Kultovní kapela Dunaj vydá letos nové studiové album, první po 26 letech

Foto © Zdeněk Zrůst, 2021
Foto © Zdeněk Zrůst, 2021

Když předčasný odchod Jiřího Kolšovského ukončil na čas v roce 1998 činnost kapely Dunaj, měla tato sestava dnes již legendárních představitelů hudební alternativy za sebou šest studiových alb a pevné a nezaměnitelné místo na české scéně. Kolšovského spoluhráči, Vladimír Václavek, Josef Ostřanský a Pavel Koudelka, se však neztratili a v různých sestavách a hudebních projektech přinášeli dál četné výsledky svého originálního přístupu k hudbě. Václavek například v originální spolupráci v projektu Čikori s Ivou Bittovou (s níž Dunaj předtím natočil dvě ze svých šesti alb) a na výrazné sólové dráze, Ostřanský v projektech Boo, Ostrak Mode a Kuzmich Orchestra a s Václavkem v kapele Rale, Pavel Koudelka v kapele Mňága a Žďorp nebo jako jeden z hybatelů projektu Slet bubeníků.

Když se v roce 2018 všichni tři po dlouhé době opět potkali při natáčení dokumentárního filmu „Dunaj vědomí“, našli znovu v plné intenzitě chemii, která je dříve spojovala, a neodolatelnou touhu spolu zase hrát. Sestava, která se podepsala pod poslední čtyři alba kapely, tak po dvaceti letech obnovila koncertování a začala připravovat i nový repertoár. Pěvecké party připadly Vladimíru Václavkovi, který se jako zpěvák s originálním výrazem osvědčil jak po boku Ivy Bittové, tak ve vlastních sólových projektech.

Nové album kapely Dunaj pod názvem Za vodou obsahuje deset nových autorských písní, které kapela nahrála v jarních měsících letošního roku ve spolupráci s dvojicí producentů a instrumentalistů – Petrem Ostrouchovem a Aid Kidem, kteří jsou společně podepsáni pod úspěšným a oceňovaným albem Lenky Dusilové „Řeka“ (2020). Nahrávky vznikly ve Studiu Sono se zvukovým mistrem Milanem Cimfem.

Album Za vodou vyjde 7. října 2022, tedy celých 26 let od vydání alba La la lai (1996), dosud posledního studiového alba kapely. Dunaj jej nahrál v sestavě Vladimír Václavek (zpěv, basa, kytara), Josef Ostřanský (kytara, zpěv) a Pavel Koudelka (bicí, zpěv). Hrou na nejrůznější nástroje přispěli i oba producenti. Vítaným hostem alba je Iva Bittová, několik textů vzešlo z dílny Karla Davida, dlouholetého spolupracovníka kapely.

 

Vladimír Václavek o vzniku alba říká: „Točíme po letech novou nahrávku a jsme šťastní. Máme dva skvělé producenty, kteří pro nás objevují nový prostor v našich písních, který tam ještě je a který jsme neslyšeli. Dávají tomu nový život a moc nás to všechny baví.

 

Josef Ostřanský doplňuje: „Mám v sobě pocit naplnění, že to, co jsme těch posledních dvacet let dělali každý za sebe, jsme teď propojili, naladili jsme se na sebe a vzniká něco nového. Těšíme se všichni, já osobně velmi.

 

Zdroje nových zvuků upřesňuje Pavel Koudelka: „Co se týče zvuku, posuneme se úplně někam jinam, než jsme byli dříve. Je to zvukově hodně bohaté a děláme různé experimenty – od hasicích přístrojů po nejrůznější obaly a krabice, balafon, harmonium, piano, všechno to používáme k vytváření nových zvukových ploch. Mottem celého nahrávání je „Dunaj pro 21.století“.

 

Písně kapely Dunaj poznáte po několika vteřinách. Hravé a současně hluboké texty, rafinované minimalistické hudební vzorce, zpravidla lichého rytmu, hypnotické šamanské účinky, meditace a výbuch energie zároveň. Snažili jsme se jim s Aid Kidem dát nový zvuk – důvěrně známý obsah, zcela nová forma,“ říká o albu Petr Ostrouchov, u jehož vydavatelství Animal Music album Za vodou vyjde.

 

Kapela Dunaj se v prvním letním týdnu představí hned na čtyřech společných koncertech s Ivou Bittovou (Brno – Sono 21.6., Praha – Palác Akropolis 22.6. a 23.6., Valašský špalíček ve Valašském Meziříčí – 24.3.).

 

Za účelem podpory vzniku a vydání alba vyhlásila kapela sbírku na portálu Donio: https://www.donio.cz/dunaj 

 

Průběh vzniku alba Za vodou přibližuje video teaser: https://www.youtube.com/watch?v=hsVYqgA3-8w

 

 

Comments

comments

Vyhledat