Knižní žebříček: Češi letos stráví léto s vraždami, Hartlem a „Uměním mít všechno u pr**le”

foto Knihobot
foto Knihobot

foto  V dubnu a květnu se na českém knižním trhu – především v rámci přípravy na letní sezonu a s ní související prodloužené víkendy a dovolené – prodá asi pětina všech knih (a o něco málo silnější bývají již jen Vánoce). Týká se to nejen nových titulů, ale také knížek z druhé ruky – antikvariátů nebo knižních second-handů. A zatímco loni vinou koronavirové pandemie ovládly část žebříčku knížky věnující se katastrofickým scénářům, letos to budou po dvou letech opět staré dobré vraždy a tituly podporující letní tlení. Žebříček momentálně nejžádanějších letních titulů sestavil největší český knižní second-hand Knihobot.cz.

 

Podle posledního průzkumu Národní knihovny Češi ve čtení knih nepolevili ani přes koronavirovou pandemii. 56 % četlo i nadále ve stejném tempu, 14 % z nich dokonce začalo číst více (oproti 7 %, kteří četli naopak méně). 

“Dá se předpokládat, že o dovolené si budeme chtít dopřát především digitální detox. Sociální život, práce i zábava byly několik měsíců přesunuté na obrazovky počítače a pokud budeme mít šanci se jich na chvíli zbavit, pak to bude právě o dovolené. I na základě reakcí zákazníků vidíme, že relaxace s knihou jim zní jako dobrý nápad,” myslí si Kristýna Hladíková z knižního second-handu Knihobot.cz.

 

Zvýšený zájem o ryze dovolenkové tituly registruje Knihobot každý rok zhruba od poloviny dubna. Ten největší boom se však letos – částečně i kvůli uzavřeným hotelům a zhoršeným možnostem pro domácí dovolené – posunul až na květen. Které tituly tedy budou letos kralovat létu? Bez většího překvapení jsou to především detektivky a “lehčí čtení”.

 

Detektivky – TOP 5

„Detektivky jsou na Knihobotu jedním z nejprodávanějších žánrů vůbec. Především těch severských prodáme denně desítky,” uvádí Kristýna Hladíková. “Zároveň jsou to knihy, které se k nám po přečtení nejčastěji vrací. Jsou to ideální jednorázovky, které všichni rádi vracíme zpátky do oběhu. Možná kvůli tomu, že napodruhé už prostě víme, že vrahem je zahradník, a titulů je na trhu tolik, že není jediný důvod číst některou dvakrát.”

 1. Daniel Brown, Šifra mistra Leonarda (2003) – 18 let starý bestseller a aktuálně nejprodávanější titul na Knihobotu. Od 40 korun podle stavu a vydání (http://bit.ly/sifra_mistra_leonarda)

 

 1. Daniel Cole, Loutkář (2018) – ještě loni byl na pultech knihkupectví. Od stejného autora zaujal i Hadrový panák. Od 160 korun podle stavu a vydání (http://bit.ly/loutkar_2018

 

 1. Jo Nesbø, Levhart (2013) – pravá norská detektivka, kde je krev v hlavní roli. Od 210 korun podle stavu a vydání (http://bit.ly/levhart_2013

 

 1. Paula Hawkins, Dívka ve vlaku (2015) – šest let starý světový bestseller. Od 50 korun podle stavu a vydání (http://bit.ly/divka_ve_vlaku__2015

 

 1. A. J. Finn, Žena v okně (2017) – stoupající hvězda letošního knižního second-hand léta díky aktuálnímu filmu. Od 190 korun podle stavu a vydání (http://bit.ly/zena_v_okne

 

Lehké čtení – TOP 5


“Kategorie ‘lehké čtení’ každoročně zahrnuje knížky, o které roste zájem zhruba od poloviny dubna a končí krátce po prázdninách. Jedná se o tituly, které kupujeme vyloženě kvůli relaxaci. Od kterých nám nevadí odbíhat a vracet se k nim třeba několikrát denně,” vysvětluje Kristýna Hladíková. “Zpátky k prodeji se nám vrací většinou až spolu s vánočními dárky, které nezaujaly.”

