové představuje její kniha Svobodná v Evropě, která vychází ve čtvrtek 5. listopadu.

V ní nabízí otevřenou výpověď o svém osobním i pracovním životě, lze ji také vnímat jako kroniku dramatických peripetií dějin druhé poloviny dvacátého století. Kniha představuje osobnosti československého exilu i polistopadové éry, mezi nimi jsou i písničkář Karel Kryl, spisovatel, publicista a politik Pavel Tigrid, autorčin kolega ze „Svobodky“ Karel Jezdinský či opat Anastáz Opasek.

Kniha vychází 45 let poté, kdy Lída Rakušanová začala v RFE pracovat. Nastoupila sem v roce 1975 jako externistka do týdenního rozhlasového magazínu Rozhledy Slávy Volného a později působila ve vnitropolitické redakci se zaměřením na Československo, střední a východní Evropu, NATO a EU. Kromě politických komentářů připravovala také pořad Literatura bez cenzury – četbu na pokračování z knih režimem zakázaných autorů. Její hlas se stal symbolem svobodného éteru, po listopadu 1989 proto namlouvala vysílání RFE například ve filmech Kolja nebo Fair Play.


Svobodná v Evropě

Lída Rakušanová
Vydání první. Praha 2020
Vydalo nakladatelství Book Dock v Praze

doporučená cena: 345 korun, počet stran: 288

Knihu Svobodná v Evropě lze v současné době zakoupit na www.kosmas.cz nebo na www.bookdock.cz.

foto archiv Lídy Rakušanové

 

Comments

comments

Vyhledat