Můj otec, žena: autobiografický příběh Susan Faludi Temná komora

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Autobiografický román Temná komora, za který byla americká spisovatelka a novinářka Susan Faludi vloni nominována na Pulitzerovu cenu, je o významu identity v dnešním světě odehrávající se na pozadí spisovatelčiny vlastní rodinné ságy.

Příběh knihy Temná komora (In the Dark Room)

E-mail, který dostala Susan Faludi roku 2004 od svého otce, jí změnil život. V předmětu stálo „změny“. Od rozvodu rodičů s ním byla ve styku velmi málo. Pamatovala si ho jako dokonalý příklad stereotypu amerického muže z předměstí – vše kontroloval, občas býval násilnický, macho. Najednou tam byly fotky ženy v halenkách, sukních a parukách. Osoba, kterou Susan znala jako tátu Stevena, se stala Stefánií.

Začala objevovat někoho, koho vlastně znala velmi málo. Prvotním podnětem byla zmiňovaná zpráva, že její 76 letý otec, mnoho let žijící v Maďarsku, podstoupil operaci změny pohlaví. Rozhodla se sledovat toto „tajemství“ až do svého dětství, s mnoha předchozími vtěleními jejího táty: do amerického otce, alpského horolezce, bláznivého amazonského dobrodruha, židovského uprchlíka budapešťského holocaustu, ale také ceněného experta na pro úpravy fotek nakladatelství Condé Nast. V temné fotografické komoře zdokonaloval obrázky krásných žen pro Vogue a Brides.

První znovu shledání se odehrálo v Budapešti, kam se rodačka Stefánie vrátila po proměně poté, co valnou část života strávila ve Státech, Dánsku a Brazílii, a byla to doslova holčičí konverzace o bižuterii a make upu,

Od roku 2008 Susan začala Stefánii navštěvovat pravidelně, učila se maďarsky a věřila, že přeměně napíše způsobem pochopení…

O autorce

Susan Faludi získala v roce 1991 Pulitzerovu cenu v kategorii Explanatory Journalism. Kniha Temné komora byla na tuto cenu nominována, v roce 2016 vyhrála Kirkus Prize a New York Times Book Review ji zařadil mezi deset nejlepších knih roku.

Faludi se narodila v roce 1959 v newyorském Queensu. Vystudovala Harvardskou univerzitu. Stala se novinářkou, psala pro mj. The New York TimesMiami HeraldAtlanta Journal ConstitutionSan Jose Mercury NewsThe Wall Street Journal.

Temná komora, Susan Faludi, z originálu přeložila Silvie Mitlenerová

anotace

Spisovatelka a novinářka Susan se dozví, že její šestasedmdesátiletý otec se rozhodl pro operativní změnu pohlaví. Uvědomí si, že nebude mít klid, dokud nepochopí jeho důvody. A kvůli nim musí prozkoumat i nepříjemná, dlouho skrývaná zákoutí rodinné historie. Vydá se proto z New Yorku do Maďarska, kam její odcizený otec odešel. Jak tento její nový rodič, „skutečná žena“, souvisí s tím mlčenlivým, výbušným a někdy i násilnickým člověkem z její minulosti? Autorka se vydává do labyrintu vlastního dětství a hledá odpověď na otázku, kým byl a kým se stal její otec, ten americký tatínek, horolezec, dobrodruh zkoumající amazonský  prales, originální fotograf a válečný uprchlík z Budapešti. A stále naléhavěji si klade otázku, jestli je identita něco, co si vybíráme, nebo čemu naopak nemůžeme uniknout.

Ohlasy ze zahraničí

„V této poutavé knize o velice komplikovaném tématu Faludi příběh svého otce rozkrývá jako zápletku detektivního románu.“ – The Wall Street Journal

Skvěle napsaná, dobře načasovaná, chytlavá, ale intimní nová kniha Susan Faludi je kombinací žánrů a témat jako rodinná tajemství, maskulinita a femininita, feminismus, násilí, holokaust či msta. A dohromady tato témata spojují otázky o identitě: Kdo, anebo co z nás dělá ty a to, čím jsme? A jak moc je to neměnné?“ – Elle

„Tahle kniha je mistrovské dílo.“ – Ann Patchett, spisovatelka

Comments

comments

Vyhledat