Konference SOCAIETY 2050 nabídne diskuse i instalace

Rozvoj umělé inteligence přináší zásadní změny, které se dotknou každého jednotlivce a promění celou společnost. AI by měla hrát významnou roli na cestě ke zvýšení vzdělanosti, produktivity a konkurenceschopnosti. Bude také tvořit zásadní úlohu při využívání volného času. Podmínkou je bezpečný digitální prostor a ochrana vlastních dat. Těmto a mnohým dalším tématům se bude věnovat konference SOCAIETY 2050: Quo vadis homo?, která se koná 19. listopadu na pražském Žofíně.

 

„Žijeme ve světě a v době, kdy je možné vidět městskou hromadnou dopravu nebo dálkové vlaky projíždět na vteřinu do dané stanice, dle jízdního řádu. Díky neutuchající touze umíme posunout hranice lidských možností a geniálních bláznů a snílků, či zachytávat části vracejících se raket do chapadla, jako přilétávajícího andělíčka do otevřené náruče. Zároveň s tím někde jinde na světě existují místa a země, kde je základní starostí, jak se v bezpečí dožít druhého dne, čeho se v nejbližších dnech najíst a napít a strachem, která infekce mě zabije. Jak přežijí lidé v oblastech katastrof, které mohou vzniknout následkem činnosti té šťastnější části populace? Jejich ponětí o umělé inteligenci je pravděpodobně nulové. A k čemu by jim bylo. Zkusme se zamyslet nad tím, jaké situace můžeme pomocí umělé inteligence skutečně řešit a na jaké potřebujeme nasadit inteligenci přirozenou, která nám při narození byla daná,“ říká Michal Postránecký z nadačního fondu Vize 2050+, organizátora konference.  Dalšími pořadateli jsou Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, za podpory rektora ČVUT v Praze. Nad konferencí převzal záštitu primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. 

 

Mezi mluvčími nebudou chybět přední experti na danou problematiku – Michal Pěchouček, Vladimír Mařík, Tomáš Mikolov, Eva Kyselová, Marek Rosa nebo Sara Polak. Hosté se mohou těšit na panelové diskuse, interaktivní workshopy, AIBOT-FEST či inovativní umělecké instalace řízené AI. „Dostáváme do ruky nástroje, aplikace podporované umělou inteligencí. Jejich používáním získáváme pocit, že víme, co AI (UI) je a začínáme ji více a více personifikovat. Humanoidní roboti se tváří ještě více humanoidně. Učíme se povídat s různými robotickými tvory podivných tvarů. Propadáme pocitu, že s nimi seriózně komunikujeme a navzájem si rozumíme. Mnohdy lépe než s rodinnými příslušníky. Děláme si nové virtuální přátele v nekonečném virtuálním prostoru a vytváříme v něm svá vylepšená, někdy mnohem horší digitální já,” říká Michal Postránecký.

 

Konference SOCAIETY 2050 | Quo vadis homo? přenese hosty uvažováním nejen do blízké budoucnosti roku 2050, ale rozprostře vějíř témat, která se dotýkají každého z nás: bezpečnost, státní správa a její digitalizace, vzdělávání, průmysl, využití robotů a chatbotů, odolnost jedince a společnosti, energetika a mnohá další. Komplexní obrázek pomůže vytvořit nejen intenzivní diskuse s panelisty nad otázkami (ne)ovládnutí člověka umělou inteligencí, ale také případové studie. Součástí diskusí bude i setkání s podnikateli, kteří úspěšně nasadili umělou inteligenci a příklady aplikací AI a robotizace. 

 

Více informací a vstupenky: www.v2050.eu.



Comments

comments

Vyhledat