Na Maker Faire Prague vám robot namíchá parfém

Maker Faire Prague - 3D Farma Prusa
Maker Faire Prague - 3D Farma Prusa

Rozhovor s Ondřejem Kašpárkem, programovým ředitelem festivalu Maker Faire Prague.


Ondřej Kašpárek je český propagátor makerství, zakladatel iniciativy Make More a ředitel kreativní dílny PrusaLab. Práci v oblasti kultury a managementu kulturních akcí se věnuje více než 10 let, podílel se na vzniku Kreativní zóny DEPO2015, zakládal a pořádal například plzeňský festival Plzeň Design Week je spoluautorem kulturní strategie města České Budějovice.  Od roku 2018 organizuje festivaly novodobých kutilů kutilů Maker Faire v České republice, kdy největší akce proběhne o víkendu 17.-18. září v Praze. Spoluzakládal platformu Make More, která se věnuje podpoře kutilské komunity v ČR. Iniciativa organizuje v roce 2025 světovou konferenci FABx, setkání otevřených dílen pod patronátem bostonské MIT univerzity.  Ondřej od roku 2018 vede prototypovou dílnu PrusaLab, pod křídly Josefa Průši a firmy Prusa Resarch, kde jsou k dispozici 3D tiskány, laser, manuální dílna, CNC mašiny, Elektrolab a návštěvníci z řad kutilů, umělců, designerů či podnikatelů zde mohou rozvíjet své projekty. Od roku 2021 Prusalab provozuje jedinečný akcelerační program zaměřený na prototypování hardwaru a vývoj inovativních technologických startupů. 


  • Jak byste popsal, co je to Maker Faire a komu je určen?

Zkusme to takhle: V několik halách vystavují své rozmanité projekty lidé všech věkových kategorií, ale s atmosférou veletrhu má naše akce pramálo společného. Můžete zde najít několik pódií, vystoupení a ukázky, ale festival to není. Budete se bavit spektakulárními instalacemi, ohnivými kolotoči, roboty důmyslnými technickými řešeními, ale na pouti ani v cirkuse nejste. Kde jste? Jste přeci na Maker Faire! Ano, tahle přehlídka kutilů, vynálezců a inovátorů, které můžeme souhrnně označit jako “makeři”, nemá obdoby. Především tuhle přátelskou atmosféru, ve které se stírá rozdíl mezi vystavovatelem a návštěvníkem, těžko jinde najdete. Prostor je nasycen zvídavostí, touhou věci si vyzkoušet, pochopit, jak vznikly, a velikou ochotou projekty sdílet, a jak my říkáme, nechat nahlížet do kuchyně. Je pak patrné, že festival je určen opravdu každému, zejména těm, co baví technika, vyrábění, design, ale i experimenty nebo startupy s technologickými vychytávkami. A koho to nebaví, po návštěvě začne. 

  • Co vás přivedlo do světa makerství?

Já osobně nejsem zcela technicky zdatný, a své kreativní vyjádření aplikuji spíše v práci s lidmi (případně v kuchyni), nicméně tenhle svět mě nadchnul právě svojí bezprostředností a otevřeností. Touha nalézat nové a lepší řešení za využití lokálních zdrojů a znalostí mě přivedla k tomuto hnutí, které přesně tohle akcentuje a které se od tradičních kutilů, pojmu někdy vnímaného lehce pejorativně, dle mého, liší právě chutí sdílet řešení a inovovat řemeslné přístupy. My s takhle laděnými lidmi pracujeme rádi. Hnutí makerů a velmi propojený fenomén sdílených otevřených dílen jsem měl možnost poznat v zemích západní Evropy, kde je znát několikaletý náskok. Velmi inspirativní je sledovat třeba silnou německou historii tzv. “hackerspace” míst, která od sedmdesátých let fungují i v menších městech a sdružují geeky s touhou vyrábět, recyklovat, a hlavně vynalézat vlastní na systémech nezávislé hardware i software řešení. Nebo je pozoruhodná i Francie, kde je snad největší počet Maker Faire. 

