NeverMore 68 na Výstavišti: diskuse, hudba, výstavy, světelná a zvuková instalace

Festival o svobodě a pravdě NeverMore 68 letos s podtitulem: dezinformace. Mluvme nahlas a fakticky o událostech dávných i nedávných, aby nikdy nebyly zapomenuty a vyprávěny tak, jak se nestaly

Druhý ročník kulturně společenského festivalu NeverMore 68 se uskuteční v den výročí 55 let okupace tehdejšího Československa 21.8. od 16.00 do 22.00 hodin na Výstavišti a chybět by neměl nikdo, komu není lhostejná svoboda a budoucnost nejen naší země. Vedle samotné připomínky vpádu vojsk Varšavské smlouvy na naše území budou jedním z hlavních letošních témat dezinformace. Nadcházející ročník připravilo Výstaviště Praha ve spolupráci s Ústavem nezávislé žurnalistiky, spolkem Díky, že můžem a Českým rozhlasem Radiožurnál s tím, že na akci přijala pozvání řada dalších významných médií a spolků spolupodílejících se na diskusních panelech i doprovodných aktivitách. Chybět nebude Deník N, mladší generací zastoupí magazín Refresher, ze spolků a organizací pak Gulag.cz, Proti ztrátě paměti, Dekomunizace, z.s., Muzeum na demarkační linii v Rokycanech nebo Političtí vězni.cz. Studio Lunchmeat pak zajistí tematickou projekci na Maroldovo panoráma a v rámci hudební části se mohou návštěvníci těšit na I Love You Hunny Bunny nebo uskupení Tamara. NeverMore 68, to jsou koncerty, diskuse, výstavy, světelná a zvuková instalace a zejména vzájemný dialog a oslava svobody a pravdy.

  Výstaviště Praha přebírá štafetu Českého rozhlasu

NeverMore 68 je kulturní festival, jehož hlavním cílem je pro letošní rok nejen připomenout památku 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa, ale také apelovat primárně na mladší generaci stejně jako další vnímavé posluchače a diváky v otázce dezinformací, které dnes představují jednu z nejsilnějších geopolitických zbraní. Dezinformace jako téma se objeví napříč diskusními panely v hlavním stanu u Skateplazy na konci Bruselské cesty, který bude mít pod svou taktovkou Ústav nezávislé žurnalistiky a spolek Díky, že můžem. Jednu z hlavních rolí zde však zastoupí také Český rozhlas, který patří k symbolům událostí roku 1968. Právě Český rozhlas letos symbolicky předává žezlo festivalu NeverMore 68 Na Výstavišti jako hlavní destinaci připomínek dramatických událostí naší nedávné minulosti.

Výstavy, hudba i světelná a zvuková instalace

Celé odpoledne nabídne na Výstavišti bohatý kulturní program, a to diskuse, výstavy, koncerty i večerní tematickou světelnou a zvukovou instalaci na Maroldovo panoráma od studia Lunchmeat. Mezi spolky a organizacemi, které jsou zapojeny do programu i panelových diskusí, se dále návštěvníci setkají se zástupci Gulag.cz, Proti ztrátě paměti, Dekomunizace, z.s., Muzeum na demarkační linii v Rokycanech nebo Političtí vězni.cz. Hudební část akce přinese koncerty I Love You Honey Bunny nebo skupiny Tamara.

„Pro mě je ta akce každopádně hodně důležitá, protože 23. 8. 1989 hrál na Výstavišti můj táta v kapelách Potěmkinova Vesnice a Paprsky inženýra Garina. Navíc byl tehdy přesně stejně starý jako já teď. Vzhledem k blízkosti výročí koncerty tehdy přirozeně přerostly v manifestaci a organizátoři akce měli v následujících měsících problémy. Naštěstí přišla revoluce a na Výstavišti se tak dnes můžeme v rámci NeverMore 68 setkat naprosto svobodně bez strachu z následné represe,“ komentuje Martin Šolc z I Love You Honey Bunny.

Honza Kistanov za LUNCHMEAT pak dodává ke světelné a zvukové instalaci na Maroldovo panoráma: „Dění roku 1968 je pro nás stejným dílem fascinující i mýtické. Atmosféru doby známe většinou ze vzpomínek našich rodičů nebo z filmů. Jedno i druhé ovšem zkresluje. Proto jsme se vydali do archivu Českého rozhlasu poslechnout si, co se skutečně dělo a jaká panovala ve společnosti nálada v rámci všech probíhajících změn. Společně s hudebníkem Aid Kidem jsme poté vytvořili zvukovou koláž mapující dění mezi lednem 1968 a lednem 1969, a to po celém Československu. Debaty s předními politiky, záznamy z jednání a krajských komisí, rozhovory s lidmi na ulici nebo např. rozhovor s členkou ÚV KSČ Dočkalovou končící přáním pražskému jaru v hanáckém nářečí. To vše doprovázené světelnými atmosférami, které interagují se stávajícím itinerářem a stávajícími budovami na výstavišti.“ 

Parkování na NeverMore 68

Speciální host akce Alexej Makarov

Pozvání na akci přijal i speciální host Alexej Makarov, ruský historik, archivář a spolupracovník ruského sdružení Memorial. Alexej Makarov se specializuje na studium sovětské historie v období 1953–1987, konkrétně Sovětský svaz v době „tání“ a „stagnace“. Ve své praxi se zaměřuje také na disidentské hnutí a samizdat. Současná politická i mediální situace v Rusku a řadu dalších otázek vztahujících se nejen k tehdejší okupaci Československa a informování o daných událostech v ruských učebnicích zodpoví pan Makarov v rámci jednoho diskusního bloku v odpoledních hodinách v podcastovém stanu.

Dezinformace v hlavní roli podcastového stanu

Mezi diskutujícími hosty v podcastovém stanu, který zajišťuje ve spolupráci s Výstavištěm Praha Ústav nezávislé žurnalistiky a spolek Díky, že můžem, se dále v třicetiminutových blocích představí Český rozhlas Radiožurnál, magazín Refresher, který cílí zejména na mladší publikum a Deník N. Každé médium se bude ve svém diskusním bloku věnovat tematice dezinformací z mnoha úhlů pohledu stejně jako tématu okupace z roku 68 a současné analogii s událostmi na Ukrajině.

V rámci výstav budou připraveny nejen tematické fotografie, ale také těžká technika včetně tanku T 55, který byl součástí okupačních vojsk.  Záštitu nad akcí NeverMore 68 převzali Mgr. Jana Černochová, ministryně obrany ČR a JUDr. Jiří Pospíšil, náměstek primátora hl. m. Prahy.

Vstupné na akci je zdarma.  Více informací najdete na www.navystavisti.cz

 

Comments

comments

Vyhledat