Neděle je poslední den výstavy Apokalypsa a umění v českých zemích

Tomáš Svoboda - Hrůzy války
Tomáš Svoboda - Hrůzy války

„… a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a umění v českých zemích. To je celý název výstavy v plzeňských Masných krámech. 

Představuje díla, jejichž inspirací se stal biblický text Zjevení sv. Jana, zvaný Apokalypsa. Téma pečetí, jezdců, zkázy, odplaty, posledního soudu a dalších zásadních příběhů se prolíná 130 díly od 40 autorů především z Čech.

Vedle sebe tu visí středověké malby, texty Egona Bondyho, grafiky, vzácné knihy či aspoň jejich kopie (Labyrint světa a ráj srdce člověk jen tak neuvidí), video a popisky.

Nebývá úplně zvykem, aby člověk mohl k dílům tak velmi blízko, takže je skvělé moci ci prohlédnout detaily, které jindy vidíme spíš ve filmech o umění, kde těsně k obrazu může jen kamera.

Výstava nyní končí a v neděli tak máte poslední možnost vidět vedle sebe výjevy ze slavné Apokalypsy Albrechta Dürera, děsivé grafiky Jindřicha
Štyrského (tvář jezdce i jeho sršatého koně se vám vpálí do paměti) a Toyen, strašidelné rytiny Jana Konůpka i velmi působivé, zdánlivě prostinké Hrůzy války od Tomáše Svobody, kdy padlé vojáky i toho, kdo zabíjel, maluje jako pro děti.

 

Válečná témata byla často pojímána v apokalyptickém duchu a mnohá díla nabývají na hrozivosti v nynější už ne mírové době. Nneí to milá výstava, ale je mimořádně působivá. Vřele doporučujeme!

 

 

„… a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a umění v českých zemích

04/10/2023 – 03/03/2024
Masné krámy, Plzeň
Autor: Tomáš Winter, Pavla Machalíková a kol. autorů
Kurátor: Petra Kočová

Reportáž ZAK TV

 

Comments

comments

Vyhledat