Mistři klasické hudby: Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov

Kdo byli největší mistři klasiky? Jak žili, s čím bojovali? Jak souvisela hudební tvorba a historické milníky? Přečtěte si každý týden o jednom ze slavných skladatelů od renesance po 20. století. Díky spolupráci s nakladatelstvím Muzikus se celý následující rok (a ještě kousek navíc) můžete těšit na sérii profilů těch nejzásadnějších mistrů klasické hudby.

Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov pocházel z Tichviny v novgorodské gubernii. Malé městečko nedokázalo svým obyvatelům nabídnout nic kromě dřiny a nudy všedního života. Proto ti, kteří se chtěli vymanit zaběhlému stereotypu, odcházeli za vidinou velkého světa do 180 kilometrů vzdáleného Petrohradu. Tam vedla cesta i malého Nikolaje, když jej rodiče v jeho dvanácti letech poslali podle rodinné tradice do kadetské školy. Nebylo by správné upírat tomuto prostředí jakýkoliv podíl na formování budoucího skladatele. Začněme proto naše vyprávění již zde.

Nikolaj se narodil 6. března 1844 do dobře zabezpečené rodiny statkáře Andreje Petroviče Rimského-Korsakova. Tento muž prokázal svého velkého ducha, když v souladu se svým demokratickým smýšlením již dlouho před oficiálním zrušením roboty v Rusku dopřával svým poddaným velké svobody. Starší rodinná historie však poukazuje k lidovému původu: jedna z Nikolajových babiček byla dcerou kněze, druhá rolníka. Od nich také převzal vřelý vztah k náboženským tradicím a ruské lidové písni. Ve městě, které stálo stranou moderní civilizace, se stále udržovaly lidové tradice a zvyky, jejichž nedílnou součástí byla hudba. Tu do sebe malý Nikolaj vstřebával v jejím přirozeném prostředí a později se výrazně odrazila v jeho hudební řeči. Totéž platí i o tradici staroruského kostelního zpěvu, jež v Tichvině přežívala z dřívějších dob.

Více na webu nakladatelství Muzikus.

Comments

comments

Vyhledat