Reedice: Hudba ohně nabízí přehled o dějinách černošské hudby

Kultovní Hudba ohně ukazuje, jak se zrodil nejpopulárnější žánr současnosti

Ke knize vznikl playlist, který obsahuje přes 500 písní a trvá přes 43 hodin

 

„I mladí rappeři díky ní pochopili, o čem je tahle hudba,“ říká autor knihy Karel Veselý

 

Pětisetstránková publikace Hudba ohně dává českému čtenáři možnost získat ucelený přehled o dějinách černošské hudby a poznat současné žánry jako rap, house nebo dubstep v jejich historických i myšlenkových souvislostech. Po více než deseti letech vychází v upravené a rozšířené verzi u nakladatelství Paseka. Ke knize vznikl i volně dostupný playlist se všemi písničkami, které kniha zmiňuje.

 

Průvodce od Jamese Browna a Milese Davise přes Prince a Michaela Jacksona ke Kanye Westovi a Drakeovi zároveň čtenáře seznamuje s klíčovými termíny, jako jsou remix, sampling, pirátská rádia, voodoo, zombies, afro-futurismus, slam, mixtapes nebo turntablismus.

 

Když nakladatelství BiggBoss vydalo Hudbu ohně poprvé před jedenácti lety, byl o knihu Karla Veselého velký zájem a rychle se vyprodala. „Občas jsem knihu zahlédl v antikvariátě za horentní sumu,“ říká známý hudební publicista Veselý, pro kterého tehdy šlo o první knihu. Předloni na ni navázal publikací Všechny kočky jsou šedé, kde společně s Milošem Hrochem mapovali melancholii a úzkost v současném popu.

 

Také díky úspěchu této knihy se Hudba ohně konečně vrací v novém a rozšířeném vydání. „Věděl jsem, že musím knihu aktualizovat o události posledních deseti let,“ říká Veselý. „Na poli afroamerické kultury se toho událo strašně moc, ať už to byly protesty spojené s Black Lives Matter, nebo kralování hip hopu jako nejúspěšnějšího komerčního žánru současnosti.“

 

Kromě vzniku a vývoje dalších hudebních žánrů, jako jsou funk, disco či soul, nabízí i vhled do příbuzných segmentů afroamerické kultury jako gangsta rap, stand-up komika či blaxploitation filmy. Veselý přitom čtenáře provádí co nejdál za písničky a jejich emoce, až do nitra společnosti, ze které vzešly. „Dodnes mě potkávají lidé, kteří se mi chlubí, že ji četli a otevřela jim obzory v hudbě,“ říká Veselý. „Dokonce ke mně přichází i mladí rappeři, kteří díky ní pochopili, o čem je tahle hudba. Jsem rád, že kniha vychází znovu, protože jí dorostla nová generace čtenářů.“

 

Karel Veselý (1976) je nezávislý hudební publicista. V roce 2020 napsal spolu s Milošem Hrochem knihu Všechny kočky jsou šedé, je spoluautorem publikace o japonské populární kultuře Planeta Nippon (2017) nominované na cenu Magnesia Litera. Ve stejném roce také vydal svoji románovou prvotinu Bomba Funk. Je spolutvůrcem dokumentu RapStory, který na konci roku 2021 uvedla Česká televize.

 

Playlist ke knize najdete na:

https://spoti.fi/3sHAcgX

 

Karel Veselý

Hudba ohně: Radikální černá hudba od jazzu po hip hop a dále

532 stran, brožovaná, 449 korun

 

Comments

comments

Vyhledat