Literární festival Inverze letos slaví 5 let!

Bezmála 200 hostů ze 4 zemí, celkem 18 festivalových dní, 1 velké stěhování z Hlubiny do centra Ostravy a tisíce zážitků. To je jen několik málo čísel, které Inverze za dosavadní 4. ročníky nasbírala. Za tu dobu se také etablovala jako mezinárodní multižánrový festival, který svým návštěvníkům prezentuje to nejzajímavější ze současné literární tvorby napříč uměleckými obory a generacemi. A ani letošní ročník nebude výjimkou. Konat se bude od 29. 8. do 3. 9. 2022, a to střídavě v kulturním centru Provoz, Centru PANT a v klubech Fiducia a DOCK.

 

Program festivalu bude opravdu nabitý. Během šesti dnů Inverze přivítá dobře známé prozaiky, básníky, kritiky, novináře nebo scenáristy. Jmenovitě např. Jaroslava Rudiše, Biancu Bellovou, Stanislava Bilera, Petra Stančíka, Petra Borkovce, Olgu Stehlíkovou, Radka Malého, Kláru Goldstein, Ondřeje Hübla, Jana Bělíčka, Tima Postovita, Vladimíra Ballu, Zusku Kepplovou nebo Agdu Bavi Paina. Hosty budou také tvůrci a tvůrkyně oblíbených podcastů Rapspot a Vyhonit ďábla.

 

Nebude nouze ani o literární pořady. Na Pasece Petra Hrušky letos přivítáme Pavla Klusáka a Petra Vášu, ve Fiducii se s Romanem Poláchem vydáme na strhující plavbu divokými vodami věhlasných cestopisů od Antonio Pigafetta, Marca Pola či Mandevilla. Čtvrteční večer bude patřit čtení Harakiri, kde zazní to nejlepší z mladé prózy a poezie.

 

I když je Inverze zasvěcena především literatuře, na své si přijdou i milovníci hudby. Návštěvníky čeká třeba jazzový koncert kvartetu JWQ nebo alternativní večery s kapelami Dukla, Metastavy, Viah, Vellocet Roll, MMNK nebo Vojdi. V rámci festivalu proběhne i speciální projekce filmu Nová šichta (2020), po které bude následovat diskuze s tvůrci.

 

Poslední festivalový den nás pak čekají dva workshopy. Ten první, pod vedením Anny Borovičkové-Ročkové (Ulepená), bude plný stříhání, lepení a tvoření básní a koláží, které si pak odnesete domů. V druhém si pak budete moci v rámci projektu Půda voda vzduch ušít vlastní sešit nebo knihu.

 

A abychom nezapomněli, i letos proběhne skvělá Slam poetry exhibice!

 

Stručné info:

Antikvariát a klub Fiducia (https://www.antikfiducia.com/czech/)

Comments

comments

Vyhledat