Nenech složit ragby, vyzývají mladí reprezentanti v kampani na Hithitu

Nenech složit ragby. To je název crownfundingové kampaně, kterou připravila Česká rugbyová unie. Jejím cílem je získat peníze na mládež, přesněji na působení juniorských týmů v evropských šampionátech. Kampaň, která byla spuštěna na serveru Hithit.cz před několika dny, cílí na 1,5 milionu korun.

České ragby, které zejména v mládežnických kategoriích zažívá v postcovidovém období velký nárůst členů, jak u kluků, tak i u holek, má velkou šanci posunout celý tento sport v tuzemsku nahoru. 

„Mladí kluci a holky mají šanci dotáhnout české ragby na vysokou úroveň, teď jim ale hrozí, že celou tu píli a hodiny a hodiny tréninků nezužitkují,“ vysvětluje šéftrenér ragbyové mládeže v Česku a někdejší dvojnásobný Ragbista roku Roman Šuster. „Potřebujeme pomoct. Bez finanční pomoci od vás fanoušků, nepojedou mládežnické reprezentace na prestižní evropské turnaje. Ragby v Česku se nesmí vrátit o několik let zpět,“ dodává ragbyová legenda.

Ragby, tento tvrdý, ale férový sport, který rozvíjí především týmovost, odolnost, respekt a disciplínu, se potýká s razantními nárůsty nákladů. Podpora ze strany státu ani prostředky několika sponzorů už k rozvoji ragby v Česku nestačí. Pro výkonnostní posun se mládežnické reprezentační kategorie nutně potřebují utkávat s vyspělými evropskými týmy. Nepřenositelná zkušenost z těchto utkání se poté přelévá do kvality a rozvoje celého tuzemského mládežnického ragby.

Šéftrenér ragbyové mládeže Česku
Roman Šuster

Jen účast českého národního týmu do 18 let v patnáctkovém ragby na mistrovství Evropy vyjde zhruba na 1,2 milionu korun. Náklady na početný tým o 27 lidech, včetně fyzioterapeuta či dvou trenérů, zahrnutí dopravu, jídlo a sportovní vybavení. Výrazně levnější je pak účast stejné věkové kategorie v sedmičkovém ragby, ta vyjde zhruba na 300 tisíc korun. Proto kampaň v první fázi míří na 1,5 milionu korun. Pokud se je podaří vybrat, mládežníci se zúčastní evropských šampionátů.

„Pokud omezíme na rok aktivitu talentovaných hráčů, kteří jsou klíčoví pro budoucí úspěchy národního týmu mužů, zastavíme tím náš růst. Práce a úsilí mnoha lidí, včetně rodičů, přijde nazmar,“ doplňuje Roman Šuster. „Bez silné komunity, která dá hromadu pětek mimo hřiště, tenhle zápas nevyhrajeme.“ 

Ten, kdo v kampani přispěje, si může vybírat z pestré palety dárků. Jsou mezi nimi lístky na reprezentační zápasy, míče, dresy, trika či ponožky s logem Českého ragby, ale i možnost ragbyového teambuidingu či sponzoringu. Přispívat lze od částky dvou set korun.

Tento rok bude ve Francii probíhat největší sportovní událost roku: světový šampionát v ragby. Zájem veřejnosti o ragby v době konání šampionátu vždy strmě stoupá. „Budeme dělat vše pro to, abychom v tomto období získávali další partnery a filantropy, kteří ragby zajistí na další sezóny. Sport se silnou komunitou a hodnotami, které nese, je unikátní a myslíme si, že stojí za to o něj bojovat,“ uvádí Česká rugbyová unie.

 

 

Comments

comments

Vyhledat