Opráski sčeskí historje ovládnou bitevní pole ve Ville Pellé

Oprásek: JAZ
Oprásek: JAZ

Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy? Proč přišel 21 českým pánům marketingový dotazník od Mydlářů stran velikosti jejich límečků? To a mnoho jiného napoví, objasní a připomene výstava, kterou na prázdniny u příležitosti 400 let od bitvy na Bílé hoře připravila Galerie Villa Pellé.

(Nemůžeme si nepřihřát naši polívčičku – úplně první rozhovor s Opráski, díky kterému se o tomto fenoménu začalo poprvé mluvit, jsme v roce 2012 udělali my, tady je. )

Pod názvem Naše slavní bojě – výstava nejen k výročí bitvy na Bílé hoře se od 9. července až do 23. srpna představí v Malé galerii Villy Pellé známý neznámý umělec JAZ, který ukáže ve zcela nových a jedinečných velkoformátových dílech, jaké místo zaujímají velké a slavné české bitvy v Opráscích sčeskí historje. Bojovníci slavných českých bitev a stateční vojáci opět zaujmou své pozice, ale tentokrát pouze na papíře. Diváci se tak mohou těšit na třeskuté salvy vtipu a svištící ostří Jazovy češtiny, kterou se umí tak mistrně ohánět. Kromě obligátního Zmikunda jsou kreativními spolupracovníky Jaze tentokrát i architekti ze studia Robust Architects, kteří připravili hravé instalace umožňující malým i velkým návštěvníkům aktivně vstoupit do některých momentů české historie.

 

„Rozhodnutí ke spolupráci s autorem, který si říká JAZ, není náhodné. Oslovili jsme jej s myšlenkou uspořádání výstavy v Malé galerii Villa Pellé pro jeho komiksové Opráski sčeskí historije, které skýtají potenciál nejen ve vtipu, ale i v šíření povědomí o české historii,“ říká ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová a dodává: „Je to pro nás logické pokračování programové linie, v níž chceme představit nejzajímavější naše i zahraniční kreslíře a ilustrátory. JAZ se tak právem přiřadí k Vendule Chalánkové nebo Renátě Fučíkové, ale i k legendám, jakými jsou Jiří Šalamoun, Jiří Šlitr nebo Jean-Jacques Sempé.“    

 

Jazovy Opráski jsou komiks oplývající vycizelovanou hrou s češtinou, která na první dojem působí jako brutální soustava překlepů a hrubých chyb. Tento pocit však záhy zmizí a vyloupne se detailně promyšlený koncept. Zdánlivě podivné příběhy jsou dílem autora, který zůstává v anonymitě, ale není amatér. Hravé a vtipné dílo je však postaveno na kvalitním odborném fundamentu, který vychází často z velmi vzácných originálů historického ústavu, kde JAZ působí. Opráski sčeskí historije se objevily poprvé v roce 2012 a staly se záhy fenoménem s početnou fanouškovskou základnou a několika knižními vydáními. S Jazovými pracemi se můžeme potkat i jinde, například v expozicích Národního muzea.

O AKCI

OPRÁSKI SČESKÍ HISTORJE

SLAVNÉ ČESKÉ BITVY – VÝSTAVA NEJEN K VÝROČÍ BITVY NA BÍLÉ HOŘE

10. 7. 2020 – 23. 8. 2020

 

pořadatel: PORTE z.s., Galerie Villa Pellé

producent: Vladana Rýdlová 

kurátor a autor textů: JAZ

grafické řešení: JAZ

architektonické řešení: Robust Architects, Ondřej Busta

produkce: Ondřej Batoušek a Martina Vaverová

instalace: Filip Voskovec a Krajináři

doprovodné programy: Kateřina Chabičová 

PR: Silvie Marková a Ondřej Batoušek

 

 

více

www.villapelle.cz     FCB   INSTA

www.opraski.cz

 

Comments

comments

Vyhledat