Libor Fojtík vydává fotografickou knihu Trampové

Fotografie: archiv projektu
Fotografie: archiv projektu

Libor Fojtík, fotograf Hospodářských novin, Forbesu nebo Reflexu a vítěz Czech Press Photo z roku 2010, má na českém crowdfundigovém webu HitHit.com kampaň na podporu vydání fotografické knihy Trampové. Získané prostředky využije především na sazbu a tisk.

Trampové jsou největší a nejpočetnější subkulturou v České republice. Fojtík je po dobu více než pěti let pečlivě sledoval a fotografoval na nejrůznějších místech v Čechách i na Moravě. “Tramping je ryze česko-slovenský fenomén, který nedávno oslavil 100 let. Touto autorskou fotografickou knihou bych mu velmi rád vzdal hold,” říká Libor Fojtík.

Pro Fojtíka je navíc tramping životní vášní. Narodil se do trampské rodiny a už jako malý s rodiči jezdil na vandry. “Fotoreportéra Hospodářských novin dělám před deset let a potřeboval jsem si najít téma, které by mě vnitřně zajímalo a bavilo by mě ho dlouhodobě sledovat. Cítil jsem, že dokument je to, co mě v oblasti fotografie přitahuje nejvíce,” vysvětluje Fojtík.

Fojtík v knize sleduje několik linek. Trampskou krajinu střídají portréty, výrobky lidové tvořivosti a důraz je kladen také na specifickou trampskou architekturu. Kniha vyjde česko-anglicky a do budoucna je v plánu i dokumentární film a výstava.

Knihu doprovodí texty historika volného času Jana Pohůnka a historika trampingu Michaela Antonyho – Tonyho. Vyjde u nakladatelství PositiF, kde v posledních letech vyšly i další autorské knihy, které zaznamenaly úspěch na HitHitu. Mezi nimi je například kniha Lucie Sekerkové a Ivany Šusterové o rumunských věštkyních nebo dílo Tomáše Pospěcha o legendárním socialistickém Agrokombinátu JZD Slušovice nebo kniha o Šumperáku.

Prostředky potřebné k vydání autor shání prostřednictvím sbírky na crowdfundingovém serveru HitHit.cz, kde již v tuto chvíli příspěvky přesáhly cílové částku. Kampaň ale poběží do konce prvního dubnového týdnu. „Mockrát děkuji všem, co přispěli. Kýženou částku již sice máme, ale stále nám chybí dost velký obnos do finálního rozpočtu. Vše, co se vybere využijeme do poslední koruny,“ uzavírá Libor Fojtík.

 

Comments

comments

Vyhledat