Křehký Mikulov nabídne sběratelský design, tvůrčí workshopy i prostor pro vzdělávání

Křehký Mikulov 2024, UMPRUM / Foto Greta Kusnirova
Křehký Mikulov 2024, UMPRUM / Foto Greta Kusnirova

Nové příběhy českého porcelánu a keramiky, setkání s galeristy a designéry i nezaměnitelný kulturně-společenský program v atmosféře architektonicky mimořádného města, v kraji  vinic a mimo rušné dění metropolí. Už podvanácté ožije Mikulov pod taktovkou české  značky Křehký sběratelským designem. Noblesní zámecké prostory obsadí designérské  instalace a chybět nebude ani doprovodný program v podobě tvůrčích dílen, prezentací  designérů a aktivit pro celou rodinu, jako je tradiční opékání buřtů na Kozím hrádku nebo  nedělní výšlap s piknikem na Svatém kopečku. Značka Křehký uvede novinky od trojice  tvůrců – Body Horáka, Veroniky Jirouškové, a Nely Krulišové. Ty doplní limitované  festivalové edice od Daniela Piršče a Romana Šediny. Dále se s novými objekty představí  vizuální umělkyně Veronika Drahotová, studentky pražské UMPRUM Ema Harmanová  a Karolína Kučerová a designér Josef Tomšej. Nejlepší klauzurní práce vystaví ateliéry  keramiky a porcelánu tří českých a jedné slovenské univerzity. Festival Křehký Mikulov se  koná od 24. do 26. května 2024, program i výstavy jsou otevřeny veřejnosti zdarma. 

Hlavními hvězdami dvanáctého ročníku festivalu budou designéři Bóda Horák a Daniel  Piršč. Jednomu z nejvýznamnějších současných českých designérů porcelánu, Danielu  Pirščovi, bude patřit hlavní výstava s názvem Whiteout v Gajdošově sále Zámku Mikulov.  Spoluzakladatel legendárního uskupení Atika a legenda české postmoderny Bohuslav  Horák rozšíří sběratelské portfolio značky Křehký o misku z ohýbaného kovu ve tvaru  větvičky s přiléhavým názvem Křehká a Mikulovskou Venuši, jejíž možné formy teprve  vznikají. „Projekt mísy Křehká pro mne symbolizuje slovní hříčku s podstatou značky Křehký,  ale také vyjadřuje charakter mé dosavadní práce. Projekt Mikulovské Venuše je parafrází na  nedaleko nalezenou Věstonickou Venuši, ale zároveň oslavuje zdejší víno, hrozny, vinice  a jedinečnou atmosféru Mikulova,“ poodhalil Horák. 

Křehký Mikulov, ateliéry / Foto Michaela Karásek Čejková

Designérka Veronika Jiroušková v Mikulově nabídne pokračování limitované série  ikebanových váz Křehký Rokokobana se soškami hrabat z produkce duchcovské porcelánky  a Nela Krulišová vázy z vymývaného porcelánu. Vizuální umělkyně Veronika Drahotová  zase v moravské premiéře seznámí s projektem porcelánových objektů Nové relikvie. „Na  festivalu Křehký Mikulov budu vystavovat poprvé a moc se na to těším. Pracuji na sérii  objektů na rozhraní volného a užitého umění. Mým dlouhodobým tématem je čas a volba.  V projektu Nové relikvie se protíná obojí. Jako výchozí materiál používám staré často  i polámané keramické a porcelánové sošky, vázy, misky, které dále fúzuji a spojuji. Tak nějak  v duchu moderní asambláže, wabi-sabi a japonského umění kintsugi. Následně dochází  k strukturované povrchové úpravě a koloraci. Výsledek vnímám jako malbu v prostoru.  Vystoupení z média malby a klasického rámce obrazu je něco, co mě také dlouhodobě zajímápopsala Drahotová. Ema Harmanová vystaví v instalaci Terra Incognita ručně modelované  miniaturní porcelánové objekty vytvořené ve spolupráci s umělou inteligencí.  

Novinkou jsou limitované festivalové edice, které etablovaní designéři i vycházející hvězdy  českého porcelánu a keramiky tvoří u příležitosti festivalu Křehký Mikulov. Roman Šedina  pro návštěvníky připravuje velkoformátové sběratelské terakotové mísy i drobnější užité  misky s titanovou povrchovou úpravou, Karolína Kučerová sérii vymačkávaných  keramických váz, Bóda Horák mýdlo Mikulovské Venuše, vytvořené ve spolupráci  s Bohunkou Šrámovou a její značkou Divoce, a Daniel Piršč ještěrku křehkou jako pravý ještěrčí ocásek.  

V Domě U Divokého muže, kde sídlí manufaktura designéra Daniela Piršče, proběhne třetí  ročník výstavy čtyř vysokoškolských ateliérů. Ve společné instalaci na téma Dar /  Starožitnost budoucnosti, což je podtitulem značky Křehký, se návštěvníci seznámí  s klauzurními pracemi Ateliéru keramiky VŠVU v Bratislavě, ateliéru Keramika a porcelán.

Křehký Mikulov 2024, Roman Šedina, Váza Spirit / Foto Ivan Pinkava

  

 

Křehký Mikulov

24. – 26. 5. 2024 

krehky.cz | rmm.cz

 

Comments

comments

Vyhledat