Letní kino na Pragovce nejen se studentskými filmy z FAMU

Letní kino na Pragovce
Letní kino na Pragovce

Pragovka zahajuje třetí ročník letního kina. Milovníkům filmu Pragovka nabídne jak snímky, které loni zabodovaly na Českých lvech a Cenách české filmové kritiky, tak studentské filmy z FAMU, které jinak nejsou často k vidění. Projekce se budou konat každý čtvrtek po setmění. Vstupné na letní kino je zdarma a za deště se projekce uskuteční v interiéru Pragovky.

Těšte se na dokument Efekt Vašulka režisérky Hrafnhildur Gunnarsdóttir (25. 6.) o nedávno zesnulém českém rodákovi Woody Vašulkovi, který proslul jako jeden ze zakladatelů videoartu.  Během července proto bude k vidění například i úspěšný dokument Viva video, video viva Adély Komrzý (23. 7.), který mapuje počátky videoartu v Čechách. Promítání filmu o Radku Pilařovi a dalších umělcích a dohledávání začátků videoartu v Čechách uvede autorka filmu Adéla Komrzý. Vrcholem mezi dokumentárními filmy na Pragovce však bude Dálava Martina Marečka (16. 7.), která získala cenu za nejlepší dokument na Českém lvu i na Cenách české filmové kritiky. Na projekci tohoto filmu bude navíc přítomen i autor k diskusi s diváky.  A do řady úspěšných filmů, které budou v průběhu léta na Pragovce k vidění, patří i film Staříci Martina Duška a Ondřeje Provazníka. Snímek Staříci, který získal cenu za nejlepší režii za hraný film na Cenách české filmové kritiky, filmové léto na Pragovce uzavře v druhém zářijovém týdnu (9. 10).

Filmy studentů a absolventů FAMU se představí v pásmech pod názvy FAMU Comedy I. (2. 7.), FAMU Comedy II. (30. 7.), FAMU Drama (20.8.), FAMU Art (6.8.) nebo pásmu věnovaném dětským i dospělým divákům s názvem FAMU dětem/Zpátky do školy začátkem září (3.9.). Mezi filmy z produkce FAMU budou k vidění i snímky, které uspěly na řadě prestižních filmových festivalů a které nebývají jinak tak často k vidění – FAMU v kině 01 (27.8.). Součástí každé projekce je krátký úvod k filmu a nebo představení jeho tvůrců.

Důvodů, proč vyrazit na letní kino právě do vysočanské Pragovky, však může být více.  Pro leckterého Pražáka může Pragovka a její okolí představovat něco jako malý výlet do Ostravy, který však trvá metrem jen patnáct minut z Václaváku do stanice Kolbenova – do míst, kde se ulice jmenují zpravidla po tom, co v nich dávno zkrachovalo, a v jejichž postindustriálních prostorách působí silná umělecká komunita.

Právě setkávání je na Pragovce důležitou dimenzí, a galerie Pragovky pro něj připravili ideální podhoubí v podobě událostí s názvem Dolce far niente, které těsně před promítáním nabídnou kulturní program v podobě setkání s umělci, komentovaných prohlídek, performancí či přednášek. I mimo konání nepravidelných Dolce far niente však budou galerie otevřeny veřejnosti až do pozdních hodin, tedy do samotného začátku letního kina.

 

Projekce proběhnou ve třetím zálivu Pragovky vedle uměleckých galerií a za deště se přesunou do interiéru Pragovky. V areálu je možnost zakoupit občerstvení. Pro aktuální informace o programu kina sledujte tuto facebookovou stránku:

https://www.facebook.com/events/287878259055812/

 

Program Pragovka Gallery naleznete na níže uvedené FB adrese

https://www.facebook.com/pragovkagallery/

Comments

comments

Vyhledat