Lassie se opět vrací. Máme trailer
Nové filmové zpracování legendárního příběhu fenky Lassie má i výraznou českou stopu. Lassie totiž ve filmu „Lassie se vrací“ běhá šumavskou přírodou, českými městy a plave v řece na jihu Čech. Celého náročného natáčení filmu “Lassie se vrací“, které trvalo dva měsíce, se účastnil početný český štáb a přímo v Česku pak v létě 2019 strávili filmaři téměř dva týdny.
„Pro natáčení na Šumavě jsme měli hlavní tábor ve Vlachově březí v místní škole. Ta ve filmu i hraje a ve scénách ze školy si zahrály i děti z Vlachova březí,“ přibližuje za českou produkci filmu Petr Bílek z Mia Film.
Vedle Vlachova Březí byl štáb i v Třeboni, Prachaticích nebo Sušici. Výraznou roli má exteriér sklářské huti v Anníně, interiér huti ve sklárně Novosad v Harrachově a také jez na Lužnici u jihočeské Majdaleny, kde se odehrají dramatické scény z finále filmu.
Ve filmu vystupuje hlavní psí hvězda, kterou občas doplnili psí dubléři a náhradníci. Pro scény na Lužnici však musela produkce sehnat ještě čtvrtou kolii, kolii, která se nebojí vody.
„Strávili jsme s Lassie dlouhou dobu a ušli dlouhou cestu. Začali jsme na konci května, projeli trasu od severního moře až k Sušici, poslední klapka pak padla na konci července,“ doplňuje Bílek.
Příští týden
Lassie se vrací do kin už 18. června.
O filmu
VŠE O NATÁČENÍ SE PSY
Dříve než si produkce začala na casting zvát herce, bylo třeba najít vhodnou Lassie. Žádné kolie vycvičené speciálně pro film už nejsou, protože by si je lidé automaticky spojovali právě s Lassie. Bylo tedy nutno vytipovat mladé kolie a ty pak vycvičit speciálně pro tento film a natáčení.
Renate Hiltl, podnikatelka v oboru výcviku zvířat pro film a majitelka farmy, byla štěstím bez sebe, když získala tuto zakázku. „Cvičitelka zvířat se ze mě stala právě proto, že jsem se jako malá dívala na Lassie. Tenhle projekt je pro mě tedy velká pocta.“ Už rok a půl před začátkem natáčení našla Renate Hiltl v Evropě a ve Spojených státech tři mladé kolie, které vzhledově přicházely v úvahu. „Jsou to americké kolie, což bylo velmi důležité, protože svou bílou skvrnkou na hlavě odpovídají naší představě Lassie. Obličejové partie evropských kolií jsou většinou hnědé.“ Během výcviku tří psů jménem Bandit, Bailey a Buddy se rychle ukázalo, že nejlepších představitelem Lassie bude Bandit. „U psa cvičeného pro film je nejdůležitější, aby rád byl středem pozornosti, aby se dal snadno namotivovat a rád spolupracoval s větším množstvím lidí,“ říká Renate Hiltl. „To ale u pasteveckých psů není tak jednoduché, ti potřebují jen svou smečku a svou rodinu, jinak nikoho. Bandit naopak už od svých pěti měsíců, kdy jsme ho zařadili do výcviku, vždycky chtěl být ve středu dění. Je z něj skvělá Lassie.“
Hlavní psí hvězda a dubléři
Skutečnost, že fenku kolie hraje pes, má ve filmových zpracováních předlohy o Lassie už tradici. Psi mají hustší srst a působí díky tomu estetičtěji. Renate Hiltl a její tým obsadili dvouletého Bandita v téměř 90 procentech scén, ve zbylých případech přišli na řadu čtyřletý Bailey a pětiletý Buddy. „George Clooney má přece také dubléry a kaskadéry,“ podotýká cvičitelka zvířat a prozrazuje malé tajemství: „Náš hlavní psí představitel má na hřbetě dva bílé flíčky – před každou scénou jsme je museli nechat zamaskovat, aby byl Bandit k nerozeznání od svých dublérů.“
Cvičitelka měla na starost také styling kolie v různých etapách filmového dobrodružství. „Na začátku je Lassie velmi upravená a krásně vykartáčovaná fenka, ale na cestě zpět za páníčkem Floem je její srst čím dál tím zacuchanější a špinavější. Proto bylo na každém natáčecím místě nutno svěřit psa do péče maskérů.“
„Bylo pro nás důležité, aby se naši dětští herci seznámili se psy a jejich cvičiteli co nejdříve, abychom zjistili, jestli si navzájem sednou. U Nica, představitele hlavní dětské role, to zafungovalo dokonale, protože má doma taky chundelatého psa, který se Lassie vlastně i podobá,“ říká režisér.
