Mezinárodní chemická olympiáda bude v Česku a na Slovensku

Nejtalentovanější chemici světa míří do Česka

 

Česko a Slovensko společně přivítá ve dnech 19. – 29. července 2018 jubilejní 50. ročník Mezinárodní chemické olympiády. Symbolicky, neboť v roce 1968, těsně před vpádem vojsk Varšavské smlouvy, se v bývalém Československu uskutečnil historicky první ročník této soutěže pro talentované středoškoláky. Tehdy se olympiády zúčastnilo 18 studentů ze tří států současné visegrádské čtyřky. Letos se představí v Praze a Bratislavě přes 300 soutěžících ze 76 zemí světa.

 

Slavnostní zahájení olympiády se uskuteční v Bratislavě ve Staré Tržnici 20. července, vítězové pak budou oceněni na slavnostním vyhlášení výsledků, které se koná o osm dní později v pražském Rudolfinu.

Jednotlivé reprezentační týmy prošly náročným výběrem v národních kolech a tvoří je zpravidla čtyři nejtalentovanější studenti v oboru chemie. Českou republiku budou reprezentovat Miroslava Novoveská z Plzně, Jan Obořil z Brna, Josef Tomeček ze Slavičína a Richard Veselý z Prahy. Na olympiádě jsou pro ně a další soutěžící připraveny celkem tři praktické úlohy v laboratořích a osm úkolů teoretických.

 

„Možnost organizovat Mezinárodní chemickou olympiádu je velké privilegium. V loňském roce v Thajsku se ceremoniály konaly pod dohledem královské rodiny. Následující ročník v Paříži pro změnu zaštítil nositel Nobelovy ceny za chemii Jean Marie Lehn,“ říká Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, která byla pověřena organizací olympiády. Slovenskou část programu má pak na starosti Univerzita Komenského v Bratislavě.

 

Kromě odborné soutěže je pro soutěžící a jejich mentory připraven bohatý doprovodný program s řadou poznávacích výletů a sportovních aktivit. Největší akcí bude ve středu 25. července Summer IChO Party v pražských Dejvicích. Hudební produkci zde obstarají populární kapely Tata Bojs, Kašpárek v rohlíku a zpěvačka Debbi, dále jsou připraveny interaktivní chemické pokusy, velká ohnivá show, prezentace elitní protichemické jednotky Armády ČR a kvalitní street food market. Akce je volně přístupná veřejnosti.

 

„Olympiádu jsme připravovali celé dva roky. Jedná se o jubilejní ročník a zároveň slavíme 100 let od založení Československa, takže jsme se chtěli naplnit očekávání a připravit pro hosty program, jaký olympiáda ještě nezažila,“ říká hlavní organizátor Petr Holzhauser z VŠCHT Praha. „Věřím, že se všechno povede a naši hosté si užijí deset dní plných chemie, zábavy a poznávání krás Česka a Slovenska,“dodává.

 

Výběr studentů do české reprezentace

Studenti byli do české reprezentace pečlivě vybráni tříkolovým systémem. První kritérium bylo umístění v Národním kole Chemické olympiády v Hradci Králové, z něhož bylo pozváno nejlepších 16 studentů na teoretické přípravné soustředění na VŠCHT Praha. Po dalším zeštíhlení na nejlepších 8 studentů se uskutečnilo praktické přípravné soustředění na PřF UK Praha. Z něj vzešla reprezentační čtveřice. Tři reprezentanti se účastnili už vloni a obhajují medaile z Thajska.

 

Zajímavosti z historie Mezinárodní chemické olympiády (IChO)

1968 – První ročník olympiády, 18 soutěžících ze tří zemí světa
1971 – Jediný ročník, kdy se IChO nekonalo (politické důvody)
1977 – Poprvé byly úspěšným soutěžícím předávány olympijské medaile
1980 – Olympiáda se poprvé konala na západní straně železné opony, konkrétně v Rakousku
1987 – Počet soutěžících poprvé překročil hranici 100
1988 – Olympiáda přivítala historicky první asijské soutěžící
1998 – Olympiáda se poprvé konala na jižní polokouli, konkrétně v Austrálii
2002 – První soutěžící z Afriky (Egypt)
2018 – Poprvé organizují olympiádu 2 země společně, poprvé více než 300 účastníků

 

Comments

comments

Vyhledat