Na Noci vědců v Národním zemědělském muzeu můžete letos ochutnat historickou zmrzlinu

Už sedmým rokem se NZM v Praze na Letné promění na jeden večer v centrum zemědělské vědy. Podtitulem letošní Noci vědců je Tajemství, a proto některá z nich návštěvníkům odhalí výzkumníci z různých oblastí živočišné i rostlinné výroby, lesního hospodářství, vodohospodářství i potravinářství. Akce se koná v pátek 6. října od 17 do 22 hodin, vstup je zdarma.

Na více než dvou desítkách stanovišť budou pro návštěvníky připravené ukázky pokusů, moderních technologií a zemědělské techniky, vědomostní kvízy, dětské soutěže, zajímavé přednášky, workshopy, komentované prohlídky i degustace.

Noc vědců v NZM Praha odhalí tajemství receptu raně novověké zmrzliny, kterou bude možné také ochutnat. V průběhu večera návštěvníky čekají i komentované prohlídky muzeem nebo zajímavé přednášky s předními odborníky. Třeba ta o zázraku početí od Josefa Fulky, zakladatele české reprodukční biologie a předního světového specialisty na klonování. Přehled jednotlivých stanovišť a přednášek je k dispozici na Noc vědců NZM Praha.

Historické formy, (c) Národní zemědělské muzeum

Koho zajímá, z čeho se skládají věci kolem nás, může si vyzkoušet analyzátor prvkového složení, a to dokonce i předmětu, který si přinese. Kdo má bezlepkovou dietu, ocení test vzorků potravin na obsah lepku. Zájemci si mohou zkusit izolovat barvy z podzimního listí a rozdělit je pomocí chromatografie nebo si sestavit DNA. 

Odborníci zájemcům také poradí, jak se vypořádat se škůdci na zahrádce či jak si doma vypěstovat houby. Součástí akce je vyhlášení výsledků soutěže Věda pro zemi 2023, soutěže absolventských prací se zaměřením na zemědělství a příbuzné vědní obory.

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu je součástí celorepublikové akce Noc vědců. Dveře vědeckých institucí se veřejnosti na Noc vědců otevírají po celé Evropě již od roku 2005. Letos mohou lidé v Česku navštívit přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších na více než 100 místech. O nabídce programů všech institucí zapojených do Noci vědců se dozvíte na www.nocvedcu.cz.​

 

Comments

comments

Vyhledat