Před začátkem natáčení Nico několikrát navštívil farmu paní Hiltl: „Trénovali jsme tam spoustu věcí, které byly ve filmu potřeba. Například pošťuchování, přelézání, skákání. Šlo to dobře.“ Renate Hiltl se snažila, aby si Nico zvykal především na Bandita: „Naučil se, jak psi fungují, jaké mu má dávat pamlsky nebo povely, abychom se my cvičitelé nemuseli plést do každé scény.“ Hned od začátku cvičitelka s potěšením rozpoznala „přirozenou symbiózu“ mezi oběma protagonisty. „Má v sobě pozitivní energii a předává ji koliím, které jsou jinak od přírody trochu neklidné. Velmi brzo bylo poznat, že si Bandit Nica zamiloval.“
Během putování potkává Lassie v cirkuse i psíka Tootse, křížence čivavy.
„Mezi mnou a mým filmovým psem Tootsem to byla láska na první pohled,“ říká Jana Pallaske, filmová majitelka cirkusu i čivavy. Druhá psí filmová hvězda se ve skutečnosti jmenuje Mokka a byla vycvičena speciálně pro tento film. „Pátrali jsme po malém rozpustilém psíkovi, který by vypadal legračně a z něhož by vyzařovalo něco extravagantního,“ vypráví cvičitelka Farina Klause z týmu Renate Hiltl. „Mokku jsme získali, když jí bylo osm týdnů, a její výcvik trval téměř rok. Jedním z jejích nejoblíbenějších triků je stojka. Má na ni talent, protože má lehoučké tělo. Když neví, co by zrovna dělala, udělá stojku.“
Mokka od malička vyrůstala s pejskem Banditem a ve velkém předstihu navštěvovala i herečku Janu Pallaske. „Obě se mohly spřátelit v klidu, mimo rušnou atmosféru natáčení, a měly také možnost vyzkoušet si slalom mezi mezi hereččinými nohami,“ říká Farina Klause. „Později na natáčení šlo všechno skvěle, protože obě naprosto přesně věděly, co mají dělat.“ Na rozdíl od Bandita, který měl ve filmu dva dubléry, byla Mokka na svou roli sama. „Stalo se nám, že Mokka při venčení spolkla stéblo trávy a natáčení muselo být přerušeno,“ poznamenává producent Henning Ferber. „To se zkrátka může stát, když se se psy točí v přírodě a není k dispozici psí dublér.“
Když ve 40. letech 20. století běžely v kinech úspěšné filmy o Lassie, stoupl v USA počet registrovaných kolií ze 3000 na 18 400. „Když je kolie na filmovém plátně roztomilá a předvádí tam skvělé kousky, tak to rozhodně neznamená, že to tak musí být i ve skutečnosti,“ dává Renate Hiltl podnět k zamyšlení. „My tři cvičitelé jsme se Banditovi intenzivně věnovali déle než rok, aby byl na roli Lassie dobře připraven. Ale film není skutečnost. Než si pořídíte psa, měli byste si dobře rozmyslet, jaká rasa je pro vás nejvhodnější. A kolie můžou člověku ve skutečnosti lézt docela na nervy. Velmi rády štěkají, chtějí být u všeho a nemusí to s nimi být jednoduché.“
Od té doby, co má filmová cvičitelka Bandita v péči, velmi dobře ví, o čem mluví. „Psi vycvičení pro film sice vědí, že se při natáčení musejí chovat slušně, ale doma jsou pak většinou drzí a nevychovaní. Je to tím, že u filmu je vše dovoleno: honit běžce, skákat na stůl, krást jídlo – tedy všechno to, co je člověk jinak pracně odnaučuje. U filmu za tyto malé hříchy dostávají dokonce odměnu. Proto si myslí, že si totéž mohou dovolit i doma.“
VELKÉ LETNÍ PUTOVÁNÍ
Lassie není jediná, kdo ve filmu zažívá „dobrodružné putování“. Také celý filmový štáb se kvůli vzniku této roadmovie musel vydat na devítitýdenní letní putování po celém Německu a také do Česka. „Ve filmu máme více než 60 motivů, jsou mezi nimi nádherné krajiny horami počínaje a plážemi Severního moře konče,“ rozplývá se režisér Hanno Olderdissen. S velkým předstihem museli obhlížet lokace. „Než byl seznam lokací kompletní, najeli jsme kolem 50 000 kilometrů,“ pokračuje Olderdissen.
