Na co aktuálně zajít do Národního muzea?
Národní muzeum se ve čtvrtek 3. prosince částečně opět otevřelo svým návštěvníkům. Po více než 50 dnech, kdy bylo z důvodu opatření proti šíření koronaviru znovu zcela uzavřeno, nyní může přivítat alespoň část zájemců o prohlídky svých výstav. A to jak těch stávajících, tak i zbrusu nových, které Národní muzeum pro své návštěvníky připravilo během uzavření. Poprvé tak bude možné naživo spatřit výstavy Slavní čeští skladatelé, Lvem mě nazývají, 1620. Cesta na Horu, Hudební zvěřinec, Korona v muzeu! nebo Nástroje paměti.
Od čtvrtka 3. prosince 2020 Národní muzeum otevřelo Muzejní komplex (tj. Historickou a Novou budovu), České muzeum hudby a Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Otevření těchto objektů je samozřejmě podmíněno dodržováním platných opatření. Jedná se především o snížení kapacity návštěvnosti na maximálních 25 %, při dodržení 15 m² na osobu. Dále se jedná o dodržování dostatečných rozestupů a zajištění dezinfekce pro návštěvníky.
Vstupenky lze zakoupit i online na oficiálních webových stránkách Národního muzea. Počty návštěvníků v celých objektech i jednotlivých expozicích budou regulovány personálem přímo na místě. V týdenních intervalech se bude fungování návštěvnického provozu vyhodnocovat, jak z hlediska vývoje epidemiologické situace a bezpečnosti, tak i zájmu návštěvníků. Následně budou eventuálně přijímána další opatření, včetně případného prodloužení otevírací doby, otevření dalších objektů Národního muzea apod. Cílem je, aby návštěva muzea byla pro návštěvníky maximálně bezpečná a zároveň i příjemným kulturním zážitkem.
A na co konkrétně se mohou návštěvníci těšit?
Muzejní komplex Národního muzea:
- Sluneční králové – výjimečnýmezinárodní projekt, který dokumentuje největší archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru, starověkého královského pohřebiště sousedícího na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou.
- Slavní čeští skladatelé – netradičně pojatá výstava vtáhne návštěvníky do příběhů života čtyř fenomenálních skladatelů: Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.
- Lvem mě nazývají – představuje nejstarší český symbol a jeho cestu českými dějinami od poloviny 13. století do současnosti.
- Korona v muzeu! – věnuje se zpola zapomenuté světici svaté Koroně. Výstava ji představí v jejích proměnách od exotické mučednice s reprezentativním jménem, které oslovilo například římského císaře Otu III., po patronku dřevorubců a ochránkyni lidí v nouzi, pomocnici hledačů pokladů a sázečů loterií, a nakonec v současnou ochránkyni proti stejnojmenné nemoci.
- Cesta na Horu – výstava připravená ke 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Vůbec poprvé se návštěvníci zúčastní multimediální rekonstrukce bitvy nebo na vlastní kůži zažijí atmosféru staroměstského popraviště.
- Nástroje paměti – výstava se věnuje lidské paměti a jejím nosičům od nejstarších dob po dnešní moderní technickou paměť. Svým návštěvníkům tak představí nejen historii klínového písma a osobnost Bedřicha Hrozného, ale i nejnovější trendy.
- Poklady numismatických sbírek – ukazuje numismatiku jako vědu i sběratelský obor. K vidění je zhruba 1 500 exponátů ze sbírkových fondů Národního muzea doplněných o zápůjčky spolupracujících muzeí.
- Sál minerálů – tato část expozice představuje více než 4 000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.
- Momenty dějin – unikátní expozice ve spojovací chodbě mezi Novou a Historickou budovou Národního muzea.
- Tajný život sbírek: Mongolsko a buddhismus – představuje v osmi vitrínách historii sběratelství předmětů z Mongolska v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, a to od počátku 20. století po dnešek.
- Držíme spolu – výběr roušek, které se nově staly součástí sbírek Národního muzea.
České muzeum hudby:
- Hudební zvěřinec – nová výstava, která zavede návštěvníka do světa, kde se hudba prolíná se světem zvířat.
- Člověk – nástroj – hudba – stálá expozice, která představuje návštěvníkům hudební nástroje jako doklady řemeslné a umělecké zručnosti a jako základního prostředníka mezi člověkem a hudbou.
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur:
- Doma na Sibiři – ukazuje Sibiř jako životní prostředí mnoha národů, které se dokázaly přizpůsobit náročným přírodním podmínkám.
- Na březích Nilu – prostřednictvím více než 500 sbírkových předmětů z českých i zahraničních sbírek představuje obyvatele starověkého nilského údolí a životní prostředí, které je obklopovalo a které dalo vzniknout jedněm z nejstarších civilizací.
- Po stopách asijské cesty Havelky a Zikmunda – fotografická výstava na nádvoří Náprstkova muzea.
- Kultury Austrálie a Oceánie – stálá expozice představující originální doklady života a kultury etnik těchto oblastí.
- Vojta Náprstek – stálá expozice představující život a osobnost Vojty Náprstka.
Pokud to situace dovolí, Národní muzeum otevře postupně všechny své objekty. Například v Národním památníku na Vítkově se tak nově budete moci těšit na výstavu Parlament! a po otevření Národopisného muzea na vás bude čekat nová výstava Lidová víra. Veškeré aktuální informace naleznete na stránkách Národního muzea: www.nm.cz.