Nadační fond Magdaleny Kožené otevírá 2. ročník stipendijního programu
Stipendijní program MenART pro nadané žáky základních uměleckých škol a jejich pedagogy, za kterým stojí Nadační fond Magdaleny Kožené, otevírá přihlášky do dalšího ročníku. Unikátní projekt mentoringu uměleckého vzdělávání opět nabízí intenzivní pracovní setkání s předními osobnostmi české umělecké scény během školního roku 2019/2020 v několika oborech. Role mentorů přijali tentokrát v klasické hudbě pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek a houslista Jan Fišer, dále v autorské tvorbě Beata Hlavenková, zpěvačka Radka Fišarová a ve výtvarném oboru Alžběta Skálová a Michal Gabriel. Nově byl do programu MenART zařazen i tanec, jehož mentorem se stal choreograf a tanečník Jan Kodet a také letos poprvé vychází vstříc zájemcům z literárně dramatického oboru, kterým se bude věnovat režisér Viliam Dočolomanský. Jan Kodet i Viliam Dočolomanský nebudou pracovat s jednotlivci, ale s celou skupinou či souborem.
Nadační fond se tak vedle celostátního happeningu ZUŠ Open, ve kterém upozorňuje na význam uměleckého vzdělávání, soustředí na podporu a rozvoj mladých talentů a inspiraci pedagogů, kteří se jejich výuce věnují. „První ročník stipendijního programu MenART ukazuje, že spolupráce žáků i pedagogů s profesionálními umělci je nejen velice žádaná, ale také nesmírně inspirativní a pro rozvoj a správné nasměrování mladých talentů důležitá,“ vysvětluje Dana Syrová, zakladatelka tohoto unikátního programu. „Projekt MenArt, který unikátně propojuje „tvůrčí čtyřúhelník“ – mladý umělec – mentor – pedagog – rodič, již v polovině prvního ročníku prokázal, že jde o šťastnou symbiózu. Spojuje v sobě totiž prvky výuky, veřejného vystoupení ale i přátelského setkání s lidmi, kteří všichni milují hudbu,“ dodává klavírista Ivo Kahánek, jenž přijal roli mentora už v prvním ročníku.
Do stipendijního programu MenART se mohou hlásit žáci ZUŠ z celé ČR. Věkové hranice se liší dle jednotlivých mentorů. Celoroční program je pro žáky i pedagogy zdarma. Přihlášky do programu MenART lze podávat do 30. března 2019. První několikadenní pracovní setkání se uskuteční na konci srpna 2019 v Kroměříži. Následovat budou tři konzultace v dvouměsíčních intervalech. Výstupy z druhého ročníku budou prezentovány v rámci festivalu Pražské jaro a Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2019. Detailní informace jsou k dispozici na www.nfkozena.cz. Stipendijní program MenART je realizován díky patronaci společnosti RSJ.
Stipendijní program Nadačního fondu Magdaleny Kožené MenART propojuje uměleckou praxi
a vzdělávání, inspiruje k výměně zkušeností a navázání vazeb důležitých pro další tvůrčí činnost v rámci moderních přístupů k uměleckému vzdělávání talentovaných žáků a škol, které usilují o podporu jejich talentů. Právě vlastní pozitivní zkušenosti z přístupu pedagogů vedli umělce k rozhodnutí stát se pro následující rok mentory. S vděčností vzpomínají i na setkání a rady starších profesionálů, které měli na jejich uměleckou dráhu zásadní vliv. „Budu moc rád, když se i mně podaří podpořit, poradit či zapálit pro tanec další generaci a předat tak dále vášeň a radost, bez nichž se neobejde žádná umělecká disciplína,“ dodává další z mentorů Jan Kodet.
Přihlášky může podávat vždy žák základní umělecké školy společně se svým pedagogem
ke konkrétnímu mentorovi. Povinnou součástí přihlášky je vždy motivační dopis i vyjádření pedagoga ZUŠ a ukázka práce. Výběr a zveřejnění stipendistů proběhne do konce dubna 2019. Přihlášky hodnotí poradní tým Nadačního fondu, výsledný výběr účastníků stipendijního programu podléhá osobnímu rozhodnutí daného mentora. Dvojice pedagog – student se zavazuje absolvovat program v celé šíři. Prvního ročníku programu MenArt se účastní 140 stipendistů z celé ČR.