Natáčení začalo 28. května 2019 a každý z více než 40 natáčecích dnů byl využit na maximum. „Nejprve jsme točili s dětmi, protože smí pracovat jen omezený počet hodin denně. Potom následovaly scény, v nichž účinkovali jen dospělí herci nebo psi. To mělo velký vliv na natáčecí plány, některý motiv se tedy nakonec objevil jinde, než kde ho lze očekávat.“
Například maloměsto, v němž žije rodina Maurerových, je směskou interiérových záběrů jednoho berlínského domu a exteriérů v Česku. „Původně jsme chtěli točit v Bavorském lese, pak jsme se ale rozhodli pro Šumavu, kde je krajina také moc pěkná,“ říká Olderdissen. „Nalezli jsme tam nádhernou málo osídlenou krajinu a obce se spoustou šarmu. Vizuálně se to opravdu vydařilo.“
Také sklárna hraběte von Sprengela leží v České republice. „Bylo pro nás důležité natáčet ve skutečné sklárně, protože onen fascinující um mistrů sklářů snad ani nelze natočit v kulisách, sklo se dá tavit jen v reálných pracovních podmínkách,“ vysvětluje Olderdissen. „I v Německu jsme našli pár sklářských provozů, ale naše česká lokace získala v průběhu staletí dokonalou patinu, která perfektně vystihovala starý tradiční sklářský provoz rodiny von Sprengelových.“
Putování fenky Lassie začíná daleko na severu. Natáčelo se mimo jiné na pláži v Sankt Peter-Ording, v yachtklubu v Maasholmu a v přístavu severofríských lázní Tönning.
Dalším přírodním úkazem, který se však pro Lassie stal velkou výzvou, byly „pekelné jámy“ poblíž městečka Dettingen an der Erms. V této pozoruhodné skalní propasti Lassie zachrání zaběhlé jehně, které se málem stalo vlčí kořistí. „Už v románu z roku 1940 se Lassie setkává s vlkem,“ doplňuje producent Henning Ferber. „Nechali jsme se tím inspirovat.“ V úchvatných kulisách „pekelných jam“ jsme využili vycvičeného vlka, ovšem za přísných bezpečnostních opatření. „Scénu jsme vyřešili tak, že se pes a vlk ve skutečnosti spolu ani nesetkali,“ doplňuje režisér Olderdissen.
