Konzervované ryby: trendy superpotravina i klasika. Jak na ně? (4)

Konzervované ryby a mořské plody jsou poslední dobou ohromně v kurzu.

Díky svým výživovým hodnotám jsou právem považovány za velmi zdravé.

Dávno už ale neplatí, že rybičky v konzervě jsou chudá rychlá večeře na všední den: může jít i o luxusní delikatesu, která se v posledních letech dostává i do středu zájmu světových šéfkuchařů. Udělali jsme pro vás malý seriál, ve kterém se dozvíte, jak na ně. A kde se vzali a co o tom říkají experti. Tady je čtvrtý, závěrečný díl. První vyšel zde, druhý tady a třetí tady.

 

Budoucnost je v konzervě!

Díky TikToku a dalším sociálním sítím je zrovna teď pro konzervované ryby zlatý čas a najdete tu i inspiraci k podávání. Mladí spotřebitelé oceňují, že získají chutné a zajímavé jídlo za pět minut. Trh s konzervovanými rybami má stále výrazně rostoucí tendenci, předvídají se mnohamiliardové obraty.

Moderní luxusní rybí konzervy ze Španělska

Díky tomu, že zpracování probíhá začerstva, jsou ryby konzervovány v optimálním stavu a obsahují všechny výživové látky, kvůli kterým je zdravé je jíst. Obecně jsou lepší ryby v oleji než ve vodě, protože bývají chutnější, ale pokud držíte dietu, nemusíte se toho držet striktně.

 

A co jiné ryby? Již staří Římané…

Náš seriál se zabýval klasickými konzervami, které obsahují uvařené nebo usmažené ryby. Existují ale i jiné způsoby – asi nejslavnější je surströmming: konzervované zkvašené ryby, švédská specialita, která sledě sice zakonzervuje, ale vybaví i nesnesitelným puchem.

Rybí omáčka od Cetary

Různé kvašení a fermentace se u ryb používá ostatně i jinak a jindy – na Islandu je tradičním pokrmem zkvašený žralok hákarl, asijské kuchyně využívají rybí omáčku, která vzniká fermentací ryb (ančoviček i jiných druhů) s mořskou solí. Dříve se používala i v Evropě, známý je zejména poněkud páchnoucí garum, který prý z duše nenáviděl již Seneca. Zachovala se jen poblíž Neapole v oblasti Cetara, kde ji dostanete pod názvem Colatura di alici a vzniká několikaměsíčním kvašením nasolených ančoviček. Jí se s těstovinami, které se už nesolí. Pojídá se obvykle na Vánoce.

 

Rybaření v roce 1890. Zdroj: Wikimedia Commons

Resumé

Milovníci old school konzerv se v diskusích. děsí, že momentální obliba plechovek povede ke zdražování, ale snad nebude tak zle. Zatím se zdá, že se spíš rozšiřuje nabídka, obaly jsou často malá výtvarná dílka, rybky, mušle a další dary moře se konzervují s různými zajímavými přísadami a my tak můžeme ochutnat více dobrot. Za nás jedině dobře!

Comments

comments

Vyhledat