KONTROLA, CENZURA, KRÁDEŽE DAT – VÝSTAVA O SÍLE A ZNEUŽITELNOSTI INFORMACÍ

matrai2_(C) © ZKM  Zentrum für Kunst und Medientechnologie Karlsruhe, Foto Anatole Serexhe
matrai2_(C) © ZKM Zentrum für Kunst und Medientechnologie Karlsruhe, Foto Anatole Serexhe

V Galerii NTK se od 19. června představí nová expozice Global Control and Censorship, věnovaná problematice ochrany osobních dat, cenzury a kontroverzních metod získávání důležitých informací. Kamery, odposlechy, metody výslechu nebo sběru dat: mezinárodní výstava se zaměřuje na to, co o nás komerční firmy a státní služby všechno vědí, jak s našimi daty nakládají a jak si můžeme své soukromí hájit.

 

„Největší moc má dnes ten, kdo ovládá tok informací,“ komentuje hlavní kurátor výstavy Bernhard Serexhe: „Každý den jsou v neuvěřitelném množství generována data a obsahy všeho druhu, které jsou sdíleny napříč zeměkoulí. Už ve chvíli, kdy informace vznikají, a ještě dříve, než se dostanou ke svému adresátovi, jsou tato data zachycena soukromými firmami či státními službami, které je využívají pro své vlastní účely,“ dodává Serexhe.

 

Mezinárodní vvýstava Global Control and Censorship, která se od 19. června do 26. července představí v Galerii Národní technické knihovnny v Praze, ukazuje prostřednictvím čtyř desítek instalací či exponátů stovky témat z oblasti monitorování dat, cenzury a dalších nástrojů kontroly. V popředí jejího zájmu stojí nezadržitelné pronikání metod sledování a cenzury do našeho všedního života.

 

„Jednotlivé exponáty se věnují například úloze tzv. whistelblowerů, tedy informátorů, jako je Edward Snowden. Všímají si nesvobodného přístupu k informacím v Číně, stranou ale nezůstává ani nátlakové získávání informací, jako je waterboarding, výslechová metoda běžně používaná americkou CIA,“ vysvětluje Tomáš Fridrich z pražského Goethe-Institutu.

 

Výstavu pořádá Goethe Institut a Galerie NTK ve spolupráci s ZKM | Zentrum für Kunst und Medien Karlsruhe. Jejími kurátory jsou Bernhard Serexhe a Lívia Nolasco-Rózsás. Vznikla ve spolupráci pracovní skupiny Netzpolitik na Institutu politické vědy Univerzity v Heidelbergu a Kompetenčního centra pro užité bezpečnostní technologie (KASTEL) na Technologickém institutu v Karlsruhe (KIT). Dalšími důležitými partnery jsou Reportéři bez hranic, Chaos Computer Club e.V. (CCC) a netzpolitik.org.

 

Co? Výstava Global Control and Censorship

Kdy?

  • Vernisáž: 18|06|2018, 18:00
  • Trvání výstavy: 19|06-26|07|2018, 18:00
  • vstup zdarma

Kde? Galerie NTK, Technická 6, Praha 6

 

Comments

comments

Vyhledat