Další klíčová scéna filmu se natáčela v Česku: Floa a Priscillu strhne říční proud a Lassie chce obě děti zachránit. „Ve filmu má Lassie strach z vody,“ říká cvičitelka Renate Hiltl a vysvětluje: „U kolií to není ani tak daleko od pravdy. Rády si ponoří do vody nohy, ale stěží byste hledali kolie, které si opravdu rády zaplavou.“ Ani Bandit, ani jeho dva dubléři Bailey a Buddy se do plavání nehrnuli, a tak bylo nutno na scénu, v níž kolie skáče do vody, angažovat ještě čtvrtého psa. „Teprve po delším pátrání jsme byli úspěšní a ve Slovinsku nalezli vhodného kandidáta,“ říká Renate Hiltl. „Našli jsme kolii, která miluje skákání do vody a plavání. Přijela speciálně na natáčení u řeky. Ale protože se nejedná o psa vycvičeného pro film, natočil s námi opravdu jen vodní scény.“
SLOVA CHVÁLY
Po více než 40 natáčecích dnech padla 30. července 2019 poslední klapka. „Kombinace dětí, psů a putování po mnoha spolkových zemích a České republice samozřejmě byla pěkný zápřah,“ bilancuje režisér Hanno Olderdissen, „ale nakonec všechno klaplo.“ To přičítá především dobře vycvičeným psům a nadaným dětem: „Představitelé dětských rolí Nico Marischka a Bella Bading odvedli velmi precizní práci. Za dospělými herci v ničem nezaostávali.“
HISTORIE LASSIE
Povídka o Lassie Erica Knighta měla u čtenářů Saturday Evening Post tak velkou odezvu, že si nakladatelství Winston ihned rezervovalo práva na případný román. Ten pak Eric Knight napsal v roce 1939 a své manželce Jere a dceři Betty večer co večer předčítal nové kapitoly. Román vydaný v roce 1940 se rychle stal bestsellerem a byl přeložen do 24 jazyků.
Společnost Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) získala filmová práva a uspořádala casting kolií, na němž chovatelé předváděli svá zvířata porotě. Když se ukázalo, že byl casting neúspěšný, pozvala MGM cvičitele psů Rudda Weatherwaxe, jehož roční pes Pal nakonec roli získal. V roce 1942 se Eric Knight přišel podívat na natáčení filmu, jehož scénář se pevně držel literární předlohy. Byl nadšen, jak je pes krásný, zároveň ho také pobavilo, že byl do role fenky Lassie vybrán pes.
Rudd Weatherwax si s MGM vyjednal za účinkování svého psa týdenní gáži ve výši 250 dolarů. Tehdy teprve desetiletá Elisabeth Taylor dostávala za roli Priscilly pouze 100 dolarů týdně. Ve filmu měla jen čtyři scény, následně ale získala u MGM sedmiletý kontrakt. Hlavní role tehdy ve filmu hráli kolie Pal a patnáctiletý Roddy McDowall v roli Lassieina páníčka Joea.
Snímek Lassie se vrací nadchl americké publikum otřesené válkou a slavil velké komerční úspěchy. MGM poté o Lassie natočila další čtyři filmy: Son of Lassie (1945), Odvážná Lassie (Courage of Lassie, 1946), Lassie: Rodné stráně (Hills of Home, 1948), The Sun Comes Up (1949), Challenge to Lassie, 1949 a The Painted Hills, 1951. Děj těchto snímků už se od původní předlohy obsahově velmi lišil a nechával Lassie vyniknout jakožto americký fenomén. Tento dojem byl ještě umocněn nekonečným televizním seriálem Lassie, který se odehrával převážně v USA a mezi léty 1954 a 1973 se dostal na obrazovky skoro po celém světě.
Pal, první filmový představitel fenky Lassie, účinkoval v prvních dvou dílech seriálu, pak odešel do psího důchodu a zemřel v roce 1958. Už v roce 1960 získala Lassie svou hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu. Naleznete ji na Hollywood Boulevard před nemocnicí St. Anthony Medical Center s číslem popisným 6396.
S každým dalším desetiletím přicházely nové seriály a filmy o Lassie, částečně se jednalo o sestřih starších seriálových dílů, většinou šlo ale o nové snímky s novým přístupem a možnostmi.
Americký filmový magazín Variety zařadil Lassie jako jediné zvíře na žebříček 100 největších popkulturních ikon všech dob. 11. srpna 2009 vydala pošta Spojených států amerických sadu poštovních známek o hodnotě 44 centů, která byla věnována vzpomínce na 20 úspěšných filmů z dřívějších dob. Samozřejmě nemohl chybět ani portrét Lassie.