Foto Jan Hromádko

  • Sdílí vaši lásku k technice i vaše blízké okolí?

Krom organizování festivalů Maker Faire, kterému se věnujeme s širším týmem, pracuji ještě jako manažer PrusaLabu, experimentální dílně v rámci firmy Prusa Research, kde jsem obklopen těmi největšími blázny z různých technických oborů. Tam stavíme umělecké instalace, hledáme technická řešení různých sociálních, environmentálních nebo zdravotních problémů, rovněž ale pomáháme mladým firmám ladit jejich produkty. Tuhle společnost zbožňuji právě pro její rozmanitost a neuvěřitelnou inspiraci, kterou můžu čerpat. Pokud však myslíte mou rodinu, tu samozřejmě důkladně infikuji také.

  • Festival makerů pochází ze Spojených států, kde má dlouholetou tradici a odkud se šíří do celého světa. Liší se v něčem jednotlivé festivaly?

Určitě ano. Můj kolega Vojta, který pracoval jeden ročník v organizačním týmu Maker Faire Bay Area (nejvýznamnější americký festival probíhající v Kalifornii), si všiml celkem zajímavých rozdílů, vycházejících pravděpodobně z rozdílné historie kultur. Zatímco v ČR makeři tvoří velmi často kvůli nedostatku – z důvodu nedostupných řešení hledají jiná, kvůli drahým strojům si staví vlastní apod.  Makeři v USA tvoří mnohdy z nadbytku, v reakci na něj a díky volnému času – na amerických festivalech jsou vidět veliké spektakulární až někdy úsměvné instalace a stroje, které lidé vyrábí pro zábavu a ve svém volném čase s nimi obrážejí festivaly. Existuje např. autobus, který je vybaven jako hodinářská dílna a jezdí po státech a učí lidi opravovat hodinky, zdarma. Nebo festival Burning man, jehož komunita je v USA úzce provázána s komunitou makerů, je podobným případem.

  • Letos máte za sebou už dvě zastávky, konkrétně v Plzni a v Rychnově. Vzpomenete si na nějaké projekty, které vás na akci nejvíce zaujaly?

Jasně, v Plzni jsme viděli např. zajímavý projekt Jirky Štrunce, který propaguje stavění domu z dřevotřísky řezané laserem  nebo projekt Modularya – dřevěné a kovové krabičky na DIY syntezátory. V Rychnově nás mile překvapilo, kolik místních makerů se vzhledem k velikosti města přihlásilo se zajímavými elektroprojekty! Např. stavebnice digitálních RGB hodin nebo celkem známý výrobce programovatelných desek a potřeb pro bastlíře LaskaKit a různé  strunné nástroje tištěné 3D. Na obou festivalech jsme rovněž představili další výzvu v projektu Postavte si, který vznikl ve spolupráci s LEGO Foundation a jehož cílem je rozvíjet kreativitu a vzdělávat. Konkrétně jsme stavěli robotické ruce z kartonu, brček a provázků. Obecně mě ale hrozně baví, jak v každém městě, kde festival děláme – celkem už jich je 9, objevujeme místní makery a jejich projekty. 

  • Největší setkání novodobých kutilů se uskuteční už za pár dnů v Praze. Na co se můžou návštěvníci těšit tam?

