Lush využívá plachetnici ve snaze snížit uhlíkovou stopu
Britská společnost Lush Fresh Handmade Cosmetics nastavila kurz směrem ke snížení emisí uhlíku. Prvním produktem je korková krabička, která pochází z Portugalska a kterou je možné používat pro skladování tuhých šamponů bez obalů. Tuhý šampon odpovídá třem 250ml plastovým lahvičkám s tekutým šamponem a nabízí při každodenní péče o vlasy možnost nulového odpadu.
Lush prezentuje dopad přímého získávání surovin na dodavatele a jejich životní prostředí prostřednictvím udržitelných přístupů v rámci výrobních a přepravních cyklů výrobků Lush. Tyto přístupy se snaží výrazně omezit emise uhlíku a nyní zahrnují využití tradiční plachetnice, která během čtyřtýdenní cesty přepravuje korkové krabičky z Portugalska do Poole v hrabství Dorset ve Velké Británii.
CESTA ZAČÍNÁ V PORTUGALSKU
Biotopy korkových dubů v oblasti Středozemního moře, které zahrnují přibližně 25 000 druhů, jsou jedny z nejrozmanitějších v Evropě. Korkové stromy v Portugalsku absorbují až 5 % emisí CO² v zemi. Kůru je možné sklízet ručně každých devět let po třicetiletém období růstu. Tuto práci není schopen zvládnout žádný stroj, je proto důležitým zdrojem tradičního zaměstnání pro 100 000 lidí v regionu. Exportním bestsellerem č. 1 na celém světě je tradiční korek používaný pro lahve.
Krátké video věnované sklizni a výrobnímu
procesu:
V roce 2016 tým nákupčích společnosti Lush hledal regenerativní řešení pro ukládání svých tuhých šamponů a kontaktoval neziskovou skupinu Eco Intervention. Organizace vzdělává místní obyvatele, jak tyto přírodní lesy udržovat a chránit. Eco Intervention založila společnost Cork Connections a začala dodávat společnosti Lush korkové krabičky, které pocházejí z portugalského regionu Alentejo. Lush platí z každé prodané korkové krabičky pět eur místnímu dodavateli na podporu ochrany přírody a volně rostoucích rostlin.
UHLÍKOVĚ ÚČINNÁ PŘEPRAVA
Po výběru dodavatele korku v Portugalsku chtěla jít společnost Lush ještě o krok dál a snížit uhlíkovou stopu výrobku v rámci celého jeho výrobního cyklu, a to zejména v průběhu fáze přepravy. Lush si v roce 2018 objednala plachetnici, která jí v rámci čtyřtýdenní plavby přepravila z Portugalska do Dorsetu tunu soli. Tento velmi tradiční způsob přepravy je stále jedním z nejudržitelnějších, což společnost Lush povzbudilo, aby jej využila v roce 2019 již podruhé.