Kulturní tip: dramatické dílo Platonov v divadle DISK

Platonov DISK Foto Viola Řeřábková
Platonov DISK Foto Viola Řeřábková

Hra Platonov Antona Pavloviče Čechova se stala 28. září druhou premiérou nové sezony divadla DISK. Je zároveň také druhou inscenací nastupujícího absolventského ročníku herectví katedry činoherního divadla. Režisér a dlouholetý pedagog DAMU Jakub Korčák se soustředil zejména na osudy mladých postav, přenesl děj do jednoho prostoru a využil některé motivy známé z pozdějších Čechovových dramat.

„Osmnáctiletý A. P. Čechov napsal tuto hru, kterou dnes známe pod titulem Platonov, jako hru bez názvu, jež je generační výpovědí, a adaptace Jakuba Korčáka tento záměr ještě podpořila. Studenti herectví tak dostali jedinečnou možnost potkat se s Čechovovými vrstevnatými a vnitřně rozpornými postavami, které jsou jim blízké nejen svým věkem, ale také životními zkušenostmi. Pro nás je Platonov obrazem traumatické mravní krize společnosti, která v destrukci a rozpadu hodnot starých časů ztratila směr a perspektivu a propadá marasmu. Lidé se snaží plytkou zábavou, milostnými avantýrami i filozofováním přehlušit pocity nudy i marnosti, bezvýchodnosti a zbytečnosti vlastního života. Aby přehlušili svou vnitřní prázdnotu, unikají z reality a žijí svůj život jako nekonečný mejdan, na němž se chtějí ubavit k smrti. Platonov je krutá fraška, která se nás velmi týká,” řekla dramaturgyně Jana Kudláčková.

První dramatické dílo Antona Pavloviče Čechova se odehrává na zadluženém panství, kde se schází provinční společnost na narozeninové oslavě mladé vdovy po generálovi. Narozeninové veselí je však pouze únikem, jak se vyhnout pocitům méněcennosti a promarněného života. Hlavní hrdina, nebo spíše antihrdina Platonov, je venkovským učitelem, který svou ironií a otevřenými názory si snadno získává odpůrce. Svou vnitřní samotu si kompenzuje milostnými hrátkami se čtyřmi ženami. Po bujaré oslavě však přichází těžká kocovina, z níž se již někteří neproberou.

 

INFORMACE O INSCENACI PLATONOV

 

premiéra: 28. 9. 2020 v 19:30 v divadle DISK
nejbližší reprízy: 30. 9., 5. 10., 19. 10. a 27. 10. 2020

Autor předlohy: Anton Pavlovič Čechov

Překlad předlohy: Ivan Wernisch

režie: doc. MgA. Jakub Korčák

dramaturgie: Mgr. Jana Kudláčková

scénografie: Zuzana Štěpánčíková

kostýmní výtvarnice: Magdalena Vrábová

hudba: Haštal Hapka

vedoucí produkce: Mgr. et. BcA.  Júlia Pecková

produkce: Veronika Čefelínová, Veronika Krejčí

 

HRAJÍ STUDENTI 4. ROČNÍKU KATEDRY ČINOHERNÍHO DIVADLA

Renáta Matějíčková, Petr Urban, Matylda Königová, Petr Kult, Filip Jáša, Anežka Šťastná, Tomáš Weisser, Samuel Toman, Barbora Křupková, Stavros Pozidis

 

O absolventském ročníku

Ročník studentů činoherního herectví společně tráví čas nejen na DAMU, ale také ve spolku Distheatranz, kteří společně založili v roce 2019 a mají za sebou již trojici společných projektů. Inscenace Nesnesitelně dlouhá objetí a Kafkův Proces pravidelně hostují ve studiu Švandova divadla. Posledním realizovaným projektem bylo imerzivní představení Lístky, prosím… vytvořené ve spolupráci s projektem Pomezí.

 

 

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné stojí 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

Comments

comments

Vyhledat