 

 1. Patrik Hartl, Nejlepší víkend (2018) – zatím poslední román od autora, jehož tvorba si vždycky najde čtenáře. Od 160 korun podle stavu a vydání (http://bit.ly/nejlepsi_vikend).

 

 1. Paulo Coelho, Alchymista (1988) – nestárnoucí klasika jednoho z nejčtenějších autorů tak akorát hlubokých děl. Od 170 korun podle stavu a vydání (http://bit.ly/alchymista_1988

 

 1. Radka Třeštíková, Bábovky (2016) – autorka, o jejíž díla se čtenáři potřebují tak moc podělit, že je vrací zpět do oběhu rychlostí blesku. V Knihobotu se tak prodává už i její poslední kniha Foukneš do pěny z roku 2020.  (http://bit.ly/babovky_2016)

 

 1. Anonym, Lady Fuckingham (1880) – dílo, které pouze v Česku přisuzujeme Oscaru Wildovi, přestože ho asi nikdy nenapsal. Navíc se ani nejmenuje Lady Fuckingham, ale Lady Pokingham. Od 80 korun podle stavu a vydání (http://bit.ly/lady_pokingham

 

 1. Mark Manson, Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le (2016) – abyste se z dovolené vrátili opravdu s čistou hlavou. Od 210 korun podle stavu a vydání (http://bit.ly/mit_to_u_pxxxle

 

Na co si dávat pozor, když nechcete knížku na dovolené “odepsat”

 • Nesahejte na knihu mokrýma rukama. I když jste je předtím utřeli do osušky, stejně můžete prsty udělat zkrabacené stránky.
 • Pořiďte si rozumnou záložku. Rozhodně to není přežitek – lepší než přehýbat hřbet, ohýbat růžky nebo vkládat klacíky. Anebo využijte tu, kterou dává Knihobot ke každé objednávce zdarma.
 • Pokud čtete u bazénu, schovávejte knížku třeba do suchého oblečení. Položit ji na podlahu u vody, na trávník nebo nechat ležet na osušce není dobrý nápad.
 • Pozor na opalovací krém! Pár dotyků prsty a máte rohy stránek “skleněné”.
 • Zapadl vám do knížky písek? Nevymetejte ho rukama. Co nejde opatrně vytřepat nebo vyfouknout, to vezměte doma jemně vysavačem nebo štětečkem.
 • Pořiďte si cestovní obal. Pokud nechcete investovat rovnou do prachu a vodě odolného pouzdra ze silikonu (hlavně kvůli tomu, že vypadá strašně), stačí si ho ušít z pevnější látky. Originální obálku pak nechte doma.
 • Při převozu knížku ukládejte k nejpevnější části zavazadla (záda u batohů, boky u kufrů). Rozhodně nepatří do vnějších kapes. Pokud ji chcete mít někde, odkud jde snadno a pravidelně vyndavat, volte spíš příruční zavazadlo.

 

„Dovolenkové knížky jsou ideální pro opětovný prodej. Pokud ovšem zůstanou v dobrém stavu,” zmiňuje Kristýna Hladíková z knižního second-handu Knihobot.cz. “Není možné prodávat knížky, které mají krabaté stránky, potrhané obálky nebo pomačkané listy. Pokud tedy knížkou chcete udělat ještě někomu radost, chovejte se k ní od počátku s vědomím, že ji pak zase nabídnete přes internet do prodeje.”

 

Ze všech ostatních knih však můžete snadno dostat peníze zpět. Stačí nafotit jejich hřbety, odeslat formulář do Knihobota a pokud je vyhodnotí jako prodejné, nechat si pro ně zdarma zaslat kurýra nebo je zdarma poslat přes Zásilkovnu. Za své knihy pak dostanete peníze podle toho, za kolik se skutečně prodají. Po prodeji vám Knihobot zašle 60 % z dosažené ceny bez 29 Kč.

 

 

Comments

comments

Vyhledat