Méně nakupovat, více opravovat. Vídeňský re:pair FESTIVAL oslavuje opravářskou kulturu

(c) Kollektiv Fischka Stefanie Freynschlag
(c) Kollektiv Fischka Stefanie Freynschlag

Od 13. října do 5. listopadu ve Vídni proběhne druhý ročník festivalu re:pair FESTIVAL, který znovuoživuje opravářskou kulturu a propaguje udržitelný životní styl. Letošní ročník zaměřený na módu reflektuje rostoucí povědomí o sociálních a environmentálních dopadech textilního průmyslu. Festival s volným vstupem nabízí bohatý program s více než 100 akcemi, včetně výstav, projekcí, přednášek, workshopů nebo dílen, kde si návštěvníci mohou kreativně upravit staré módní kousky.

Často stačí jen malá oprava k tomu, aby porouchaný předmět fungoval ještě mnoho let. Dnes je ale často jednodušší si během pár vteřin objednat nový výrobek přímo domů a starý vyhodit. Investovat do oprav poškozených věcí má přitom mnoho výhod. Redukují množství odpadu, chrání životní prostředí, podporují regionální pracovní místa a šetří spotřebitelům peníze. Myšlenku, že opravářskou kulturu lze snadno skloubit s každodenním životem, bude již podruhé propagovat vídeňský re:pair FESTIVAL. Akce s podtitulem „Ještě konzumuješ, nebo už opravuješ?“ startuje 13. října a potrvá až do 5. listopadu.

Festival propojuje celou řadu zajímavých vídeňských osobností, kteří se zabývají tématem oběhového hospodářství, a představuje jejích osobitou práci. Letošní ročník se ne náhodou zaměřuje na současnou módu a textilní produkci. Společnost si dnes čím dál více uvědomuje sociální a environmentální dopady produkce oděvů. Právě výroba textilu je druhým největším znečišťovatelem životního prostředí a předčí ji už jen ropný průmysl.

V rámci bohatého programu se návštěvníci festivalu dozví nejen teoretické poznatky, ale při různých workshopech budou rozvíjet i své praktické dovednosti a manuální zručnost. Organizátoři k tématu udržitelné módy připravili na 130 akcí, jako jsou výstavy, filmové promítání, přednášky s diskuzemi, dílny nebo workshopy pro děti. Ve spolupráci Vídeňskou opravárenskou sítí (Wiener Reparaturnetzwerk) budou návštěvníkům k dispozici i opravářské „ambulance“, kde opraváři vdechnou nový život různým porouchaným nebo poškozeným předmětům, od kytary přes mikrovlnku až po křeslo. Všechny akce jsou veřejnosti přístupné zdarma.

Během tří týdnů re:pair FESTIVAL postupně vystřídá celkem tři místa konání, zahájení proběhne v kulturním domě Kulturhaus Brotfabrik, 21. října na Mezinárodní den oprav se přesune do Volkskundemusea a poslední část festivalu se odehraje v kulturním prostoru SOHO STUDIOS. Na všech třech místech bude možné navštívit putovní výstavu „Confessions of a T-Shirt“, která vypráví životní příběh jednoho trička a popisuje jeho cestování kolem světa od „narození“ v Číně přes kariéru na sociálních sítích až po konec jeho života na africkém pobřeží. Zajímavou aktivitu nabízejí i otevřené dílny, kde si návštěvníci pod vedením lektorů kreativně upraví obnošené módní kousky.

 

re:pair FESTIVAL

13. října 2023 – 5. listopadu 2023

www.repair-festival.wien

 

Comments

comments

Vyhledat