Nejlepší český film roku je podle kritiků PŘIŠLA V NOCI

Přišla v noci / Foto Artcam Films
Přišla v noci / Foto Artcam Films

Právě vyhlášené Ceny české filmové kritiky opanovala černá komedie PŘIŠLA V NOCI. Komorní film autorského dua Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček proměnil 3 z 5 nominací a od českých  kritiček a kritiků si vysloužil ceny za nejlepší film, režii a ženský herecký výkon.

Nejlepší film (producenti: Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar a Šimon Dvořáček)

Nejlepší režie (Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček)

Nejlepší ženský herecký výkon (Simona Peková).

PŘIŠLA V NOCI vypráví o páru třicátníků Jirky a Anety, do jejichž života vstoupí nezvaná návštěva v podobě Jirkovy matky. Poklidný život dvojice se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry?  Film na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás.

Pro divadelní herečku Simonu Pekovou (nar. 1955), známou především z brněnského HaDivadla, kde působí od roku 2007, jde o vůbec první hlavní filmovou roli v její kariéře. Menší role si zahrála už ve filmech Zapomenuté světlo, Pouta, Nuda v Brně a dalších. Simona vystudovala gymnázium v Třebíči a poté brněnskou JAMU. Po absolvování působila v divadle Husa na provázku a počátkem 80. let nastoupila do Divadla Bratří Mrštíků, kde zůstala do roku 1990.  V letech 1993 působila ve vedení Nadace Archa Chantal, kde působila v pozici ředitelky do roku 1998. Poté se vrátila k divadlu, nejprve do Divadla Husa na provázku a v roce 2007 přešla do HaDivadla. Aktuálně zde hraje v inscenacích Požár v šťastném Rakousku, Maloměšťáci, Strýček Váňa, Vyhnání Gerty Schnirch, Maryša a dalších. 

Producenty filmu jsou Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar a Šimon Dvořáček. Koproducenti: PFX, Soundsquare, Artcam Films (Vít Schmarc), Česká televize a Drive film factory. Originální vizuální identitu filmu vytvořil Bohdan Heblík. Autory scénáře a režiséry filmu jsou Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček.

Comments

comments

Vyhledat