Kreativita je nevyčerpatelná, dokazuje výstava Nejkrásnější české knihy roku 2021

Foto: archiv Moravské galerie v Brně
Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Nejkrásnější knihy roku 2021 si prohlédnou od 10. listopadu návštěvníci knihovny Moravské galerie v Brně. Mezi čtyřiceti českými publikacemi prolistují vítězná i nominovaná díla. Porotce zaujala svým grafickým, ilustračním a polygrafickým zpracováním. 

Soutěž o nejlepší knižní design se uskutečnila už po sedmapadesáté. Nakladatelé do ní přihlásili rekordní počet 343 publikací. „Nové nejkrásnější knihy každoročně vystavujeme v galerii už od roku 2004 a za ta dlouhá léta mě grafičtí designéři a výtvarníci nepřestávají překvapovat nevyčerpatelnou inspirací a kreativitou, s jakou jsou schopní spojit vizualitu knihy s jejím obsahem. Zajímavé také je, že zatímco dříve mezi dětskými knihami vítězilo nakladatelství Baobab, nyní nápaditých nakladatelství přibývá,“ uvádí vedoucí knihovny Moravské galerie Judita Matějová.

Ceny pro nejkrásnější knihy se udělují v sedmi kategoriích. Mezi nominovanými byla také díla, která souvisí s Moravskou galerií. V kategorii Katalog porotu zaujala kniha, kterou galerie vydala s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze k aktuální výstavě Jiří Pelcl Design. Dalším poutavým počinem je odborná kniha Civilizovaná žena k nedávné výstavě Moravské galerie, tuto publikaci vydala Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.

V knihovně je k vidění spousta dalších zajímavých publikací, třeba Brněnský fenomén Lesná z nakladatelství Vutium. „Panelákové sídliště s lidskou dimenzí, zasazené do krásného prostředí, to je opravdu fenomén a určitě přiláká na výstavu brněnské návštěvníky,“ míní Judita Matějová. Podle ní přehlídka aktuálně toho nejzajímavějšího na českém trhu, ale i mimo něj, zajímá každý rok řadu milovníků „krásných knih“. Někteří docházejí na výstavu pravidelně, jsou mezi nimi nadšenci, které zajímají současné knižní úpravy české nakladatelské produkce. Velmi populární je výstava u studentů středních odborných škol s výtvarným zaměřením či gymnázií.

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku pořádá Ministerstvo kultury s Památníkem národního písemnictví. Muzeum literatury v Praze-Bubenči, kam se nedávno Památník národního písemnictví přestěhoval, je druhým místem, kde výstava v těchto dnech rovněž probíhá.


NEJKRÁSNĚJŠÍ KNIHY ROKU 2021

Knihovna v Pražákově paláci

10. 11. 2022 – 31. 1. 2023

www.moravska-galerie.cz

Comments

comments

Vyhledat