Myslím, že ten tematický záběr bude ohromující. Mnoho lidí, které potkáváme i v regionech, vnímají pražský Maker Faire jako “svátek makerství”, kam se chtějí zajet podívat, ať už jako vystavovatelé nebo návštěvníci. V rámci letošního ročníku představí své projekty cca 120 makerů z ČR, Slovenska, Švýcarska, Nizozemska, Itálie, Německa a USA, chybět nebude řada tematických workshopů, přednášky a soutěže. K vidění poprvé v ČR bude např. nová automatizovaná 3D tisková farma Josefa Průši, která světlo světla zatím spatřila jen na dubajském veletrhu EXPO, pozornost rozhodně přitáhne i unikátní projekt Algorithmic Parfumery obří stroj, který pomocí umělé inteligence namíchá z vložených parametrů vůni na míru, a navíc se z kombinací esencí a parametrů učí. Pražský festival bude zajímavý i třeba tím, že budete moct navštívit startup zónu mladých českých firem, které svůj nápad přetavují v reálný business, a pobavit se s vystavovateli o úskalí, které takový krok často provází. 

  • Čeká Vás pořádání celosvětové konference otevřených dílen FABx. Můžete nám trochu přiblížit, o co se jedná a v čem bude tak zásadní?

Na světě je okolo 2000 registrovaných dílen typů fablab, tedy otevřených prostorů, kde se sdílí digitálně řízené technologie, které jsou jinak mnohdy těžko dostupné. Patří sem 3D tiskárny, laserové řezačky, CNC obráběcí stroje, programovací stanice a mnoho dalšího. Smyslem takové dílny je především dát možnost lidem (makerům:) vyrábět, stavět prototypy a alternovat tak procesy, které jsou často spíš doménou továren a velkých provozů. FABx je pak setkání zástupců těchto dílen z celého světa, které se každý rok uskuteční na jiném kontinentě. Přesvědčili jsme komisi z MIT (jedné z nejprestižnějších technologických univerzit na světě), odkud idea dílen fablab pochází, že v roce 2025 chceme a potřebujeme tuhle konferenci uspořádat u nás v ČR, abychom tento fenomén více zpropagovali.  K těmto dílnám patří např. dílna PrusaLab v Praze či FABLAB Brno, ale v ČR existují desítky dalších podobných dílen. Dopad jejich fungování je zásadní ve vzdělávání dětí, v propagaci digitálního řemesla, ale i v podpoře podnikání. Konference nám pomůže přitáhnout pozornost místních autorit k tomuto fenoménu a získat pro něj a jeho rozvoj podporu a zároveň přiveze obrovské znalosti a zkušenosti.  

  • Jak myslíte, že bude vypadat makerské odvětví za 5 let?

Zajímavá otázka na závěr. Před pěti lety v ČR moc lidí pojem maker neznal. Teď je situace výrazně jiná. Pojem se v českém slovníku uhnízdil a mnoho lidí, hobbíků i profesionálů jej použije při vlastním představení. Když teď zavřu oči, představuji si, že za 5 let bude mít každý školák zkušenost s 3D tiskárnou a podobnými digitálně řízenými technologiemi. Zároveň si ale bude dobře vědom, jakou hodnotu mají klasická a mnohdy nenahraditelná řemesla. Otevřené dílny jsou dostupné v každém regionálním městě, dopoledne pro děti a studenty, odpoledne pro uživatele, kteří přicházejí se svými projekty. Přál bych si, aby makerství bylo synonymem způsobu života lidí, kteří rádi tvoří a zajímá je svět kolem nich, kteří se nespokojí s nekvalitními komerčními produkty, raději si najdou svou cestu a upřednostní při tom lokání produkci s ohledem na životní prostředí a komunity. 

Festival novodobých kutilů Maker Faire Prague je největším setkáním přátel novodobého kutilství a kreativního řešení v ČR. Pátý ročník tohoto festivalu se uskuteční o víkendu 17. a 18. září v Pražské tržnici v Holešovicích. Rozmanitý program slibuje zábavu celé rodině, těšit se můžete na roboty, 3D tisk, tradiční i netradiční řemesla i originální řešení všeho druhu. Hlavními tématy letošního roku jsou Environment & City, Robotika a AI a Digitální řemesla, podnikavost a vzdělávání. Vstupenky jsou dostupné na místě nebo v předprodeji na portálu GoOut.  

Comments

comments

Vyhledat