„Krevní plazmu daruji, protože chci pomáhat lidem s onkologickým onemocněním,“ říká dárkyně

ilustrační foto Ousa Chea  / Unsplash
ilustrační foto Ousa Chea / Unsplash

Vlasta Janečková se podělila o příběh, který ji dovedl až do odběrového centra krevní plazmy. Poprvé paní Vlasta darovala v roce 2014, k jejímu prvnímu odběru ji motivovalo narození vnučky. Celkem tuto životodárnou tekutinu darovala už 112krát. Do odběrového centra společnosti Cara Plasma chodí společně s dcerou každé dva týdny, což odpovídá přibližně 26 odběrům ročně. 
 

Potom co paní Vlasta viděla na vlastní oči jak člověk bojuje s onkologickým onemocněním, kterým trpěla už od narození dcera blízké kamarádky, se rozhodla darovat krevní plazmu a pomoci tak lidem, kteří ji potřebují. „Ta holčička byla stejně stará jako moje vnučka, hrály si spolu u nás na zahradě, vyrůstala s námi a rostla nám před očima. Kvůli zhoubnému nádoru na mozku musela často chodit na různé operace a absolvovala chemoterapii. Když jsem viděla, o co všechno to dítě přichází, a jak moc ho nemoc omezuje, rozhodla jsem se začít pomáhat i dalším onkologickým pacientům,” popisuje. „Holčička se léčila celý život, ale bohužel minulý rok zemřela, bylo jí osm let,” dodává paní Vlasta se slzami v očích. I když tento příběh neměl šťastný konec, paní Vlasta chodí i nadále darovat, aby přispěla svou plazmou, která je nezbytná pro výrobu životně důležitých léku právě pro pacienty trpící rakovinou. Krevní plazma se také používá při výrobě léků pro pacienty se závažným onemocněním imunitního systému, k léčbě šokových stavů a popálenin, ale i k výrobě léků pro pacienty s poruchou krevního srážení jako je hemofilie nebo von Willebrandova choroba.

Darování plazmy vnímá paní Vlasta jako rituál.

Darování plazmy vnímá paní Vlasta jako rituál, na který se dokonce těší a bere ho jako jistý druh socializace. Každou návštěvu si popovídá s lékaři, sestřičkami, ale i s ostatními dárci.„Do odběrového centra Cara Plasma chodím ráda, při každé návštěvě si popovídám se sestřičkou Gabrielou Brettschneiderovou, která je opravdu milá a vstřícná, stejně jako celý personál. Vždy je tu čisto a nevybavuji si, že by kdy nastaly nějaké komplikace. Mám ráda i místního lékaře, který mě před každým odběrem pečlivě prohlédne, zda jsem zdravá a můžu jít na odběrový sál. Díky tomu mám jistotu, že základní životní funkce, jakými jsou tlak nebo dýchání, mám v pořádku,” popisuje svou zkušenost paní Vlasta Janečková.

Na webových stránkách CaraPlasma.cz si můžete vybrat pobočku podle vaší preference – pobočky najdete také v Brně, v Českých Budějovicích, Jihlavě a v Břeclavi.

Comments

comments

Vyhledat